קמפיין בל"ד נגד בנימין נתניהו

"אותנו לא קונים": פוליטיקאים במגזר הערבי נגד המפגש עם נתניהו

מחר אמור נתניהו להיפגש בזום עם חברי ועד ראשי הרשויות הערביות, אך כמה מהם מחרימים את המפגש. הליכוד: גורמים רדיקליים מנסים להפעיל לחץ על ראשי הרשויות שלא להשתתף. הפגישה תתקיים כמתוכנן
ערן זינגר ואורלי אלקלעי
16 בינואר 2021
18:15
עודכן ב 19:46

מחלוקת בעניין השתתפותם של ראשי רשויות ערבים במפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו מחר (ראשון). גורם ברשימה המשותפת אומר כי הופעתו של נתניהו בנצרת השבוע, והסערה שקמה בעקבותיה, הן שגרמו לכמה מראשי הרשויות הערבים להחרים את הפגישה מחר, מחשש שנתניהו ינצל את האירוע למטרות פוליטיות.

האזינו לריאיון עם ראש עיריית שפרעם עווסאן יאסין

במפגש היו אמורים להשתתף כל חברי ועד ראשי הרשויות הערביות, אך בעקבות המחלוקת הוחלט שרק ארבעה או חמישה נציגים של הוועד ישתתפו במפגש שיזם יושב ראש מרכז השלטון המקומי, כדי לדון במאבק בפשיעה ברחוב הערבי.

ראש עיריית שפרעם עווסאן יאסין אמר בריאיון אצל ליאת רגב בכאן רשת ב: "אנחנו מדינה חזקה ואני מאמין במדינה שלנו ורוצה לראות עתיד טוב לילדים שלנו, ואני לא רואה. זה לא הזמן לפגוש את נתניהו, הממשלה הייתה יכולה לתקן את המצב לפני הבחירות. זה ברור שזה בשביל הבחירות. כל המגזר הערבי רואה את זה. אני רוצה לראות את הדברים שהוא מדבר עליהם בשטח".

מפלגת בל"ד השיקה קמפיין נגד נתניהו בתגובה למה שהיא מכנה "מסע הבחירות המתוקשר שלו בציבור הערבי". בהודעת בל"ד נמסר כי "נתניהו הוא אדריכל חוק הלאום, ההסתה הגזענית, הכיבוש וההתנחלויות ואינו ראוי לשום קול. השיטה של נתניהו היא לפגוע באזרחים הערבים ולהשפילם כדי לזכות בקולות הימין מחד, ולנסות לשחד את הציבור הערבי בהבטחות ללא כיסוי להקצאת כספים ופתרון בעיות מאידך".

הערב הוצבו שלטים של בל"ד בעברית ובערבית בתל אביב, חיפה ורמת גן, נוסף על שילוט ביישובים הערביים. על השלטים בעברית נכתב: "אותנו לא קונים".

בתוך כך, יו"ר המפלגה הערבית החדשה "מען לעידן חדש", מוחמד דראושה, קרא לכל ראשי הרשויות הערביות בישראל שלא להיפגש מחר עם ראש הממשלה. לדבריו, עליהם להימנע מכך כדי לא לשמש חלק ממסע הבחירות של נתניהו, ולא לתת יד למה שהגדיר "השימוש הציני שהוא עושה בראשי הרשויות כדי להשיג קולות מהחברה הערבית, תוך פיזור הבטחות שאין בכוונתו לקיים".

מנגד, איימן מרעי, ראש מועצת פוריידיס וחבר מרכז ליכוד, אמר בריאיון אצל אסף ליברמן בתוכנית הכול פוליטי בכאן 11: "לא צריך להחרים את הפגישה מחר עם נתניהו - נדרוש את מקומנו בממשלה כדי לפתור את בעיותינו".

מהליכוד נמסר כי "הפגישה נקבעה לאחר שוועד ראשי הרשויות הערביות יחד עם מרכז השלטון המקומי פנו לראש הממשלה, וביקשו פגישה דחופה כדי ליטול חלק בתוכנית שראש הממשלה מגבש ויציג בקרוב למאבק בפשיעה והאלימות הגואה בחברה הערבית. גורמים רדיקליים מנסים כעת להפעיל לחץ על ראשי הרשויות שלא להשתתף. חלק מאותם גורמים רדיקליים התנגדו להקמת תחנות משטרה בערים ערביות ולא עשו דבר מול משפחות הפשע בחברה הערבית.

"מסע הלחץ של הגורמים הרדיקליים לא יעבוד. הפגישה תתקיים כמתוכנן וראש הממשלה יעשה כל שביכולתו בכדי לדאוג לחוק וסדר בחברה הערבית כמו בכל חלקי הארץ. כל אזרח ואזרחית בישראל זכאים להרגיש בטוחים ומוגנים בקהילה בה הם חיים".