-

המטרות שהותקפו בסוריה לא קשורות לפרויקט הגרעין האיראני

בתקיפה נפגעו מחסנים של אמצעי לחימה ותשתיות איראניות • גורמים בשורות המורדים בסוריה ניסו להעביר לישראל מידע על פעילות איראנית • ישראל מתאמת מהלכים מול מדינות המפרץ לקראת כניסת ממשל ביידן
רועי שרון, רועי קייס וגילי כהן
13 בינואר 2021
20:40

התקיפה המיוחסת לישראל לפנות בוקר (רביעי) בסוריה לא הייתה קשורה לפרויקט הגרעין האיראני, זאת בניגוד לדיווחים בנושא – כך פורסם היום בחדשות הערב. המטרות שהותקפו הן מחסני אמצעי לחימה ותשתיות איראניות.

התקיפה הזו הייתה חריגה בכמה מובנים, היא התקיימה במרחק רב מישראל - 500 קילומרים מהגבול, כללה 18 מטרות והתקיימה בשטח אורבני. נראה שישראל מנצלת את החשש האיראני מהנשיא היוצא דונלד טראמפ כדי לבצע תקיפות רבות בתקופה האחרונה. 

וברקע הדיווחים שישראל היא האחראית לתקיפה, היא מקבלת גיבוי ממקור לא צפוי. גורמים באחד מארגוני המורדים הסוריים הבודדים שנותרו, ניסו להעביר לישראל בימים האחרונים מידע על הפעילות של איראן באזור שהותקף ובאזור דמשק. הגורמים ניסו למסור נקודות ציון של עמדות וסרטונים שמתעדים את הפעילות האיראנית במרחב.

הדבר הוא אולי עדות לכך שלמרות האכזבה של מתנגדי אסד מזה שישראל לא התערבה בלחימה והפילה אותו, יש עדיין גורמים בשטח שרוצים לשתף עימה פעולה. בדרום סוריה יש כמה שחקנים מקומיים שלא מרוצים מהנוכחות המוגברת של איראן וחיזבאללה, אך את המשך הפעילות היא תצטרך לעשות לבדה. 

בד בבד, ישראל מתאמת מהלכים מול מדינות המפרץ לקראת כניסת ממשל ביידן. בכירים בירושלים סבורים שעמדה מאוחדת של ישראל ומדינות המפרץ תשפיע על פעולות הממשל האמריקני החדש. העמדה הישראלית היא שהסכם חדש עם איראן צריך לכלול התייחסות גם לתוכנית הטילים האיראנית ולפעילותה באזור.