-
צילום: אי-פי

סערת הנישואים בזום: הוגשה עתירה לבג"ץ נגד דרעי

העותרים מבקשים מבית המשפט להורות לדרעי ולרשות האוכלוסין לרשום במרשם את הנישואים של הזוגות שנישאו דרך מדינת יוטה
איתי שיקמן
10 בינואר 2021
13:40

סערת הנישואים בזום: כמה זוגות הגישו היום (ראשון) עתירה לבג"ץ נגד שר הפנים, אריה דרעי, ורשות האוכלוסין. העתירה מגיעה אחרי הפרסום בכאן חדשות, לפיו רשות האוכלוסין הכירה בכמה זוגות שנישאו באופן מקוון במדינת יוטה שבארצות הברית, מבלי שיצאו מהארץ, ואחרי ההתערבות של השר דרעי.

שר הפנים הורה להקפיא את המשך הרישום של זוגות נוספים, עד לבחינה מעמיקה של הנושא. בשלב זה יש שמונה עותרים, שכבר הספיקו להינשא ביוטה, ולהגיש את המסמכים שלהם לרשות האוכלוסין. שם העתירה הוא "חופש נגד שר הפנים", על שם העותרת הראשונה שירה חופש

בעתירה, שהוגשה ע"י עורך הדין ולאד פינקלשטיין, התבקש בית המשפט לתת צו על תנאי ובקשה דחופה לצו ביניים, כדי שיורה לשר ולרשות האוכלוסין, לרשום במרשם האוכלוסין את הנישואים של הזוגות שנישאו דרך מדינת יוטה. עשרות זוגות נוספים שנישאו במדינה, אך טרם הגישו את המסמכים, נתנו ייפוי כוח לעורך הדין פינקלשטיין - להצטרף בשלב מאוחר יותר לעתירה.

הזוגות הציגו תעודת "אפוסטיל" חתומה של מדינת יוטה שמכירה בנישואיהם. "אפוסטיל" הוא אישור הניתן על ידי רשות מוסמכת של מדינה שמאשר כי התעודה המוצגת היא רשמית, מקורית, והונפקה על ידי הרשות המוסמכת לכך.

הזוגות הגישו את המסמכים בתקופה האחרונה ללשכות שונות של רשות האוכלוסין ברחבי הארץ. הנציגים ההמומים אמרו להם שזו פעם ראשונה שהם נתקלים בסוג כזה של רישום נישואים אזרחי בחו"ל וכי הנושא צריך להיבדק לעומק, לפני שניתן יהיה לאשר אותו. ביום ראשון השבוע הגיעה הבשורה. בנות זוג מרחובות קיבלו הודעה מנציגת הרשות כי הנישואים שלהן הוכרו. אתמול, שני זוגות נוספים קיבלו הודעה דומה.

בפברואר בשנה שעברה הודיעו הרשויות במדינת יוטה שבארצות הברית כי יאפשרו רישום וביצוע של טקסי נישואים באופן מקוון לחלוטין. הצדדים לא מחויבים להיות נוכחים פיזית במדינה והטקס הקצר והרשמי נערך בוויעוד באינטרנט. מסמך הנישואים מתקבל זמן קצר לאחר הטקס ומי שמעוניין בכך גם יכול לשלם ולהזמין "אפוסטיל" שנותן תוקף רשמי למסמכי רישום הנישואים של מדינת יוטה.