בית המשפט העליון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

המחאה נפגעת? בג"ץ דן בחוק הקורונה הגדול ובהגבלה על הזכות להפגין

בית המשפט דן בשש עתירות. הארגונים עדאלה, האגודה לזכויות האזרח ואחריות לאומית מבקשים לבטל את החוק במלואו • נציג המדינה: קשה לקבוע אם אדם נדבק או הדביק בקורונה בהפגנה
אמוץ שפירא
12 בינואר 2021
05:45
עודכן ב 11:03

בג"ץ מקיים היום (שלישי), בהרכב מורחב של תשעה שופטים, את הדיון המרכזי בחוקתיותו של "חוק הקורונה הגדול", תוך התמקדות בסוגייה של הגבלת הזכות להפגין. החוק הגיע לשולחן בג"ץ בעקבות שש עתירות שהוגשו נגדו. בחלקן, של הארגונים "אחריות לאומית", "עדאלה" ו"האגודה לזכויות האזרח", העותרים אף יבקשו לבטל את החוק במלואו.

נציגת הכנסת אמרה בדיון כי אכן קיימת מגבלה על הפגנות, אך היא לא מונעת את קיומן באופן מוחלט. עוד הסבירה כי ההגבלה זו ניתנת להארכה בכל שבעה ימים. נציג המדינה טען שכיום כמחצית מהנדבקים בקורונה לא יודעים מהו מקור ההדבקה שלהם, ולכן קשה לקבוע אם אדם נדבק או הדביק אחרים בהפגנה.

השופט מני מזוז התייחס בדיון לשאלת מעורבותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהפגנות מתקיימות מחוץ למעונו כבר תקופה, צריך להיות מעורב בתהליך של הטלת מגבלה על הפגנות. "הפיל בחדר גדול", ציין השופט מזוז. "האם במצב כזה צריכה להיות מגבלה על מעורבות ראש הממשלה על הכרזת מצב חירום, שגורר הגבלות על מרחק?"

חוק הקורונה הגדול, או בשמו המלא "חוק סמכויות מיוחדות להתמודדות עם נגיף קורונה", מעגן בצורה מסודרת את התקנות לשעת חירום, שהותקנו בזמן התפרצות הנגיף בישראל. החוק נותן כוח לממשלה, בין השאר, לעצור התכנסות, להגביל את המשק ולהגביל חינוך. אך בניגוד לתקנות, החוק מאפשר לבצע זאת בצורה מסודרת תוך הגדרת לוחות זמנים ופיקוח ובקרה גדולים יותר.