הרב אליעזר ברלנד במהלך משפטו
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שב"ס: לא ניתן לשים איזוק אלקטרוני לברלנד בזמן שהוא מאושפז

פרסום ראשון: בחוות הדעת לקראת הדיון בנושא נכתב כי הדבר לא נעשה מעולם, ולא נבחנו השפעות על מערכות בית החולים • מחר ייערך דיון בבית המשפט על מעצרו של ברלנד והאיזוק האלקטרוני
ורד פלמן
13 בינואר 2021
18:41

שירות בתי הסוהר הודיע לבית המשפט כי לא יוכל לבצע איזוק אלקטרוני לאליעזר כל עוד הוא נתון באשפוז. זאת לקראת הדיון שיערך מחר (חמישי) בהמשך מעצרו ובשאלת המעבר לאיזוק אלקטרוני. בחוות הדעת של יחידת מעוז בשב"ס נכתב כי מעולם לא נבחן ביצוע איזוק אלקטרוני בבית חולים בארץ ולמיטב ידיעתם גם בעולם. כמו כן הוסיפו שלא נבחנו ההשפעות של המערכות הטכנולוגיות של בית החולים והמכשור הרפואי.

בנוסף לכך, בשב"ס אומרים שבהינתן מצב שבו מצבו הרפואי של ברלנד ידרוש להסיר באופן תדיר את הצמיד –  הדבר יצריך תשומות בלתי סבירות מצד היחידה. עוד ציינו בשב"ס כי לא ניתן יהיה לפקח על שהיית אנשים נוספים לצידו. 

בשבוע שעבר קבע בית המשפט העליון כי ישנה אפשרות שברלנד ישוחרר למעצר באיזוק אלקטרוני גם בזמן אשפוזו בבית החולים. הוא החזיר את הדיון וההחלטה לבית המשפט המחוזי בירושלים והוא ייערך מחר. ביום ראשון הגיעו לבית החולים ארבע נשים צעירות מקהילת שובו בנים של ברלנד וניסו לגשת למיטתו, כשהן לבושות בחלוקים רפואיים, יתכן שניסו להתחזות לאחיות. הן זוהו על ידי צוות המחלקה, ואנשי שבס השומרים על הרב המאושפז הזעיקו את המשטרה. הנשים נמלטו, המשטרה סרקה בבית החולים ואיתרה כמה מחסידיו של הרב. הם הוזהרו שלא להתקרב למיטתו.

בהחלטתו של בית המשפט העליון בשבוע שעבר נקבע כי יש להבטיח כי לא יתאפשר לברלנד מגע עם צאן מרעיתו, גם לא בזום, וטלפון נייד או אמצעים טכנולוגים אחרים. המעצר יהיה במקום חסוי וסודי מפני אנשי קהילתו ושהיה נתון להשגחה קבועה. בהחלטה נכתב כי יש לבחון לעשות זאת באמצעות חברת אבטחה, ולכל זה יש להוסיף ערבויות והפקדה בסכום של 2.5 מיליון שקלים.