נתניהו, גנץ, ארכיון
צילום: מרים אלסטר ותומר נויברג, פלאש 90

ברקע הצהרת גנץ: ישיבת הממשלה לאישור מינוי המפכ"ל נדחתה

הישיבה שנועדה להתקיים מחר נדחתה למועד אחר
מיכאל שמש
11 בינואר 2021
22:02

ישיבת הממשלה שנועדה להתקיים מחר נדחתה למועד אחר, כך נמסר הערב (שני). על רקע הנאום החריף של יו"ר כחול לבן בני גנץ נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, הליכוד וכחול לבן לא הצליחו להגיע להסכמות על סדר היום של הישיבה. הממשלה הייתה אמורה לאשר את מינויו של ניצב יעקב שבתאי למפכ"ל קבוע של המשטרה.

במסיבת עיתונאים שכינס מוקדם יותר, קרא גנץ לאיחוד בגוש המרכז-שמאל. "לפיד, חולדאי, בוגי, שלח, ליברמן, הורוביץ, שמולי, זליכה - כל אלה שבאמת לא יישבו עם נתניהו - בואו כבר מחר ניכנס לחדר ונמצא פתרונות", אמר גנץ. הוא הוסיף כי הוא מוכן להקריב הרבה לשם כך: "אם האגו יילך, ביבי יילך". גנץ הודה כי טעה שלחץ את ידו של ראש הממשלה נתניהו. "הוא רימה אותי, הוא רימה אתכם, הוא רימה פעם אחת יותר מידי".

לשאלת כאן חדשות אם ישקול מגעים גם עם סער או בנט, אמר גנץ כי "סער ובנט מייצגים את הימין. אני מייצג אלטרנטיבה לנתניהו". בהתייחס לשאלה אם אינו דואג לחברי מפלגתו שנשארו מאחוריו ועשויים לאבד את מקומם בכנסת הסביר יו"ר כחול לבן כי הוא לא נכנס לפרטי המשא ומתן והמיקומים. "אני חושב שימצא מקום לכולם", אמר גנץ.

ימינה: "סמוטריץ' בחר הערב לפצל את הימין"

בתוך כך, הערב הודיעה מפלגת ימינה כי בצלאל סמוטריץ' בחר לפצל את הימין. בסביבתו של בנט אמרו שמבחינתם "הסיפור נגמר", גם אם מדובר בטריק של סמוטריץ' לצורכי משא ומתן. הבוקר דווח בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי במפלגתו של בנט הציבו אולטימטום לסמוטריץ' והבהירו - לא נמתין למועד סגירת הרשימות. "אם לא נגיע להסכמות על ריצה משותפת השבוע, נתחיל לשבץ מועמדים ברשימה לכנסת", נמסר. סמוטריץ' טען מנגד כי מי שביטל את פגישת המשא ומתן שנקבעה להיום ומסרב לקדם אותו היו אנשי בנט.

לדברי מקורבי בנט, ההצעה שהועברה לסמוטריץ' שמעניקה לו את המקומות 3, 6 ו-10 הייתה ההצעה האחרונה. עוד טענו אנשי בנט שבמסגרת שיחות המשא ומתן בין הצדדים דרש מהם סמוטריץ' שלא יסכימו לצרף את חברי הבית היהודי לימינה, אך בנט סירב.