בניין כלא עופר, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פרסום ראשון: שב"ס יחסן מחר את כלל אנשי הסגל, וכך יתאפשר חיסון האסירים

השר אדלשטיין הבהיר כי האסירים יחוסנו לפי תוכנית החיסונים הארצית לתעדופים שקבע משרד הבריאות: "אסיר שלא יחוסן - אחר כך נצטרך לבזבז עליו צוות רפואי ומכשירים"
כתבי כאן חדשות
14 בינואר 2021
18:07
עודכן ב 19:59

סוף לסאגת חיסוני האסירים: שב"ס יחסן מחר (שישי) את כל אנשי הסגל שלו שלא חוסנו עד כה, ובכך יתאפשר להתחיל בשבוע הבא את חיסון האסירים. שכן, הנחיית השר אוחנה הייתה לחסן את האסירים רק לאחר שיושלם חיסון סגל שב"ס. עד כה חוסנו כשליש מסגל שירות בתי הסוהר באופן עצמאי בבתי החולים. הקצאת החיסונים ממשרד הבריאות לשב"ס התעכבה ותגיע מחר.

בתוך כך, בהנחיית משרד הבריאות, בפיקוד העורף יפתחו בשבוע הבא עשרות מתחמי חיסון, בשיתוף מד"א, כדי להגביר את קצב ההתחסנות. פיקוד העורף העורף נערך לכך גם עם כוחות מילואים. כיום פועלות 227 תחנות חיסון ברחבי הארץ, מרביתן של קופות החולים ומקצתן של בתי החולים. פתיחת מתחמים נוספים צפויה לשפר הן את הנגישות לחיסון עבור האוכלוסיה, והן את קצב מתן החיסונים.

‏שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר הערב כי ישראל תחסן החל משבוע הבא גם אסירים ביטחוניים פלסטיניים לנגיף קורונה. את הדברים אמר אדלשטיין במעמד החיסון של המתחסנת ה-2 מיליון ברמלה, וכן בריאיון לרשת הרדיו הציבורית של ארצות הברית (NPR). לדברי אדלשטיין, האסירים יחוסנו בהתאם לתוכנית החיסונים הארצית ולתעדופים שקבע משרדו.

"אנחנו שומרים על כל ההנחיות של ועדת התעדופים, גם כשזה מוצא או לא מוצא חן בעיני מישהו", אמר שר הבריאות. "חובה לחסן את כולם. אסיר שלא יחוסן - אחר כך נצטרך לבזבז עליו צוות רפואי, מכשיר אקמו, הנשמה", הוא הסביר.

בתחילת השבוע אמר שר הבריאות אדלשטיין כי הגוף היחיד שקובע את סדרי החיסונים הוא ועדת התעדופים וכי מדובר בגוף מקצועי ששר הבריאות סומך את ידיו על החלטותיו. אדלשטיין אמר את הדברים בעקבות פניית כאן חדשות, ובניגוד לדברי השר אוחנה, שלפיהם עמדתו בנוגע לתעדוף סוהרים על אסירים בחיסון מפני קורונה מתואמת עם שר הבריאות.

אוחנה כתב במכתב למשנה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ולמשנה למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' איתמר גרוטו כי הנחה להשלים את חיסון אנשי הסגל בשירות בתי הסוהר לפני שיתחילו לחסן את האסירים שגילם מעל 60. אוחנה כתב כי גם לאחר שיסתיים חיסונם של אנשי הסגל יבחן את חיסון האסירים ביחס להתקדמות החיסונים בקרב כלל האוכלוסייה והוסיף כי עמדתו תואמה עם שר הבריאות. הארגונים רופאים לזכויות אדם, האגודה לזכויות האזרח, עדאלה, המוקד להגנת הפרט ורבנים לזכויות אדם עתרו השבוע לבג"ץ נגד הכוונה שלא לחסן כלואים.

המתחסנת ה-2 מיליון בישראל, מרגרט אל סוסו, התחסנה היום בקופת חולים מכבי ברמלה, במעמד ראש הממשלה בנימין נתניהו. "אנחנו רואים את האור בקצה המנהרה", אמר שם נתניהו. "אם כולנו נקפיד גם לשמור על הכללים וגם להתחסן - נהיה המדינה הראשונה לצאת מזה. נקצר את תקופת המגבלות כמה שאפשר, אבל נצטרך שיתוף פעולה", הוא הוסיף.

בתוך כך, הסתיים היום סבב החיסונים השני במסגרות של משרד הרווחה. 80,000 דיירים ואנשי צוות בכל מסגרות הרווחה חוסנו. בהם אנשים עם מוגבלויות, קשישים ומקלטים לנשים נפגעות אלימות. בעבור דיירי המסגרות לאנשים עם מוגבלויות מדובר על בשורה של ממש ובעוד כשבוע מדיניות הבידודים שהקשתה מאוד על הדיירים תסתיים. 

כ-3000 חולי קורונה ועשרות אלפי מבודדים שהו עד כה במסגרות השונות של אנשים עם מוגבלות. הטיפול באוכלוסיות אלה הנשלחות לבידוד הוא טיפול מורכב, יקר והדבר גורם לקשיים נפשיים ולעיתים לרגרסיה בהתנהגות. נכון להיום 1,816 דיירים נמצאים בבידוד, נוסף על 398 אנשי צוות. ישנם 532 דיירים חולים ו-35 אנשי צוות חולים.

בהכנת הידיעה סייעו משה שטיינמץ, איתי שיקמן, עמיחי שטיין, נופר משה, נוב ראובני וגילי כהן.