ארכיון
צילום: shutterstock

רוב המדווחים על תופעות לוואי מהחיסון - נשים

כל הנתונים: כמה סבלו מתופעות נוירולוגיות, כמה סבלו מחום או תשישות, וכמה אושפזו לאחר שנדבקו בקורונה אחרי החיסון?
נוב ראובני
13 בינואר 2021
12:01

תופעות הלוואי לאחר מנת החיסון הראשונה: במשרד הבריאות פרסמו הבוקר (רביעי) את הנתונים על ההשפעות על המתחסנים בישראל. מתוך 1.7 מיליון בני אדם שהתחסנו, 533 בני אדם דיווחו על תופעות לוואי כלליות שכללו חולשה כללית, כאב ראש, סחרחורות וחום. לצד זאת, 101 מתחסנים סבלו מתופעות נוירולוגיות, ביניהן תחושת נימול ופרכוסים ו-84 דיווחו על תופעות אלרגיות. נתון בולט נוסף מעלה כי נשים דיווחו באחוזים גבוהים באופן ניכר על תופעות לוואי, והן מהוות 73% מכל מי שדיווחו.

נכון להבוקר בוצעו בישראל 1.952 מיליון חיסונים. 1.9 מיליון ניתנו כמנה ראשונה, ו-52 אלף קיבלו מנה שנייה. אתמול בוצעו בסך הכל 55 אלף חיסונים. 74% מבני ה-60 ומעלה בישראל חוסנו. 20% מכלל האוכלוסיה בישראל חוסנה. בחברה החרדית שיעור ההתחסנות בקרב בני 60 ומעלה עומד על 49%. בחברה הערבית 43%.

כל מה שרצית לדעת על החיסון ופחדת לשאול | האזינו ל"עוד יום"

בסיכום הנתונים שאספה ועדת המעקב אחר בטיחות החיסונים - נכתב כי ע"פ ניתוח הנתונים מהיצרנים ודיווחים על תופעות לוואי ממשרד הבריאות - ניתן לקבוע שהתופעות שדווחו עד כה דומות בשכיחותן ובאופיין לחיסונים אחרים הניתנים לאוכלוסיה. 

המצגת 

אשפוזים לאחר קבל מנת החיסון הראשונה 

בסך הכל, עד 10.1 ידוע על 375 ישראלים שאושפזו עקב תחלואה בקורונה לאחר שקיבלו את מנת החיסון הראשונה. מרביתם, 244, קיבלו תוצאה חיובית לקורונה בין יום אחד לשבעה ימים לאחר שקיבלו את החיסון. 124 מהם אומתו בין 8 ל-14 ימים לאחר שקיבלו את החיסון.

מבין המאושפזים שהגיעו לבתי החולים לאחר שחוסנו, רק שבעה קיבלו תוצאה חיוביות לאחר יותר מ-15 ימים מהחיסון הראשון. למרות שההגנה לא מלאה אחרי מנת חיסון אחת, נראה שכשבועיים אחרי המנה הראשונה ההגנה היא טובה יותר והסיכון לתחלואה שמצריכה אשפוז פוחת.  

בתוך כך, מנתוני משרד הבריאות עולה כי מקדם ההדבקה הארצי בקורונה ירד מעט ועומד היום על 1.14. במגזר החרדי המקדם עומד על 1.26, בחברה הכללית 1.16 ובמגזר הערבי 1.06. 

284 יישובים בישראל מוגדרים כאדומים או כתומים, ובהם מרוכזת 83% מהאוכלוסיה ו-92% מהתחלואה.