חיסון לקורונה בסעודיה
צילום: אי-פי

האם החיסון מכיל חזיר? הסערות בעולם הערבי בעקבות מבצע החיסונים לקורונה

גם במדינות ערב החל המרוץ לחיסון לקורונה, ובכמה מדינות כבר החלו לעלות שאלות הנוגעות למרכיבי החיסונים בהקשר הדתי, וכן בנוגע להתנהלות המנהיגים
רועי קייס
16 בינואר 2021
08:02

אז גם במדינות ערב המרוץ לחיסון לקורונה נמצא בעיצומו, וכבר מעורר כמה סערות. באלג'יריה למשל רכשו את החיסון הרוסי ספוטניק, ובעקבות שמועות על כך שיש מרכיבים של חזיר בחיסון, אחד מאנשי הדת ביקש מהרשויות לחשוף את מרכיבי החיסון, כדי לוודא שאין בו חומרים אסורים וטמאים לאסלאם.

בעת האחרונה הסיפור זה מעסיק לא רק את אלג'יריה, אלא עוד מדינות שתוהות האם בחיסונים יש מרכיבים בעייתיים, והאם החיסון הוא "חלאל", כלומר מותר, או "חראם". עד כדי כך שמוסד אל-אזהר היה צריך להוציא פסק הלכה לאחרונה, שבו הבהיר כי יש לקחת את החיסון ואין מניעה דתית כל עוד המרכיב של החזיר הפך לחומר אחר. וישבעולם הערבי מי שסבור שהעיסוק בסוגיה בזמן של מגפה - מעיד על החברה שבה הם חיים.

במקביל לעיסוק בסוגיה הזו, יש סוגיות אחרות שהחיסונים מעלים על הפרק. למשל, האם בכירי הממשל קיבלו חיסונים לפני האזרחים. מי שנגע בסוגיה הרגישה הזו הוא ג'מאל חדאד, בעלים של אתר חדשות בירדן, שפרסם לפני מספר שבועות מאמר ובו טען כי בכירים בממלכה קיבלו את החיסון לקורונה באופן סודי ומבלי שיצאה הודעה רשמית בנושא.