תקיפה בסוריה, ארכיון

דיווח: לפחות 16 הרוגים בתקיפה המיוחסת לישראל בסוריה הלילה

גורם צבאי סורי מסר שחיל האוויר הישראלי תקף בעיר דיר א-זור ואזור אל-בוכמאל שבמזרח המדינה בקרבת הגבול עם עיראק • זו התקיפה הרביעית שמשטר אסד מייחס לישראל בתוך פחות משלושה שבועות • המרכז הסורי לזכויות אדם: נהרגו לפחות 5 חיילים סורים ו-11 לוחמים זרים
רועי קייס
13 בינואר 2021
01:46
עודכן ב 04:30

באיראן דווח הלילה (רביעי) כי יש הרוגים ופצועים בתקיפה שיוחסה לישראל במזרח סוריה. לפי הדיווח של הערוץ אל-עאלם אמבולנסים הוזעקו לאזור התקיפה. המרכז הסורי לזכויות אדם היושב בבבריטניה דיווח שנהרגו לפחות 5 חיילים סורים ו-11 לוחמים זרים. לדבריו, הופצצו יותר מ-18 יעדים. גורם צבאי סורי מסר כי חיל האוויר הישראלי תקף בעיר דיר א-זור ואזור אל-בוכמאל. כלי תקשורת ממלכתיים במדינה דיווחו קודם לכן על תקיפה ישראלית באזור הגבול עם עיראק.

הערוץ אל-מיאדין הלבנוני המזוהה עם חיזבאללה דיווח ממקורותיו על פיצוצים חוזרים שנשמעו בגבול סוריה - עיראק ככל הנראה מתקיפות אוויריות בשטח סוריה. ערוץ אל-ערביה דיווח כי התקיפה כוונה לאזורים שבהם יש נוכחות של "מיליציות איראניות ועיראקיות" במזרח סוריה. מחוז דיר א-זור והעיר אל-בוכמאל הפכו בשנים האחרונות לאזור התבססות מוכר של איראן ושלוחותיה, מבחינת בסיסים ומחסני אמצעי לחימה.

מדובר בתקיפה רביעית שכלי התקשורת הממלכתיים בסוריה מייחסים לישראל במדינה תוך פחות משלושה שבועות. יש לציין שמשטר אסד לא נוהג לדווח בהרחבה על תקיפות של ישראל במרחב שהותקף הלילה, לפי הטענה הסורית.

לפני שבוע הטלוויזיה הסורית דיווחה כי מערך הנ"מ הופעל בעקבות תקיפה ישראלית בדרום המדינה. לפני כן דווח על שמיעת פיצוצים בדרום דמשק. בטלוויזיה הסורית שודרו תיעודים של מערך ההגנה האווירית מופעל בעקבות התקיפה. מרכז המעקב הסורי לזכויות האדם, היושב בבריטניה ומזוהה עם האופוזיציה, טען כי מוקד התקיפה הוא החלק הדרומי של דמשק, אזור אל-כיסווה, אזור שכבר הותקף בעבר בידי ישראל, לפי פרסומים זרים.

פרט לאזור אל-כיסווה בפרבר הדרומי של דמשק, גורמי אופוזיציה סוריים ומרכז המעקב הסורי טענו כי הותקפה גם עמדה צבאית באזור א-סווידאא', הר הדרוזים, בדרום סוריה שהכילה מערכת מכ"מ. אתר חדשות מקומי בא-סווידאא' טען, בהתבסס על גורם צבאי, שחייל סורי אחד נהרגו ועוד כמה נפצעו. עם זאת משטר אסד וצבא סוריה לא דיווח על הרוגים או פצועים בתקיפה.