מדריד וירושלים, השבוע
צילום: רויטרס

שמש בירושלים, שלג במדריד: התנודות הקיצוניות של ינואר 2021

חצי מטר של שלג ומינוס עשר מעלות בקצהו המערבי של הים התיכון - מול שמש בוהקת ויותר מ-20 מעלות בישראל. בשני המקרים מדובר בתופעה קיצונית. איך אפשר להסביר את מזג האוויר יוצא הדופן של תחילת השנה?
שרון וכסלר
10 בינואר 2021
19:26

בשני קצותיו של הים התיכון שוכנות ישראל וספרד, ובינואר 2021, מלבד אלפי קילומטרים, מפרידים בין שתי המדינות גם יותר מ-20 מעלות, והרבה מילימטרים של משקעים. חצי מטר שלג ירדו בימים האחרונים במדריד, והטמפרטורות שם מגיעות למינוס 10. בישראל לעומת זאת, כבר 20 ימים שאין גשם - תופעה נדירה בחודשים דצמבר-ינואר.

כשמדברים על ההתחממות הגלובלית ומשבר האקלים - מדברים על מצבי קיצון כאלה. שלג וקור כזה לא היו במדריד 50 שנה. ברגע שבמערב אירופה יש מזג אוויר קיצוני קר מאוד - אצלנו המצב הוא הפוך. מתנגדים להתחממות הגלובלית נוהגים לומר - אם כדור הארץ מתחמם, מדוע נהיה קר יותר? העניין הוא, שמזג האוויר הופך להיות יותר קיצוני, כשחם, חם יותר, כשקר, קר הרבה יותר.

אם פעם היו עצירות גשמים כמו זו שאנו חווים בישראל אחת ל-20 שנה, אז היום נראה את זה יותר. זה קרה לאחרונה ב-2014 וזה קרה שוב השנה. פעם התייחסנו לעצירת גשמים שכזו כאירוע נדיר, אולם היום האירועים קרובים מדי ותכופים יותר. 

מזג האוויר הקיצוני בספרד גבה את חייהם של ארבעה אנשים עד כה - במלאגה שבדרום טבעו שני נוסעים שמכוניתם נסחפה בנהר שעלה על גדותיו, ובמדריד קפאו למוות שני חסרי בית. שדות תעופה, שירותי רכבות ועסקים רבים במדריד הושבתו. בעיירה מצפון למדריד נתקעו כמאה לקוחות ועובדים של קניון למשך יומיים עד שהצליחו לצאת מהמקום שנקלע לסופת שלגים.