משחקי הכס באוצר: המינוי הבעייתי של ישראל כ"ץ

אחרי שנפרד משלושה מנכ"לים במשרד החשוב ביותר, בשיאו של משבר כלכלי - שר האוצר ישראל כ"ץ הודיע שהוא בחר לעצמו מנכ"ל חדש. אך הנחיות היועץ המשפטי לממשלה מבהירות שמינוי של מנכ"ל בשלב כזה הוא בעייתי מאוד
מערכת כאן
13 בינואר 2021
22:52

עם כל הכבוד ל"חזרות", הסדרה הכי חמה שאתם לא רואים כרגע היא בכלל "משחקי הכס". לא הסדרה עם ג'ון סנואו וחאליסי, אלא משחקי הכס של משרד האוצר. הסדרה הזאת עם הורדוס. הפרק האחרון בינתיים שודר אתמול כששר האוצר ישראל כ"ץ הודיע שהוא בחר לעצמו מנכ"ל חדש. מה שאומר שישראל כ"ץ הותיר אחריו שובל של שלושה מנכ"לים במשרד החשוב ביותר בשיאו של משבר כלכלי.

ואלה שמות: שי באב"ד, המנכ"ל שכ"ץ ירש מכחלון התכוון לעשות חפיפה מסודרת לפני שהוא עוזב, אבל הספיקו לו שתי דקות עם כ"ץ והוא ברח. קרן טרנר, המנכ"לית שכ"ץ הביא איתו ממשרד התחבורה במשרת אמון, ספגה השפלות והודיעה שהספיק לה אחרי פחות מחצי שנה. ערן יעקב, ראש רשות מסים, שנקרא לדגל אחרי ההתפטרות של טרנר, שמע אתמול בהודעה לתקשורת, לא, חלילה, ישירות מהשר שהוא עשה את שלו. לשלושה האלה צריך להוסיף את רוני חזקיהו, החשב הכללי, שהתפטר עם בטן מלאה על האופן שבו המשרד הזה מתנהל, ואת ראש אגף התקציבים מרידור, שזרק את המפתחות והזהיר שכ"ץ מתנהל בצורה מסוכנת במשרד.

גם שר האוצר וגם ערן יעקב עשו היום הכול כדי לספר שהם נפרדו באהבה ובהערכה. אבל בואו, זה אמין בערך כמו הפרידה של חאליסי וג'ון סנואו. אם אתם לא זוכרים, הוא דקר אותה בבטן. במסדרונות האוצר דיברו היום על הדחה מכוערת וטענו שהיא קרתה כי יעקב סירב לשתף פעולה עם מינויים פוליטיים.

עכשיו, למרות שהממשלה הזאת כבר התפזרה, שר האוצר ממנה לו מנכ"ל חדש. חיפוש קצר בגוגל של ארבע מילים: "ממשלה יוצאת מינוי מנכ"לים" מעלה בתוצאה הראשונה, נשבעת לכם, תבדקו, תחפשו בגוגל, את הנחיות היועץ המשפטי לממשלה שמבהירות שמינוי של מנכ"ל בשלב כזה הוא בעייתי מאוד, ושאם כבר מתעקשים לעשות אותו הממונה צריך להיות ממלא מקום ועובד מדינה.מי שכנראה לא עשה את החיפוש הזה הוא שר האוצר כ"ץ כי המנכ"ל שהוא בחר לעצמו הוא גם לא עובד מדינה וגם לא ממלא מקום. גם אם המינוי הזה איכשהו יעבור משפטית, הוא כפוף עדיין לאישור הממשלה, זאת שלא הצליחה לקבל החלטות עוד לפני שהיא התפזרה.

שר האוצר אומר מאז אתמול בריאיונות שהוא בטוח שבני גנץ ישתף פעולה עם המינוי הזה בתקופה כל כך קריטית לכלכלה. ולנו אין ברירה אלא לשאול את שר האוצר: אם התקופה כל כך קריטית לכלכלה, והיא באמת קריטית, אולי תפסיק להבריח את הפקידים שלך?