חיסונים
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

כמה אנשים צריכים להתחסן כדי שהחיים שלנו ישובו למסלולם?

גם בהנחה שהמתחסנים אכן לא מדבקים והחיסון יעיל מול שלל המוטציות, ההערכה היא שלפחות 70% מהאוכלוסייה יצטרכו להתחסן כדי לבלום את התפשטות הנגיף. הבעיה היא שילדי ישראל הם כבר 30% מהאוכלוסייה
משה שטיינמץ
14 בינואר 2021
22:58

לפני שבוע ראש הממשלה בנימין נתניהו דיבר על הרחבת מבצע החיסונים בישראל, כך שעד סוף חודש מארס כל האזרחים מגיל 16 ומעלה יתחסנו. אבל כמה אנשים צריכים להתחסן כדי שהחיים שלנו ישובו למסלולם?

מבצע החיסונים הגדול יצא לדרך, מטוסים עם אספקות נוספות של חיסונים ינחתו בימים הקרובים והמבצע מתרחב גם לאוכלוסיות צעירות יותר. כיום מתחסנים מידי יום בין 150 ל-180 אלף אנשים, לחלקם זוהי המנה השנייה של החיסון. כשני מיליון בני אדם קיבלו את המנה הראשונה וקצת יותר ממאה אלף קיבלו גם את המנה השנייה. 


איך החסינות הזאת תשפיע על התפשטות הנגיף בישראל?

ברגע שנגיף נתקל באנשים שמחוסנים מפניו, הוא לא מתרבה ולא מתפשט. הוא בעצם נתקל בחומה שמונעת ממנו להגיע לממדים של מגפה, וככל שיש יותר כאלו באוכלוסייה - המגפה נבלמת מהר יותר. אבל במקרה של חיסון הקורונה, עוד לא יודעים האם מי שחוסן לא רק לא יחלה, אלא גם לא יכול להעביר את הנגיף הלאה. כלומר, שהמתחסן לא מדבק. כל עוד אין את הוודאות הזו, ייקחו כמה חודשים עד שהתפשטות המגפה תיבלם.

גם בהנחה המקלה, לפיה המתחסנים אכן לא מדבקים, ההערכה היא שנצטרך ש-70% מהאוכלוסייה תתחסן כדי לבלום את התפשטות הנגיף. ופה כבר מתעורר המכשול הראשון. ילדים מתחת לגיל 16 לא מתחסנים, אלו מהווים 30% מהאוכלוסייה - מה שאומר שכל האוכלוסייה הבוגרת חייבת להתחסן. זהו כמובן מצב מורכב, כיוון שיש כאלו שמתנגדים לחיסונים, יש כאלו שלא יכולים להתחסן מבחינה רפואית, ויש גם את אלו שהחיסון לא יהיה יעיל עליהם.

אתגר נוסף במערכה - המוטציות

מכשול נוסף הוא המילה הזו - מוטציה. נגיפים עוברים מוטציות כל הזמן, ונכון לעכשיו פייזר הודיעה שהחיסונים שלה מצליחים להתמודד לפחות מול המוטציה הבריטית. יש עוד סימן שאלה לגבי המוטציות הדרום-אפריקנית והברזילאית. הן אולי לא אלימות יותר, אבל מעריכים שהן מדבקות יותר ומצליחות להתפשט מהר יותר גם בגילים קטנים - שלא מתחסנים. כל עוד יש לנו חלק גדול כל כך באוכלוסייה שלא יכול להתחסן, ובהם גם מבוגרים שלא יתחסנו, המוטציה יכולה לגרום לנגיף להמשיך להתפשט, להשתכלל וגם לעכב עוד את החזרת החיים שלנו למסלולם.