בית משפט השלום בראשון לציון
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

המשטרה תפצה דר רחוב באלף שקלים על מעצר שווא

בית משפט השלום בראשון לציון קבע כי לא נשקפת ממנו מסוכנות והורה לשחררו, המשטרה ביקשה לעכב את השחרור לצורך הגשת ערער - אך לבסוף לא הוגש כזה, והמשטרה לא עדכנה את ביהמ"ש או את סנגורו • המשטרה: "לצד הפקת לקחים מעיכוב קצר בשחרורו ממעצר, נמשיך להקפיד על זכויות חשודים וללא קשר לכך נפעל למצות עמו את הדין בגין מעשיו"
איתי שיקמן
17 בינואר 2021
07:29

בית משפט השלום בראשון לציון קבע כי המשטרה תפצה דר רחוב באלף שקלים על מעצר שווא. כך פורסם היום (ראשון) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. מיכאל (שם בדוי) נעצר ביום רביעי האחרון בחשד שפרץ לבית כנסת בעיר וגנב כסף מקופת צדקה. על אף החשדות, נקבע בבית המשפט כי לא נשקפת ממנו מסוכנות ושאין צורך שישהה במעצר לטובת המשך החקירה, והורה לשחררו. אלא שהמשטרה ביקשה לעכב את השחרור לצורך הגשת ערר.

לבסוף, הוחלט שלא לערר על החלטת השחרור, אלא שכמעט יממה אחרי החלטת בית המשפט, איש לא עדכן את השופטת או את סנגורו של החשוד. בפועל, דר הרחוב נותר לילה במעצר ללא סיבה ובניגוד לקביעת בית המשפט. בזמן מעצרו הוא נחשף לחולה קורונה. השופטת זוהר דיבון סגל שיחררה את מיכאל ללא תנאי, ובאופן חריג החליטה שהמשטרה תפצה אותו ב-1,000 שקלים על מעצר השווא.

בהחלטתה כתבה השופטת: "אלמלא התערבות בא כוח החשוד אין זה מן הנמנע כי החשוד היה נותר פרק זמן נוסף במעצר. נסיבות המתוארות אין מנוס מהטלת הוצאות באופן שיעביר ליחידה החוקרת מסר ברור וחד משמעי כי בית המשפט לא ייתן יד לפגיעה בזכויות של חשודים".

עו"ד ברנשטיין מסר: "זכויותיו של אדם נרמסו כלאחר יד על ידי משטרת ישראל. חשוב מאוד שבית המשפט ידע לעמוד על המשמר, התחשב באזרח הקטן והורה למשטרה לפצות אותו על מעצרו המיותר".

ממשטרת ישראל נמסר: "החשוד נעצר ונחקר במשטרה לאחר שפרץ וגנב מבית כנסת ובהמשך הובא בבקשה להארכת מעצר. למרות החשש שלא יתייצב להמשך ההליך והקושי שעלול להתהוות באיתורו, בית המשפט החליט על שחרורו ולאחר היוועצות עם התביעה הוחלט שלא לערער על ההחלטה. המשטרה פועלת בהתאם להכרעת בית המשפט ולצד הפקת לקחים מעיכוב קצר בשחרורו ממעצר, נמשיך להקפיד על זכויות חשודים, וללא קשר לכך נפעל למצות עמו את הדין בגין מעשיו ולהגן על הציבור ורכושו מפני פשיעה על כל גווניה".