-

"לעשות טוב בשמה": המוות הטרגי שהוליד פרויקט יוצא דופן למען הסביבה

שלד המכונית של רננה חורש עמד עזוב במדבר, כמו עשרות שלדים דומים. אלא שבתוכו הייתה מוטלת רננה. כעת חבריה, שנוכחו לדעת כמה השלדים הללו מקשים על חיפוש נעדרים, מבקשים לנקות את נופי ישראל משרידי המכוניות בצידי הדרכים
אמיר גרא
16 בינואר 2021
15:51
עודכן ב 22:16

זהו סיפור על אובדן וכאב גדול - שממנו צמח לבסוף פרויקט יוצא דופן למען הטבע והסביבה. ב-28 באוקטובר נעלמה רננה חורש בת 58 מתל אביב, גרושה, מורה ליוגה. דמות נערצת על כל מכיריה ותלמידיה. יום אחרי היעלמותה, החלו חיפושים נרחבים שהתמקדו בדרום הארץ. לאחר חמישה ימים נמצא רכבה מרוסק בתהום במעלה עקרבים, וגופתה לידו.

שלד המכונית, מהסוג שכמעט כל מי שמטייל בשבילי המדבר פוגש בדרכו, גרם לעיכוב במציאתה של רננה. עשרות שרידים כאלה של מכוניות מזהמים את הטבע ופוגעים בנוף ובאיכות הסביבה. בעקבות המוות הטרגי נולד פרויקט "רננה במדבר", שיזמה אחותה יסמין לזכרה. מטרתו ניקוי האזור משלדים של מכוניות. אם זה יצליח - בפעם הבאה כשנראה מכונית נטושה היא תדליק לנו אור אדום ונבין שצריך למהר ולהגיש עזרה. "אם לא הייתי עושה את זה, הייתי מתמוטטת, אני רוצה לעשות טוב בשמה", הסבירה יסמין.

חשים במצוקה נפשית - אנא פנו למוקד ער"ן ולסיוע, למספר 1201

כשיסמין מגיעה אל המקום שבו מתה רננה, היא לא מצליחה לעצור את הדמעות: "אני כל הזמן חושבת מה היא הרגישה. אני מניחה שהיא רצתה להתחבא. עובדה שהיא לא קפצה מעזריאלי אלא השקיעה את המאמץ להגיע הנה".

"הרבה אנשים העריצו אותה, אבל משהו שם לא היה שלם", הוסיפה האחות. "היא חשבה שהיא הייתה בודדה, אבל היא לא הייתה בודדה בכלל. עזרה מקצועית הייתה יכולה לתפוס לה את השמלה במקום אלוני. אם היא הייתה מתגברת על המכשול שלה כשהיא עדיין בחיים זו הייתה גבורה הרבה יותר גדולה מלמות בתוך אוטו".

אחותה של רננה, יסמין: "אני כל הזמן חושבת מה היא הרגישה. מניחה שהיא רצתה להתחבא. עובדה שהיא לא קפצה מעזריאלי אלא השקיעה את המאמץ להגיע הנה"

יוסי אלוני, צלם עיתונות ידוע, היה אחד מחבריה הקרובים ביותר של רננה. הוא הצטרף לחיפושים אחריה והגיע למקום בין הראשונים. "אני מקבל את מה שהיא עשתה ולא כועס. לצערי לא הרגשתי כלום. אם הייתי מרגיש, לא הייתי נותן לה ללכת".

"יש בי ייסורי מצפון קטנים שלא הייתי שם בשנייה האחרונה כדי להחזיק לה בחצאית כדי שהיא לא תיפול למטה", המשיך אלוני. "אני הכרתי רננה חזקה, מחודדת. רננה שהערצתי. היא הייתה בודדה, אבל יחד עם הבדידות, הקשר עם התלמידים והעשייה החזיקו אותה. יכול להיות שהקורונה הרחיקה את זה".