מטוס של חברת פליי דובאי
צילום: אי-פי

מסתמן - מהלילה ב-01:00: השבים מדובאי יבודדו במלוניות

הרקע: גילוי המוטציה הדרום אפריקנית אצל נדבקים שחזרו מדובאי • ממונה הקורונה אש: אדם שקיבל את שתי מנות החיסון לא יחוייב בבידוד • משרד הבריאות: 602 חולי קורונה נפטרו מתחילת ינואר, מקדם ההדבקה ממשיך לרדת ועומד על 1.1
נוב ראובני ושרון עידן
17 בינואר 2021
07:26
עודכן ב 16:54

על רקע גילוי המוטציה הדרום אפריקנית אצל נוסעים ששבו מאיחוד האמירויות ונדבקו בקורונה, החל מהערב (ראשון) יחויבו כל החוזרים בטיסות מדובאי לשהות בבידוד במלוניות. במשרד הבריאות שוקלים להעביר את כל הנוסעים מיבשת אפריקה, מרכז ודרום אמריקה, וחלקים נרחבים מהמזרח הרחוק, לבידוד במלוניות.

בתוך כך, ממונה הקורונה פרופסור נחמן אש אמר היום כי אדם שקיבל את שתי מנות החיסון נגד קורונה לא יחוייב בבידוד שבוע מיום קבלת המנה השנייה. בתדרוך שקיים אמר פרופ' אש כי הטבות נוספות יגיעו ברגע שיחל השימוש בתו הירוק ויפתח המשק. "בימים הקרובים תעלה מערכת המחשוב שתאפשר הפקה של תעודת המתחסן. כל אחד יוכל להיכנס ולהפיק לעצמו את תעודת המתחסן אם הוא עומד בתנאי. המערכת נמצאת בבדיקות אחרונות וטיוב הנתונים וזה יצא לפועל בימים הקרובים".

אש המשיך חזר על דברים שאמר הבוקר לכאן רשת ב ואמר כי סוגיית הארכת הסגר תיבחן בימים הקרובים. "אני מעריך שהדיון בקבינט או בממשלה יערך באמצע השבוע ובהתאם לנתונים עד אז נגבש את ההמלצה. כפי שאני רואה את התמונה היום, ולמרות הירידה במקדם ההדבקה, אני מעריך שיהיה צורך להאריך בשבוע נוסף, אבל נבחן את הנתונים ונבוא עם המלצה מתאימה". הוא ציין עוד כי המוטציות אינן גורמות, ככל הנראה, למחלה קשה יותר, אך ייתכן מאוד שהן גורמות לעומס בתחלואה. 

האזינו לריאיון המלא עם ממונה הקורונה בכאן רשת ב

ולקראת הדיונים על הארכת הסגר השלישי, מנתוני משרד הבריאות עולה ש-602 חולי קורונה נפטרו מתחילת חודש ינואר, מקדם ההדבקה ממשיך לרדת ועומד על 1.1. 5,000 נדבקים חדשים בקורונה אובחנו אתמול, ובוצעו קרוב ל-70 אלף בדיקות. שיעור הבדיקות החיוביות עומד על 7.2%. 

עוד עולה מהנתונים, שפורסמו בהערכת מצב הבוקר, ש-1,155 חולי קורונה נמצאים במצב קשה או קריטי, ומניין הנפטרים מהנגיף עומד על 3,956. בחלוקה למגזרים, מקדם ההדבקה בחברה החרדית עומד על 1.2, בחברה הערבית על 1.02, ובחברה הכללית (ללא המגזר החרדי והערבי) על 1.12. בד בבד, מספר המתחסנים ממשיך לעלות וכ-2.28 מיליון בני אדם בישראל חוסנו עד כה, 228 אלף כבר קיבלו את מנת החיסון השנייה.

בשבוע האחרון נרשם שיא במספר המתים בישראל - 272 חולי קורונה מתו. בממוצע - 39 בכל יום. מניין המתים מקורונה קרוב מאוד ל-4,000. אמש פורסם בחדשות השבת שאם נתוני התחלואה יישארו גבוהים, ראש הממשלה בנימין נתניהו נוטה להאריך את הסגר. ההחלטות צפויות להתקבל בקבינט הקורונה ביום רביעי. 

ובזמן שמספר המאושפזים במחלקות הקורונה עולה, בתי החולים הציבוריים ממשיכים במחאה בדרישה לתוספת תקציב. שר האוצר ישראל כ"ץ התייחס הבוקר בריאיון לאריה גולן לנושא וטען: "כל התשלומים שהיה חייב להעביר – שולמו השנה". כ"ץ טען שמשרד הבריאות הוא שמעכב חוק שאמור להסדיר את הקשר בין קופות החולים לבתי החולים – מה שיסייע תקציבית לבתי החולים הציבוריים.