אכיפת הסגר
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

התחלואה בירידה: בקבינט ישקלו את צמצום הסגר?

בארבעת הימים האחרונים נרשמה ירידה במספר החולים בקורונה, מה שמביא את מקבלי ההחלטות למסקנה כי הסגר נותן את אותותיו. גנץ סבור כי יש מקום לצמצם את משך הסגר, אם אכן יהיה מדובר בירידה עקבית ומתמשכת בנתוני התחלואה
גילי כהן
08 בינואר 2021
22:26

בארבעת הימים האחרונים נרשמה ירידה במספר החולים בקורונה, למרות עלייה במספר הבדיקות - מה שמביא את מקבלי ההחלטות למסקנה כי הסגר נותן את אותותיו. כך דווח הערב (שישי) בתוכנית "השבוע" בכאן 11. שר הביטחון בני גנץ סבור כי יש מקום לצמצם את משך הסגר, אם אכן יהיה מדובר בירידה עקבית ומתמשכת בנתוני התחלואה. לפי הנתונים, ירידה נרשמה גם בשיעור הבדיקות החיוביות.

בתוך ארבעה ימים ירדו מכ-8,400 מאומתים ביום ל-7,600. גם שיעור הבדיקות החיוביות בממוצע ארצי ירד מ-6.8% ל-6.2%. נתונים אלו נאספו במערכת הביטחון בימים האחרונים כחלק מגיבוש תמונת המצב.

עם זאת, דווקא במגזרים שבהם התחלואה גבוהה במיוחד, נרשמה ירידה ניכרת בשיעור הבדיקות, מה שמעורר חשד לתחלואה סמויה. שיעור הבדיקות במגזר החרדי ירד מ-90% מהממוצע הארצי ל-75% מהממוצע הארצי. שיעור הבדיקות במגזר הערבי ירד מ-37% מהממוצע הארצי ל-32%.

בתוך כך, כ-150 מקרים של המוטציה הבריטית זוהו עד כה בישראל. במשרד הבריאות ציינו היום כי זה יכול להסביר את העלייה בתחלואה. בסך הכל נבדקים למוטציה הדרום אפריקנית 220 בני אדם, כאשר 15 מהם שבו מדרום אפריקה והשאר נחשדים בעקבות מגע איתם. לפי שעה, לא אותרה המוטציה בישראל.

ביום הראשון של הסגר, שאירע היום, נראו השווקים ומרכזי הקניות ריקים באופן יחסי, כשרק מעט קונים פקדו אותם. מ"מ מפכ"ל המשטרה ניצב קובי שבתאי הגיע הבוקר לתדרוך במחוז ירושלים, וצפה בהפעלת מחסומי התנועה בעיר. "חייב לתת צל"ש לציבור, מי שלא היה צריך לצאת לא יצא", אמר שבתאי. במחוז ירושלים לבדו ישנם כ-46 מחסומים שנועדו לצמצם את התנועה בסגר ולאכוף את התקנות.

תגיות:
קורונה