נגיף קורונה
צילום: אי-פי

חוקרים באונ' העברית: עדיין לא ניכרת השפעה מהותית של תהליך החיסון

צפי לעלייה משמעותית בעומס בבתי החולים בימים הקרובים. בשל החשש מהמוטציה מברזיל - השבים מהמדינה יבודדו במלוניות • השר אלי כהן: "בסוף החודש אנו צפויים להשיק את הפיילוט של הדרכון הירוק"
קטי דור ודקלה אהרן שפרן
14 בינואר 2021
13:00
עודכן ב 16:58

דוח חדש שפרסמו היום (חמישי) חוקרי האוניברסיטה העברית קובע כי עדיין לא ניכרת השפעה מהותית של מבצע החיסונים לקורונה בישראל, וכי יש צפי לעלייה משמעותית בעומס בבתי החולים בימים הקרובים. הקלה צפויה עד סוף החודש. לפי הדוח, במצב נוכחי נמשכת מגמת העלייה בתחלואה וטרם נצפית השפעה ישירה של החיסון על אוכלוסיות פגיעות.

קצב התמותה מהנגיף האיץ לאחרונה, סיכויי התמותה עלו והזמן הממוצע לתמותה מאשפוז במצב קשה התקצר. המשמעות היא שמספר החולים שמאושפזים במצב קשה צפוי להמשיך לעלות משמעותית בימים הקרובים, ולהגיע לשיא רק לקראת סוף החודש. לצד זאת, החוקרים סבורים כי ייתכן שהחלה מגמת התייצבות בתחלואה, ויחד עם חיסון האוכלוסייה, אפשר לצפות התחלת שיפור בתחלואה הקשה היומית במהלך השבוע הבא.

בשל החשש מהמוטציה מברזיל, השבים מהמדינה יבודדו במלוניות עם חזרתם לישראל. כך פורסם היום לראשונה בכאן חדשות. במשרד הבריאות החליטו לחפש במסגרת בדיקות המעבדה גם את המוטציה הברזילאית - עקב ריבוי המקרים שלה במדינה ולאור העובדה שאין שם ניטור טוב של וריאנטים. נכון להיום, יש בארץ עשרות מקרי תחלואה מהמוטציה הבריטית ושמונה מקרים מהמוטציה הדרום-אפריקנית, ולפי הידוע עד כה החיסון נגד קורונה יעיל מול הזן הבריטי והזן הדרום אפריקני.

עד כמה היא מסוכנת? כל מה שצריך לדעת על המוטציה הבריטית


בד בבד, התחלואה הכללית ממשיכה לעלות. בבתי החולים מתו אתמול 49 בני אדם שנדבקו בנגיף. מספר החולים שמצבם קשה טיפס ליותר מ-1,100. על אף נתוני התחלואה הגבוהים, משרד הבריאות צפוי להמליץ על הארכת הסגר בשבוע ולא יותר מכך. על פי משרד הבריאות, המוטציה הבריטית שמתפשטת בישראל, יכולה להיות הגורם לעלייה בתחלואה שכן, המומחים סבורים כי היא מדבקת יותר. עד כה זוהו בארץ כ-150 מקרים של הזן הזה. 

בניגוד לחיידקים, נגיפים אינם יכולים לחיות מחוץ לתא חי וכדי להתרבות הם חייבים לחדור לתא כזה, להשתלט על המטען התורשתי, להשתלט עליו ולשכפל את עצמם כדי להדביק תאים נוספים. הנגיף מנסה לשנות את מבנה מעטפת התא אליו הוא פולש, וכך הופך למדבק יותר. נגיף קורונה מתנהג בדיוק באותה צורה. כך נוצרו גם המוטציות החדשות.

יש לציין את ההבדלים בין זנים למוטציות. המוטציה היא שינוי גנטי ואילו זן חדש הוא נגיף שבו חל שינוי אחד כזה או יותר.

התפרצות קורונה בבית הסוהר רמון ובכלא קציעות

בבדיקות שבוצעו בימים האחרונים בבית הסוהר רמון נמצאו 30 כלואים מאומתים לנגיף - כולם ללא תסמינים. הם הועברו לבידוד, עברו תשאול אפידמיולוגי ובדיקות. לאור זאת בוצע חיטוי באגפים ובכל השטחים הציבוריים בבית הסוהר. התפרצות של תחלואה בנגיף התגלתה גם בכלא קציעות, שם 15 אסירים נמצאו מאומתים בימים האחרונים.

צפי להשקת הפיילוט של הדרכון הירוק - בסוף החודש

השר אלי כהן מהליכוד התראיין הבוקר בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב, ואמר לרן בנימיני כי "בסוף החודש אנו צפויים להשיק את הפיילוט של הדרכון הירוק. יותר משלושה מיליון ישראלים יקבלו את שתי מנות החיסון כבר בפברואר, ויוכלו לחזור לפעילות כמעט שגרתית".

האזינו לריאיון המלא עם השר אלי כהן, בכאן רשת ב

אתמול התקיים דיון נוסף בנושא הדרכון הירוק שיעניק הקלות למי שחוסן במנה השנייה. בין היתר ההקלות שיינתנו יתאפשר להשתתף באירועים וכנסים, להגיע למוזיאונים ולהופעות תרבות. בנוסף, נבחנת האפשרות להכליל גם מסעדות ובתי קפה ברשימה, אך כרגע ישנה מחלוקת בנוגע לשאלה האם לנקוט בצעד גורף - ולאפשר למעשה לפתוח את כל אותם ענפים עבור המחוסנים, או לפתוח בצורה מתונה יותר, כמה ענפים, ובאופן הדרגתי ביותר מחשש לעלייה בנתוני התחלואה. לאחר שהדיון הסתיים ללא הסכמות ולא התקבלו החלטות, דיון נוסף צפוי להתקיים בהמשך השבוע.

פורום חדרי הכושר הודיע כי הוא מתנגד לדרכון ירוק כתנאי לכניסה לחדרי הכושר כיוון שמדובר במכה כלכלית קשה לענף. "אין שום היגיון בהתניה מכיוון שמרבית המתאמנים בחדרי כושר הינם צעירים שהמדינה לא מאפשרת להם כרגע להתחסן", נכתב בהודעה.

עוד נמסר מהפורום כי הוא נמצא בקשר רציף עם שרים בכירים בממשלה ועם גורמים בכירים במשרד הבריאות, אשר לטענתם "עומדים מאחורי הבטחותיהם שחדרי הכושר יפתחו ראשונים מכלל המשק, למעט החינוך. הם מבינים שהיו בעבר קשוחים מידי עם הענף, ושאין לכך כל הצדקה. לא נקבל ולא נסכים לשום אפשרות בה שוב נפתח אחרונים במידה ולא יעמדו בהבטחותיהם, בהתאם להחלטת הקבינט נשקול צעדים בהמשך".