-
צילום: רויטרס

היציאה מהסגר: בממשלה ישקלו הקלות בעוד שבועיים

גורמים בממשלה: נוכח נתוני התחלואה ומספר המתחסנים – ייתכן שהסגר במתכונתו הנוכחית לא ייארך יותר משבועיים, אולם סביר שמשרד הבריאות ידרוש עוד מספר ימי סגר. מחלוקת בממשלה אם לפתוח את המסחר לגמרי כשיהיו 2.5 מיליון מחוסנים - או 5 מיליון - ובכל מקרה, אומרים גורמים לממשלה, החזרה לשגרה תהיה פחות הדרגתית מפעמים קודמות
גילי כהן וליאל קייזר
10 בינואר 2021
20:14

במשרד הבריאות ישקלו להתחיל בהקלות בעוד שבועיים אם נתוני התחלואה ימשיכו לרדת. כך פורסם בחדשות הערב (ראשון) בכאן 11. המהלך ישקלל את נתוני התחלואה וגם את תוכנית החיסונים שהוקדמה. גורם במשרד הבריאות אמר לכאן חדשות כי לקראת סוף השבוע צפויה הערכת מצב בנושא, שתבחן את מגמת התחלואה.

ייתכן ובמשרד הבריאות יבקשו להאריך את הסגר בכמה ימים - כעת הוא עתיד להסתיים ביום חמישי הבא בחצות, כך שייתכן והוא יימשך עד מוצאי שבת שלאחר מכן, ומערכת החינוך תשוב לפעול ביום ראשון שלמחרת. גורמים בממשלה סבורים: הסגר צריך להסתיים כמתוכנן, ואין מקום להאריכו עוד. גם בממשלה מבינים שלהארכת הסגר יהיה משמעות פוליטית, ולכן ספק אם יעבור בממשלה.

לצד ההקלות על הסגר במתכונתו המהודקת, בממשלה דנים גם על תחילת החזרה לשגרה, כשהמדד להתקדמות לקראתה תהיה מספר המתחסנים בשתי המנות - ולא מספר הנדבקים או החולים שמצב קשה. בממשלה מסתמנת מחלוקת בין שתי אסכולות בסוגייה: אסכולה מקלה, שסבורה שדי ב-2.5 מיליון אזרחים מחוסנים בשתי המנות כדי לאפשר פתיחה רחבה של המשק.

ולעומתה קיימת אסכולה מחמירה, המדברת על 5 מיליון ישראלים מחוסנים הפער בין שתי האסכולות, בקצב הנוכחי - עומד על 4-3 שבועות. בין אם אסכולה זו תגבר על האחרת, גורמים בממשלה מבטיחים חזרה לשגרה חדה: לא נלך לתוכנית הדרגתית אלא למהלך בינארי - כשיהיה נתח משמעותי של מחוסנים ניתן לאנשים לחזור לחיים, אמרו לכאן חדשות.

עד כמה הסגר הנוכחי משפיעה על התנועה בכבישים? במשטרה הציגו נתונים לפיהם היום נרשמה ירידה של 30% בתנועת כלי הרכב לעומת ימי ראשון קודמים. במשטרה אומרים שלא מדובר בירידה דרמטית, זאת בשל ניצול אזרחים לפריצות בתקנות הסגר, כגון האפשרות לבצע קניות בערים שהן לא עיר המגורים של הנהג. בסוף השבוע נתפסו ארבעה חולי קורונה ו-20 מפרי בידוד בדרכים על ידי מחסומי משטרה.