חיסון לקורונה

ד"ר אלרעי-פרייס: 17% מהחולים במצב קשה קיבלו מנת חיסון ראשונה

ראש שירותי בריאות הציבור הבהירה כי מאתמול נוספו 140 חולים שמצבם קשה • נתניהו נשא דברים במעמד המתחסנת השני מיליון ועדכן כי משה גפני לקה בהתקף לב ולאחר כמה דקות תיקן: קיבלתי דיווח פייק ניוז, הוא רק קיבל חיסון • מבצע החיסונים מתרחב החל ממחר: בני 50 ומעלה יוכלו להתחסן • משרד הבריאות עדכן כי אתמול נרשם שיא במספר הנדבקים היומי - 9,589, ושיעור הבדיקות החיוביות עומד על 7.6%
דקלה אהרן שפרן, נוב ראובני וסולימאן מסוודה
12 בינואר 2021
07:46
עודכן ב 18:25

ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר אלרעי-פרייס ציינה הערב (שלישי) בתדרוך לעיתונאים כי מאתמול נוספו 140 חולים שמצבם קשה וקריטי וכי 17% מהחולים שמצבם קשה כבר קיבלו את מנת החיסון הראשונה. "אנחנו יודעים שמנת חיסון אחת לא מספקת", אמרה ד"ר אלרעי פרייס.

בתדרוך התייחסה ד"ר אלרעי פרייס לחזרת מערכת החינוך לאחר הסגר השלישי ואמרה כי המערכת תחזור באותן מגבלות שהיו קודם. "הילדים לא מתחסנים ויכולים להידבק ולהדביק. לכן המגבלות יישארו. פייזר עובדת על חיסונים לילדים - וכך חברות נוספות", הוסיפה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו נשא היום דברים במעמד המתחסנת השני מיליון. "הציבור נרתם לעניין וחשוב שימשיך. אנחנו מתחילים עכשיו לחסן גם מגיל 50", אמר נתניהו. שר הבריאות יולי אדלשטיין הבהיר כי אין מחסור של חיסונים בישראל. "אנחנו בגל תחלואה שמאוד מדאיג אותנו, הסגר צריך לתת את התוצאות בתוך כמה ימים", הוסיף שר הבריאות. בתחילת דבריו, נתניהו עדכן כי חבר הכנסת משה גפני לקה בהתקף לב ולאחר כמה דקות תיקן: קיבלתי דיווח פייק ניוז, הוא רק קיבל חיסון. 

החל ממחר יוכלו להתחסן במנה הראשונה של החיסון לקורונה מבוטחי קופות החולים בני 50 ומעלה. עד כה חוסנו בישראל יותר מ-1,850,000 בני אדם. משרד הבריאות עדכן הבוקר כי אתמול אובחנו 9,583 נדבקים בקורונה - שיא חדש במספר הנדבקים ביום. נעשו כ-127 אלף בדיקות ושיעור הבדיקות החיוביות עומד על 7.6%. בבתי החולים מאושפזים 1,027 חולי קורונה שמצבם קשה, 247 מהם מונשמים. מפרוץ המגפה מתו 3,704 חולי קורונה.

המוטציה הבריטית, שלפי הערכות אחראית לכ-2,000 מקרי הדבקה בקורונה ביום, תהפוך לדומיננטית בשבועות הקרובים ותגרום לעיקר התחלואה הקשה והתמותה מהחודש הבא. כך מעריכים בצוות החוקרים של מכון ויצמן.

פרופ' ערן סגל, שעומד בראש צוות החוקרים במכון ויצמן, אמר כי בהנחה שהסגר ההדוק יימשך שלושה שבועות - שיא התחלואה הקשה נרשם בימים אלה, ואילו השיא במספר המאומתים עוד לפנינו ויירשם בעוד כשבוע. לפי הערכת הצוות, שהוצגה בפני קבינט הקורונה, על אף שמקרי ההדבקה בנגיף יימשכו, קצב מבצע החיסונים צפוי להביא לירידה הדרגתית בתחלואה הקשה וככל הנראה לא יהיה צורך בסגר נוסף.

אתמול פורסם בכאן חדשות כי כ-30% מהמתים מקורונה מאז תחילת שנת 2021 היו מהחברה הערבית. 102 בני אדם מהמגזר נפטרו בעשרת הימים הראשונים של השנה מתוך 330 בני אדם שנפטרו בישראל לאחר שנדבקו בקורונה 26 נפטרים היו חרדים ו-202 היו יהודים שאינם חרדים.

ניתוח הנתונים מעלה עוד כי כ-30% מהמאומתים החדשים מאז תחילת השנה היו מהחברה החרדית כ-15% מהמגזר הערבי והשאר מהמגזר הכללי. בירושלים לבדה התגלו 6323 מאומתים חרדים והם מהווים 50% מהתחלואה החדשה בעיר. כ-2,700 נדבקים חדשים התגלו במודיעין עילית לבדה בעשרת הימים האחרונים.

למרות העלייה בשיעור המתחסנים בחברה הערבית, במזרח ירושלים רק כ-20% מאוכלוסיית היעד התחסנה. במטרה להעלות את שיעור המתחסנים במזרח העיר, היום יושק מבצע חיסונים בשכונת כפר עקב שבעוטף ירושלים בשיתוף עיריית ירושלים וקופת חולים כללית.

בד בבד, יו"ר ועדת החוץ והביטחון צביקה האוזר אומר כי הוא יאשר את איכוני השב"כ רק לשמונה ימים, כדי שהממשלה תכריע בשאלה אם להביא הצעת חוק כדי להמשיך את האיכונים.