חיסון לקורונה
צילום: אי-פי

כך יתנהל מבצע החיסונים של עובדי ההוראה

תחילה יתחסנו עובדי חינוך מיוחד, נוער בסיכון ועובדי פנימיות • נתניהו: נעלה לקצב של 170 אלף מתחסנים ביום • ממונה הקורונה אש: מוקדם לקבוע את המדדים ליציאה מהסגר • 5 עצורים בעימותים עם המשטרה במודיעין עילית • התנאי של הרשויות: אם לא תהיה אכיפה שוויונית – נשבית את הפיקוח העירוני
כתבי כאן חדשות
10 בינואר 2021
10:58
עודכן ב 18:47

לאחר הביקורת: משרד החינוך החל לשלוח היום (ראשון) טפסי רישום לחיסון לכל צוותי החינוך וההוראה. בשלב הראשון החיסונים יינתנו לעובדי ההוראה ולצוותי החינוך המלמדים גם בתקופת הסגר – חינוך מיוחד, נוער בסיכון ופנימיות. החיסונים יבוצעו בקופות החולים.

עובד הוראה שיביע הסכמתו להתחסן, פרטיו יועברו למשרד הבריאות ולקופות החולים, שיצרו עמו קשר לקביעת תור. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר מוקדם יותר כי החל מהיום "נעלה לקצב של 170 אלף מתחסנים ביום". בהצהרה לתקשורת במעמד קבלת משלוח של 700 אלף חיסונים של חברת פייזר, הבטיח נתניהו כי "יהיו עוד מענקים, ויהיה לנו חג פסח באמת שמח".


שר הבריאות יולי אדלשטיין השתתף גם הוא בהצהרה והוסיף כי עד אמצע מארס נגיע לחמישה מיליון אזרחים שיתחסנו. "הערב נשב עם קופות החולים ונתכונן לשלב הבא במבצע החיסונים", הוסיף שר הבריאות.

ממונה הקורונה, פרופסור נחמן אש, אמר כי "עדיין לא קבענו מדדים ליציאה מהסגר". אש הוסיף שזה יותר מורכב הפעם כי זה לא יכול להתבסס אך ורק על מספר מאומתים, אלא צריך לקחת בשקלול את מספר החולים שמצבם קשה. "יכול מאוד להיות שיש סיבה מסוימת לאופטימיות. הגרף לא עולה בצורה אקספוננציאלית אלא אולי התחיל קצת להשטתח", הסביר ממונה הקורונה בתדרוך לתקשורת.

עוד אמר אש כי "בהערכה גסה אנחנו יודעים להגיד כי 10%-20% מהנדבקים הם בזן החדש של הקורונה מבריטניה". אש הוסיף כי הבוקר התחילו במתן המנה השנייה של החיסונים.

5 עצורים בעימותים עם שוטרים במודיעין עילית

הניסיונות לאכוף את הסגר: חמישה תושבי מודיעין עילית המשתייכים לפלג הירושלמי נעצרו היום בעימותים עם המשטרה בעיר. השוטרים הגיעו לסגור תלמוד תורה לבנים שנפתח הבוקר ונתקלו בהתנגדות של עשרות אברכים. בביתר עילית נרשמו עימותים גם כן בין מתפללים לשוטרים שהגיעו לסגור בית כנסת שפעל בניגוד להנחיות. 

בבני ברק תועדו הבוקר ילדים שהגיעו לתלמוד תורה של הפלג הירושלמי בעיר, זאת על אף שרוב מוסדות הלימוד באזור סגורים. בשבוע שעבר פורסם בחדשות הערב שמנהיג הציבור החרדי-ליטאי הרב חיים קניבסקי אישר בפגישה עם ראש עיריית ירושלים משה ליאון את סגירת מוסדות הלימוד החרדיים לבנים ולבנות בעת הסגר בעיר. הרב קניבסקי הסכים בתנאי שיוטל סגר מוחלט בכל המדינה, הסגירה תהיה לשבועיים בלבד, ובשבועיים הללו יחוסנו צוותי ההוראה.

התנאי של הרשויות: אם לא תהיה אכיפה שוויונית – נשבית את הפיקוח העירוני

ראשי הערים מזהירים היום: אם לא תהיה אכיפה שוויונית בכל מוסדות החינוך במדינה – נשבית את מערך הפיקוח העירוני. העיריות מעסיקות כ-2,500 פקחים המסייעים למשטרה בפעולות אכיפה של הנחיות קורונה. עוד דורשים ראשי הרשויות לקדם באופן מיידי את חיסונם של צוותי ההוראה, ומאיימים: נודיע להורים אם מורה לא יסכים להתחסן.

"זה יהיה הסגר האחרון רק אם תהיה אכיפה שוויונית בין כל המגזרים וערי ישראל", אמר היום יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס. "לא יכול להיות מצב שכולם יהיו בסגר, אבל יהיו כאלה שיחליטו לעשות דין לעצמם ולפתוח. אם אנחנו רוצים להיות המדינה הראשונה בעולם שיוצאת ממשבר קורונה, כל המגזרים חייבים להיכנס מתחת לאלונקה ועלינו לבצע את הצעדים שיבטיחו שזה אכן קורה". 


ראש עיריית דימונה וסגן יו"ר מרכז השלטון המקומי, בני ביטון, אמר לכאן חדשות: "לא תהיה איפה ואיפה בין מגזר למגזר, עם כל הכבוד אנחנו שולטים במערך הפיקוח העירוני ולא הממשלה". עוד הוסיף ביטון: "אנחנו עובדים על תוכנית מיד אחרי הסגר שתאפשר פתיחה של היכלי התרבות, חדרי הכושר ואולמות אירועים לבעלי דרכון ירוק". 


השתתפו בהכנת הידיעה: לירן כוג'הינוף, גילי כהן, נוב ראובני, עקיבא ווייס ודנה ירקצי