הנשיא הנבחר של ארה"ב, ג'ו ביידן
צילום: אי-פי

דיווח: ביידן מתכוון לבטל עשרות צווים נשיאותיים שפרסם טראמפ

לפי הדיווח ב"ניו-יורק טיימס" הנשיא הנבחר יבטל ב-10 הימים הראשונים לכהונתו עשרות צווים נשיאותיים. ביידן גם צפוי להשיק יוזמת חקיקה בתחום ההגירה, שתאפשר ל-11 מיליון מסתננים לקבל אזרחות אמריקנית • נמשכת הדריכות לקראת השבעת ביידן: כל בתי הכלא הפדרלים במדינה יהיו בסגר
רויטרס
17 בינואר 2021
05:27
עודכן ב 06:12

עיתון ה"ניו-יורק טיימס" דיוווח הלילה (ראשון) כי הנשיא הנבחר של ארצות הברית, ג'ו ביידן, מתכוון לבטל בעשרת הימים הראשונים לכהונתו עשרות צווים נשיאותיים שפרסם קודמו, דונלד טראמפ. על פי הדיווח, ביידן מתכוון לחתום כבר ביומו הראשון בבית הלבן על סדרה של צווים בהם ביטול איסור הכניסה לארצות הברית מכמה מדינות מוסלמיות, והצטרפות מחדש להסכם פריז בעניין המאבק בהתחממות כדור הארץ.

הטרגדיות, הניצחונות והיחס לישראל: מי אתה ג'ו ביידן?

עוד נאמר כי ביידן צפוי להשיק באותו יום גם יוזמת חקיקה בתחום ההגירה שתאפשר ל-11 מיליון מסתננים לקבל אזרחות אמריקנית. כל אלה מצטרפים להבטחתו של הנשיא הנבחר לאשר תוכנית סיוע נרחבת לנפגעי משבר הקורונה ולחסן 100 מיליון אמריקנים ב-100 הימים הראשונים לכהונתו.

משרד המשפטים: לא נמצאו ראיות שתומכי טראמפ התכוונו לחטוף או להרוג מחוקקים

משרד המשפטים בוושינגטון אמר הלילה כי עד כה לא נמצאו שום ראיות לכך שתומכי הנשיא טראמפ שהסתערו על בניין הקונגרס לפני שבוע וחצי, התכוונו לחטוף או להרוג מחוקקים. התובע הממונה על חקירת המתקפה ציין כי אף שנשמעו באירוע קריאות לתפוס חברי קונגרס ולהרוג את סגן הנשיא מייק פנס, לא נמצאה לפי שעה הוכחה לכך שהיה ניסיון רציני לממש את הקריאות האלה.

עם זה, לא הוסר החשש מפני ניסיונות לשבש את טקס ההשבעה של הנשיא הנכנס ביידן ביום רביעי, ויימשכו סידורי האבטחה המתוגברים בגבעת הקפיטול. לשכת בתי הכלא הפדרלית הודיע כי כל בתי הכלא הפדרלים במדינה יהיו בסגר לקראת ההשבעה, במטרה למנוע אלימות שעלולה להתעורר מאחורי הסורגים, בעוד בשאר המדינה מתכוננים לאפשרות של מחאות אלימות.

בתוך-כך דווח כי במחסום ליד וושינגטון נעצר בסוף השבוע אדם חמוש באקדח אף שאין לו רישיון לשאת נשק באזור. ברכבו של האיש, תושב וירג'יניה, נמצאו יותר מ-500 קליעים.

לפני ארבעה ימים, בית הנבחרים האמריקני אישר את הליך הדחת הנשיא היוצא טראמפ, שהפך לנשיא הראשון בהיסטוריה שעומד בפני הליך הדחה בפעם השנייה. 10 רפובליקנים הצטרפו ל-222 דמוקרטים והצביעו בעד הדחתו, מה שהופך את הצבעה זו לדו-מפלגתית ביותר בתולדות ארצות הברית.