מתוך מוליכי הזאבים
צילום: Apple TV\Crtoon Saloon

מרחיב את הלב ואת החושים: זה ה-סרט לראות עם הילדים בסגר

עם אנימציה יוצאת דופן ששובה את העין, וסיפור על חברות אמיצה בין שתי ילדות על רקע קונפליקטים של אדם מול הטבע ועולם חדש מול עולם ישן, "מוליכי הזאבים" הוא סרט שירגש גם את גדולי הציניקנים ואחד הטובים שיצאו ב-2020
אריק רוזנברג | טור ביקורת
16 בינואר 2021
12:37

כשסגורים הרבה זמן בבית, כפי שקרה לרבים מאיתנו לא מעט בשנה האחרונה בגלל הקורונה, בלי בילויים, בלי טיולים, בלי נסיעות לחו"ל, לפעמים זה המסך שיכול לספק בריחה מהמציאות אל עולמות רחוקים, חדשים ומרגשים. זה בדיוק מה שעושה סרט האנימציה המופלא של טום מור ורוס סטיוארט "מוליכי הזאבים" (WolfWalkers) שכמו הרבה סרטים ב-2020 לא זכה להפצה קולנועית ולא הגיע לעיניהם של הרבה צופים ישראלים, אך הוא כן זמין לצפייה בישראל דרך שירות הסטרימינג של אפל טי.וי, והוא בהחלט שווה את הזמן של כולם – לפחות לאלו מכם שמחפשים חוויה מרחיבת לב וחושים שתוציא אתכם לרגע מהשגרה.

"מוליכי הזאבים" הוא מעין המשך לשני סרטיו הקודמים של הבמאי טום מור, "שיר הים" ו-"The Secret of Kells" בהפקת אולפן האנימציה האירי קארטון סאלון, שעליהם היה מועמד מור לאוסקר, וכנראה יקבל מועמדות גם הפעם. אין צורך לראות את שני הסרטים הקודמים כדי ליהנות מזה הנוכחי, אך שלושתם עוסקים במיתוסים קלטיים עם תמות של חיבור האדם לטבע וגם אל הקסום והמאגי. תמות שאולי אבדו מן העולם עם המודרניזציה והתיעוש ויכולות לקום לתחייה רק בסרטי אנימציה. וב"מוליכי הזאבים" מור אכן משתמש באנימציה כדי להדגיש את ההבדלים בין העולם החדש לעולם הישן, ובין המתורבת לפראי והפלאי.

עלילת הסרט לוקחת את הצופים אל אירלנד של אמצע המאה ה-17. להקת זאבים מאיימת על שלום תושבי העיירה קילקני (מקום מושבו של אולפן קארטון סאלון כיום, דרך אגב), ומי שמנסה להביא למיגור הבעיה הוא הלורד המגן (בדיבובו של סימון מקברני). וכאן נכנס הממד ההיסטורי של הסרט עבור המבוגרים. הלורד המגן הוא בעצם המצביא והמדינאי האנגלי אוליבר קרומוול, שבאותה תקופה כבש את אירלנד ופעל ל"תירבות" הארץ הפראית ולהנחלת ערכים אנגליים ונוצריים. יוצרי "מוליכי הזאבים" מדגישים בסרט את האכזריות והפוריטניות הקיצונית שיוחסו לקרומוול, וככל שהסרט מתקדם הלורד המגן מתגלה כנבל מרושע במיוחד.

לצד הגסות והפשטות, האנימציה ב"מוליכי הזאבים" מתגלה גם כמרהיבה, והופכת את הסרט הזה לאחד מהסרטים היותר יפים שיצאו ב-2020

מי שצריך להוציא לפועל את תוכניתו של הלורד לחיסול הזאבים הוא הצייד ביל גודפלו (שון בין), שהגיע לאירלנד מאנגליה יחד עם בתו רובין (הונור ניפסלי). לאחר שהתאלמן, רובין היא כל מה שיש לביל הצייד בחיים ולכן הוא מפציר בה להישאר בבית ולהישמר מסכנות, במיוחד מזאבים. אבל רובין היא ילדה הרפתקנית ואמיצה שלא יכולה להישאר בין חומות העיר. היא מחליטה להמרות את פיו של אביה ולצאת אל היער כדי לעזור בציד, שם היא פוגשת את מב (אווה ויטקר), ילדה אחרת בעלת קשר מיוחד עם להקת הזאבים. בין השתיים מתפתחת חברות, ורובין מגלה עולם חדש ומופלא.

האנימציה של הבמאים טום מור ורוס סטיוארט שונה מהאנימציה המלוטשת שמוכרת מסרטי דיסני, פיקסאר או דרימוורקס. יש בה משהו גס ופשוט יותר. אבל זה דווקא משרת נהדר את המוטיבים בעלילה של חיבור אל הטבע ואל הפלאי. היוצרים מיטיבים לתאר באמצעות האנימציה את ההבדלים בין הנוף העירוני המשורטט והמקובע לבין הנוף המתפתל והעדין של הטבע, ואת חושי השמיעה והריח המפותחים של הזאבים שמגלים לצופה את מסתרי היער. כך שלצד הגסות והפשטות, האנימציה ב"מוליכי הזאבים" מתגלה גם כמרהיבה, והופכת את הסרט הזה לאחד מהסרטים היותר יפים שיצאו ב-2020.

מתוך "מוליכי הזאבים". צילום: Apple TV/Cartoon Saloon

על רקע האנימציה שובת העין, נרקם סיפור החברות האמיצה בין שתי הילדות, רובין ומב, שגם שובה את הלב. מערכת היחסים הילדותית והתמימה של השתיים מתגלה כקסומה לא פחות מפלאי הטבע והיער, כשעליהן לעמוד מול אתגרים וקונפליקטים גדולים מהן בהרבה. הכול מתחבר לבסוף לסיפור שירגש גם את גדולי הציניקנים, ולאחד מסרטי האנימציה הטובים של השנים האחרונות.