ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הפוליטיקאי היחיד שמותר לו לזגזג בין עמדות מנוגדות

מדוע סער מסרב להציג את עמדותיו בנוגע לנישואים גאים? וגם: מתי נתניהו בעד מנסור עבאס ומתי הוא נגדו? הזווית
הזווית
17 בינואר 2021
19:17

הפוליטיקאי היחיד שמותר לו לזגזג בין עמדות מנוגדות לחלוטין | שלי יחימוביץ' ויגאל גואטה

היום התראיין יו"ר תקווה חדשה גדעון סער בכאן רשת ב ונשאל על כך שבריאיונות, בין היתר לשבעה ימים, הוא נשאל כל מיני שאלות ולא עונה עליהן, והוא מכחיש ומנסה להסביר איך הוא כן עונה. הנושא מגיע לנישואי גאים, והוא אומר שאינו מתחייב לדברים שהוא לא בטוח שיוכל לקיים אחרי הבחירות. הוא לא אמר – עמדתי ככה וככה אבל לא בטוח שאגשים אותה, אלא סירב להתייחס. הוא אומר – המפלגה לא גיבשה את העמדה, ונשאל פעם נוספת לעמדתו האישית בנושא, שאינו סוגייה שולית בחברה, אלא סלע מחלוקת.

למה זה דרמטי פוליטית? כי יש ניסיון בלתי פוסק של סער וחבריו לגייס מצביעים מהמרכז-שמאל, כדי שיחשבו עליהם כליברלים. אבל אין דבר כזה – תאמר שאתה אדם ליברלי ואתה בעד נישואים בקהילה הגאה, אך ייתכן שלא תוכל לעמוד בעמדה זו בקואליציה עתידית. אבל אתה לא יכול להגיד שאתה לא מוכן להגיד את עמדתך, היא סודית ועד שהמפלגה תגבש אותה, רק אז תאמר אותה. במיוחד שאתה נחרץ בהרבה דברים אחרים.

אם מישהו מעלה על דעתו שהם יכולים לנהל קמפיין שלם בלי לומר את דעתם על כל מיני דברים דרמטיים – הם טועים כי הם יישאלו על כך שוב ושוב ושוב, עד שיאמרו את עמדתם.

כל מי שרוצה להיות מנהיג לא יכול להיות עמום, הוא צריך להגיד את דעתו בצורה ברורה ונחרצת גם אם היא לא מצאת חן בעיני צד כלשהו. למעט מנהיג אחד – שיכול להגיד מה שהוא רוצה מתי שהוא רוצה וזה לא ישפיע על כלום. זה אותו מנהיג שיכול להסית הסתה גזענית נגד ציבור שלם ואז במערכת נוספת לשים את הציבור הזה על ראש שמחתו ולהתחנף אליו. נתניהו יכול להגיד יום אחד משהו אחד ויום אחר משהו אחר לגמרי. נתניהו הוא נערת גומי. ורק לו מותר לומר דבר והיפוכו, זכות שלא שמורה למתמודדים אחרים.

האזינו לריאיון עם גדעון סער בכאן רשת ב

מתי נתניהו בעד מנסור עבאס ומתי הוא נגדו? | אריה גולן

זה היה רומן מה זה קצר. "מה לי ולמנסור עבאס?", תוהה עכשיו ראש הממשלה בפגישות סגורות, על פי דיווח שמתפרסם הבוקר בעיתון ידיעות אחרונות. "ברור שאנחנו נגד מנסור עבאס, הוא מהתנועה האסלאמית, הוא לא מכיר בציונות". ויש גם אשמים במהלך הזה. לטענת ראש הממשלה זה בכלל קמפיין מתוכנן של אנשי רק לא ביבי. זו תעמולה של השמאל. הם מנסים להכשיר אותם ליום שלאחר הבחירות שיוכלו ללכת עם בל"ד. "אני נגד המפלגות האנטי ציוניות. אני בעד המצביעים הערבים". 

"ישנם לילות כאלה", כתב מזמן-מזמן המשורר אלכסנדר פן.

הפליק-פלאק של יאיר לפיד עם המשותפת | קלמן-ליברמן

יאיר לפיד התראיין אתמול ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 ונשאל על ידי רינה מצליח אם יסכים לשבת בממשלה עם הרשימה המשותפת? לא בתמיכת, לא בהישענות, לא להצבעה אחת. לפיד השיב בחיוב ודיבר על ישיבה בממשלה אחת  עם המשותפת. הוא ממש הסתכל על רינה מצליח כאומר: "מאיפה השאלה הזו בכלל? למה לא? זה מעליב אותי כששואלים אותי את השאלה הזו".

לפיד הרי הדביק לחברי הרשימה המושתפת את הכינוי "הזועביס". רק לפני כשנה באחת ממערכות הבחירות הוא אמר בערוץ הכנסת שלא תהיה ממשלת מיעוט בתמיכת המשותפת מבחוץ. הוא אמר:"לא עושים עסקים עם המשותפת".

יאיר לפיד נזכר לתמוך בדבר הזה רק כי הוא ראה את נתניהו עושה פעולות אמיצות מבחינה פוליטית ואמר לעצמו שהמים לא כאלה קרים כפי שעשה מהם וגם הוא יכול. פשוט חבורת פחדנים. את ראש הממשלה אפשר לבקר על הרבה מאוד דברים שהוא עושה אבל יש לו אומץ פוליטי. כל אלה משמאלו-מרכזו - מדשדשים.

למי אכפת ממה שטראמפ עושה באמריקה? | אסף ליברמן ועקיבא נוביק

אחרי התמונות מהקפיטול, דונלד טראמפ הפך לאחד האנשים הכי מוקצים מחמת מיאוס על הגלקסיה – למי אכפת? האם לישראלים צריך להפריע שהוא הפך את ארצות הברית – מעצמת העל העולמית והחברה הכי גדולה של ישראל במערב – לבדיחה, או שכל זה מתגמד לעומת העברת השגרירות לירושלים, הכרה ברמת הגולן ושלום עם מדינות ערביות? 

יכול להיות שטראמפ ירד בביוב של ההיסטוריה, וייזכר רק כמי שנחסם על ידי פייסבוק וטוויטר. מצד שני, אולי גם לא צריך להקל ראש בכל מה שהוא עשה למען ישראל בארבע שנות כהונתו. הוא אולי היה מטורף ומביך, אבל הוא המטורף והמביך שלנו.

הנרטיב הישראלי: מדוע לא אצביע בבחירות לכנסת? | ריאד עלי

בבחירות האלה, כמו כל אלה שהיו לפני, מתנהלות שתי מערכות, אחת בשם הנרטיב היהודי ואחת בשם הנרטיב הפלסטיני. אני לא מצביע כי אין ולו סוכן זוטר אחד של הנרטיב שלי - הישראלי. אני לא אצביע כי איני רוצה להיות חלק מפוליטיקה של שנאה, שיסוי ובדלנות. אני לא מצביע כי אני ישראלי.

תגיות:
הזווית