-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

סקר הלמ"ס: מאוגוסט – ירידה של כ-12% בשיעור השכירים המועסקים

הסקר, שבו השתתפו כ-34% מסך השכירים במשק, בדק את מצב התעסוקה ויכולתם של העסקים להמשיך ולפעול בתנאים הנוכחיים • כ-12% מהעסקים ציינו: לא מחזירים עובדים – כי הם לא מעוניינים לחזור • צמצום משמעותי בדיווחים על פגיעה חמורה בפדיון: כ-16% בדצמבר לעומת כ-28% באוקטובר
דנה ירקצי
11 בינואר 2021
16:00

מחודש אוגוסט חלה ירידה של כ-12% בשיעור השכירים המועסקים - כך עולה מנתוני הסקר שפרסמה היום (שני) הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שבחן את מצב העסקים במשבר קורונה. לפי הנתונים, בתחילת חודש ינואר 2021 עמד שיעור התעסוקה על כ-75%, זאת לעומת כ-79% באמצע חודש אוקטובר וכ-87% באמצע אוגוסט. 

הסקר שערכה הלמ"ס בודק את מצב התעסוקה, יכולתם של העסקים להמשיך ולפעול בתנאים הנוכחיים, מידת הפגיעה בפדיון, השקעות מתוכננות ועוד. בסקר השתתפו 1,403 עסקים שבהם חמש משרות שכיר לפחות, וכלל 1,451,510 שכירים - שהם כ-34% מסך השכירים במשק. בין הענפים שהשתתפו בסקר: הייטק, תעשייה מסורתית ומעורבת, בינוי, מסחר קמעוני, שירותים פיננסיים, שירותי ביטוח ושירותי מזון ומשקאות. 

כ-12% מהעסקים שהשתתפו בסקר ציינו שאינם מחזירים עובדים מחל"ת מאחר שהעובדים אינם מעוניינים לחזור. צמצום משמעותי ניכר בדיווחים על פגיעה חמורה בפדיון - בחודש דצמבר כ-16% דיווחו על פגיעה חמורה לעומת כ-28% בחודש אוקטובר.

שיפור גדול ניכר גם בשרידות החברה. יותר ממחצית מהעסקים (54%) דיווחו שהם יכולים להמשיך ולקיים את פעילות החברה במצב הקיים במשך יותר מחצי שנה. זאת לעומת 32% בלבד שדיווחו על כך בחודש אוקטובר. בנושא ההשקעת: כ-77% מהעסקים דיווחו שאינם מתכוונים לבצע השקעות בחודשים הקרובים, רובם ציינו שההשקעות אינן נדרשות וכחמישית מהם אמרו שלא יבצעו השקעות בשל קשיי מימון.