פרופ' זליכה בהפגנה נגד רה"מ נתניהו, 06.01.21
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

פרופ' ירון זליכה ותוכנית 100 הנקודות: יהיה שר האוצר הבא?

יו"ר המפלגה הכלכלית הציג תוכנית לחילוץ המשק מהמשבר, וביקש שיפסיקו לזלזל ברצון שלו לשנות את הכלכלה הישראלית. הבעיה - הוא מתקשה לדבר עליה בלי להעליב את המראיינים
משחקי הכיס
14 בינואר 2021
14:31

יו"ר המפלגה הכלכלית, הפרופסור ירון זליכה, ביקש היום (חמישי) שיפסיקו לזלזל ברצון שלו להיות שר האוצר הבא בתוכנית "משחקי הכיס" בכאן רשת ב. זליכה טען שיש לו את הידע, היכולת ובעיקר את האומץ הדרוש לעשות את השינויים הנחוצים בכלכלה הישראלית, בהם "פירוק מונופולים והורדת יוקר המחייה והדיור".

זליכה, שהציג את "תוכנית 100 הנקודות" לחילוץ המשק מהמשבר, והתחייב שמימושה יהיה תנאי לכניסתו לכל ממשלה ובלבד שבראשה לא יעמוד נאשם בפלילים, אמר לליאל קייזר ולשאול אמסטרדמסקי: "התקופה היחידה בעשרות השנים האחרונות שמחירי הדיור ירדו, הייתה בתקופה שלי באוצר". הוא הוסיף: "אני הכנתי את התוכנית הכלכלית ואני גם ביצעתי אותה כחשב הכלכלי באוצר".

לגבי אחת הנקודות בתוכנית שלו שנוגעת למונופולים, פרופסור זליכה ביקש להבהיר: "יש יותר מ-100 מונופולים בישראל ורק 63 מוכרזים". כשנשאל במה תועיל ההכרזה על מונופול, ומה הדבר הראשון שיעשה אם יתמנה לשר האוצר, השיב כי יטיל פיקוח על מחירי הגז, ויפרק את מונופול הגז. "הדבר השני זה ביטול כל הנכסים על ייבוא מזון, פארם וקוסמטיקה", הוסיף.

השבוע פורסם בכאן חדשות כי זליכה סירב להיפגש עם יו"ר כחול לבן בני גנץ, ואמר כי "הכלכלה במשבר עמוק ופוליטיקאים מתרוצצים כעכברים אחוזי אמוק למצוא סידור עבודה לכנסת הבאה. טוב יעשה גנץ אם יאפסן את מפלגתו, וייתן לאחרים להוביל את המדינה, ובעיקר את כלכלתה".

בהצהרת ההשקה של מפלגתו לפני כשבועיים, התריע זליכה כי ישראל בדרך לפשיטת רגל כלכלית והטיל את האחריות על הנהגה חלשה שנכנעה במשך עשור למונופולים על חשבון השכירים והעצמאים.