בית החולים שערי צדק, אתמול
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"ישראל זכאית לרווחים מהמידע העובר לחברות התרופות"

חבר הצוות המייעץ לממונה הקורונה, פרופ' נדב דוידוביץ', לכאן רשת ב: "הלוואי שהטיפול בקורונה היה מתנהל כמו החיסונים" • במשרד הבריאות מעריכים שקופות החולים יוכלו להתחיל לזמן השבוע בני 55 ומעלה
כאן הלילה
11 בינואר 2021
01:19

פרופסור נדב דוידוביץ', חבר צוות המומחים המייעץ לממונה הקורונה, התייחס הלילה (ראשון) להסכם עליו חתמה ישראל עם חברת התרופות פייזר, לפיו ישראל תעביר לחברה מידע שתאסוף על החיסונים. בריאיון ליעקב אייכלר בכאן רשת ב, תהה פרופ' דוידוביץ': "האם תושבי מדינת ישראל לא זכאים שהרווחים מהמידע שמועבר לחברות התרופות - יחזרו אליהם בחזרה?". לדבריו, הוא מביע את העמדה הזאת בכל פורום אפשרי.

האזינו לריאיון עם פרופ' נדב דוידוביץ' בכאן רשת ב

"הלוואי שכל הטיפול בקורונה היה מתנהל כמו החיסונים", אמר דוידוביץ'. "אני מוריד את הכובע בפני הצוותים הרפואיים ומשרד הבריאות, אבל היו הרבה דברים לצערי שלא הלכו כל כך טוב", הוסיף חבר הצוות המייעץ. באשר לחיסון של חברת התרופות מודרנה, אמר פרופ' דוידוביץ' כי חיסוני החברה נשמרים למחוסנים שמרותקים לבתיהם.

"בעיניי צריכים לשנות את שוק התרופות. יש מתח מובנה בין חברות שמייצרות תרופות וחיסונים כדי להציל בני אדם, לבין הרצון שלהן להרוויח כסף", אמר פרופ' דוידוביץ'. "אני חושב שיש פה הרבה מאוד היבטים, וכרגע חשוב מאוד שנקבל את החיסונים. זה שווה את זה ויעזור לנו לפתוח את המשק", הוסיף.

בתוך כך, במשרד הבריאות מעריכים כי קופות החולים יוכלו עוד השבוע להתחיל לזמן בני 55 ומעלה. ההערכות הן שיש די חיסונים כך שבכל שבוע יוכלו הקופות לזמן קבוצת גיל נמוכה יותר. עד כה חוסנו במנה הראשונה של החיסון יותר מ-1.8 מיליון ישראלים, שהם-20% מהאוכלוסייה.

אתמול נחת בישראל משלוח החיסונים החדש של פייזר לקראת המשך מבצע החיסונים. במעמד קבלת המשלוח, אמר ראש הממשלה נתניהו כי מעתה יחוסנו בכל יום 170 אלף אזרחים, כך שעד סוף חודש מארס תחוסן כל האוכלוסייה מעל גיל 16.

השתתפו בהכנת הידיעה: יעקב אייכלר ונוב ראובני