קלפי בתל אביב, בחירות מארס 2020
צילום: פלאש 90

מי שמאמין: איזו השפעה יש לאמון הציבור על תוצאות הבחירות?

האם זה באמת משנה למי הצבעתם - ומה קרה לאמון של הציבור בצה"ל? מדוע ראש הממשלה טורח לקבל בנוכחותו את משלוחי החיסונים? וגם: מי הובילו, גם הפעם, למבצע חיסון עובדי ההוראה? | הזווית - חדשות מנקודת מבט אחרת
מערכת כאן חדשות
11 בינואר 2021
19:00

החיים זה לא הקול: ההצבעה שלנו באמת משמעותית? | שאול אמסטרדמסקי

המכון הישראלי לדמוקרטיה פרסם היום את מדד הדמוקרטיה השנתי שלו, שבו הוא בדק: עד כמה אנחנו חושבים שהקול שלנו משפיע? והתשובה היא שממש לא הרבה. הם עשו את הבדיקה הזאת בקרב יהודים ובקרב חילונים, שם התשובה הייתה 50%. בקרב דתיים-מסורתיים המצב קצת יותר טוב ובקרב חרדים רוב מוחץ בטוח שהקול שלהם בבחירות סופר אפקטיבי.

כל שנה המדד הזה כולל גם את מידת האמון של הציבור במוסדות השלטון. צה"ל מדורג שם תמיד במקום הראשון מבחינת האמון שהוא נהנה ממנו, לפחות בקרב יהודים. אבל הנה, השנה, האמון של צה"ל נסדק לראשונה. מרמה של 90% הוא יורד ל-81%. זה מלמד שאנחנו נכנסנו לקורונה במצב כלכלי יחסית טוב, אבל עם אמון מאוד שחוק במרבית מוסדות השלטון והאמון הזה רק הלך ונשחק. ובלי האמון הזה קשה לנהל את הקורונה ויהיה קשה גם להתאושש ממנה.

עכשיו כשאנחנו בקמפיין בחירות ורגע לפני ההתאוששות הכלכלית, אנחנו בצומת החלטות. האם אנחנו רוצים ללכת למקום הזה שהפוליטיקאים לוקחים אותנו? למקום של שיסוע ופילוג ולריב אחד עם השני? או שאנחנו רוצים ללכת למקום שבו אנחנו באמת בונים את האמון הזה מחדש? להחלטה שלנו תהיה השפעה גם על הכלכלה.

דיל המאה: חסינות תמורת חיסונים | אריה גולן

זו תמונה שיכולה להביא ניצחון בבחירות. ראש הממשלה בכבודו ובעצמו מקדם בברכה באופן אישי בנמל התעופה עוד משלוח של מאות אלפי חיסונים לקורונה. כך הופכים לימונים ללימונדה, אין דוגמה טובה יותר. והדיל שמוצע לבוחרת ולבוחר – חסינות תמורת חיסונים. יהיו בלי ספק מאות אלפים ואולי רבים עוד יותר שיחשבו שזהו דיל המאה.

חיסון צוותי ההוראה - שוב השטח קבע לממשלה | קרן נויבך 

היום יתחיל באופן רשמי מבצע חיסון עובדי ההוראה. ושוב, מה שהתחיל כמחטף הפך למדיניות. החיסון של עובדי ההוראה הוא נכון, זו הייתה צריכה להיות מדיניות הממשלה מרגע שהתבררו כמויות החיסונים. ממשלת ישראל הייתה חוסכת לעצמה את הלחץ, האיומים בשביתה, התחושה שיש מורים שווים יותר ושווים פחות – תלוי במקום המגורים שלהם - אם הייתה מקבלת את ההחלטה לחסן את צוותי ההוראה, כולל הצוותים בגיל הרך, כבר לפני שבועיים. ושוב, בפעם המי יודע כמה במשבר הזה, השטח קבע. למה זה צריך להתנהל כך?

תגיות:
הזווית