סגר
צילום: רויטרס

גורמים במשרד הבריאות: היציאה מהסגר תהיה הדרגתית

קצב ההדרגתיות ייקבע לפי מגמות התחלואה, קצב החיסונים ומגמת החולים הקשים • משרד הבריאות: אתמול בוצעו 49,879 חיסונים. עד כה חוסנו במנה ראשונה 1,870,652 איש; 6,706 נדבקים חדשים אובחנו אתמול, שיעור הבדיקות החיוביות - 7.4%
עמיחי שטיין
11 בינואר 2021
07:40

ביום השלישי להידוק הסגר אובחנו אתמול 6,706 נדבקים חדשים אתמול ושיעור הבדיקות החיוביות עומד על 7.4%. מספר החולים שמצבם קשה - 1,044. אתמול חוסנו 49,879 בני אדם כשעד כה חוסנו במנה ראשונה 1,870,652 איש. גורמים במשרד הבריאות אומרים הבוקר (שני) לכאן חדשות כי גם כשתצא ישראל מהסגר ולא משנה בעוד כמה זמן, לא נצא מייד למצב שהיה לפני הסגר הכולל מסחר מלא כולל פתיחת קניונים וכי היציאה תהיה הדרגתית.

גורמים במשרד אומרים כי כרגע בונים במשרד את אסטרטגיית היציאה ומבהירים: "קצב ההדרגתיות שעדיין לא נקבע יהיה לפי מגמות התחלואה, לפי קצב החיסונים ולפי מגמת החולים הקשים". עוד הוסיפו כי "אם נראה ירידה בתמותה - ובמקביל קצב החיסונים נוכל להגביר את קצב הפתיחה". בימים הקרובים יערכו דיונים בנושא במשרד הבריאות הגורמים אומרים כי ההערכה היא כי בכל מקרה החינוך צפוי להיות הדבר הראשון שייפתח.

ראש קבינט המומחים של תוכנית "מגן ישראל", פרופ' רן בליצר, אמר הבוקר לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב: "אנחנו רואים סימנים ראשונים של התייצבות, אבל קשה מאוד להתנבא. העובדה שכ-70% מבני ה-60+ מחוסנים אמורה להקטין את מספר החולים במצב קשה פי שניים. בעוד שבוע וחצי יהיה יותר קל לקבל החלטות על ההמשך". פרופ' בליצר הוסיף כי מערכת הבריאות מנוהלת כבר לא מעט שנים על גבול אי-ספיקה כלכלית. "השיטה הזו מביאה לכך שהיכולת להתמודד עם אתגרים חריגים, בוודאי באירוע דרמטי שכזה – יש לה מחיר. אני מקווה שאחרי שנתאושש מהשנה הזו יתקבלו החלטות חדשות לגבי איך משמרים את המערכת".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי במשרד הבריאות ישקלו להתחיל בהקלות בעוד שבועיים אם נתוני התחלואה ימשיכו לרדת. המהלך ישקלל את נתוני התחלואה וגם את תוכנית החיסונים שהוקדמה. גורם במשרד הבריאות אמר לכאן חדשות כי לקראת סוף השבוע צפויה הערכת מצב בנושא, שתבחן את מגמת התחלואה.

אמש דווח בחדשות הערב כי המדד להתקדמות לקראת הקלות בסגר יהיה מספר המתחסנים בשתי המנות - ולאו דווקא מספר הנדבקים או החולים שמצבם קשה. בממשלה מסתמנת מחלוקת בין שתי אסכולות בסוגייה: אסכולה מקלה, שסבורה שדי ב-2.5 מיליון אזרחים מחוסנים בשתי המנות כדי לאפשר פתיחה רחבה של המשק. ולעומתה קיימת אסכולה מחמירה, המדברת על 5 מיליון ישראלים מחוסנים הפער בין שתי האסכולות, בקצב הנוכחי - עומד על 4-3 שבועות. בין אם אסכולה זו תגבר על האחרת, גורמים בממשלה מבטיחים חזרה לשגרה חדה: לא נלך לתוכנית הדרגתית אלא למהלך בינארי - כשיהיה נתח משמעותי של מחוסנים ניתן לאנשים לחזור לחיים, אמרו לכאן חדשות.