-
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

מתי חוזרים לבתיה"ס ולמקומות העבודה? תוכנית היציאה מהסגר של משרד הבריאות

בשלב הראשון תהיה חזרה של מערכת החינוך ללא כיתות ה'-ו', יחד עם פתיחת המסחר, כולל קניונים • למרות קבלת החיסונים הנוספים, קופות החולים מדווחות על ירידה בביקוש – רק שליש מהתורים נתפסו • דווקא בערים שבהן התחלואה גבוהה – מספר המבודדים ביחס לכל חולה נמוך
קטי דור, עמיחי שטיין ודקלה אהרן שפרן
13 בינואר 2021
20:15
עודכן ב 07:49

משרד הבריאות החל לתכננן את שלבי החזרה לשגרה ואמש (רביעי) פורסם בחדשות הערב מתווה היציאה מהסגר שמגבש המשרד. בשלב הראשון תהיה חזרה של מערכת החינוך ללא כיתות ה'-ו', יחד עם פתיחת המסחר, כולל קניונים. בתוך כך, המנהלת הרפואית של "מגן ישראל", ד"ר אורלי גרינפלד, אמרה בריאיון לרן בנימיני בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי אתמול אובחנו 9,388 מאומתים חדשים ושיעור הבדיקות החיוביות עמד על כ-7.9%. "אם כולם היו שומרים על הכללים היינו רואים ירידה בתחלואה", אמרה. משרד הבריאות עדכן כי מספר החולים שמצבם קשה עומד על 1,063.

בשלב השני – שאמור להתרחש בין שבועיים לחודש לאחר השלב הראשון – תתבצע פתיחה של ענף התרבות, ונבחנת גם עם חזרה לפעילות של חדרי כושר ובריכות באופן חלקי. בשלב השלישי ייפתחו מסעדות, בתי קפה ואולמות אירועים. במשרד הבריאות מעריכים שכרגע אנחנו נמצאים בשיא התחלואה, אך כבר בשבוע הבא נראה ירידה ולכן אפשר כבר לדבר על יציאה מהסגר. 

ממונה הקורונה פרופסור נחמן אש התייחס הערב בריאיון לדוריה למפל בחדשות הערב לאפשרות של הארכת הסגר. לדבריו, "אנחנו מחכים לנתונים של שבוע הבא, לפי זה נקבל את ההחלטה. אנחנו מעריכים היום שנצטרך להאריך בשבוע. ההחלטה תתקבל ביום שני או שלישי". הוא הוסיף שקיימת אפשרות שהסגר יוארך רק במתכונת חלקית. 

אש הדגיש כי כל עוד לא יהיה חיסון לילדים יהיה צורך לשמור עליהם בקפסולות עם מסכות, אך את המשק יהיה ניתן לפתוח עוד קודם לכן. הוא התייחס לעומס על מעבדות בדיקות הקורונה ואמר: "מקווה שזמן ההמתנה לתוצאות יירד עם התקדמות מבצע החיסונים". 

לאחר קבלת משלוח החיסונים השני: ירידה בביקוש לתורים 

בעוד שבמשלוח החיסונים הראשון נרשמה התנפלות, בדיקת כאן חדשות מעלה שלאחר הגעת המשלוח השני כשני שליש מהתורים לחיסונים לקורונה בקופות החולים נותרו פנויים. בקופות החולים כללית נותרו כ-65% תורים פנויים - כמה עשרות אלפי תורים. גם בקופות החולים מאוחדת ולאומית נותרו אחוזים זהים של תורים פנויים. במכבי המצב יותר מעודד, וכמעט 75% מהתורים התמלאו, ועדיין כרבע מהם לא נתפסו. 

בתוך כך, נתונים חדשים המראים כי דווקא בערים שבהן התחלואה בקורונה גבוהה, מספר המבודדים ביחס לכל חולה נמוך. בתחתית הרשימה נמצאים יישובים במגזר החרדי והערבי: במודיעין עילית רק 1.26 בני אדם נכנסים לבידוד על כל חולה, בבני ברק 1.28, בנצרת 1.3, בביתר עילית 1.43 ובירושלים 1.53. 

בראש הרשימה נמצאות אילת, עם 5.28 בני אדם שנכנסים לבידוד על כל חולה, מודיעין עם 5.03, הוד השרון עם 4.82, נס ציונה עם 4.55 וגבעתיים עם 3.91. 

גורמי המקצוע אומרים כי החשש הוא שרבים שצריכים להיכנס לבידוד אינם נכנסים, או מצליחים להשיג שחרור מבידוד באמצעות ערעור. חשש נוסף הוא שבעקבות העלייה בתחלואה וההחלטה להודיע על בידוד באמצעות הודעת אסמס, רבים חומקים מבידוד.