משה חרזי ואשתו

ניתוק חולה הקורונה ממכונת ההנשמה | פרופ' גמזו: "היו צריכים להגיע אליו תוך שניות"

מנהל בית החולים איכילוב בהתייחסות ראשונה למותו של המונשם משה חרזי: "הגיעו כמה דקות מאוחר מדי, מגבה את כל הצוות ולוקח את הכול עליי" • אלמנתו של חרזי: הוא מת לחינם
קלמן-ליברמן
17 בינואר 2021
09:32

מות החולה המונשם באיכילוב: מנהל בית החולים איכילוב, פרופסור רוני גמזו, התייחס הבוקר (ראשון) לראשונה לאירוע שבו נותק צינור ההנשמה של חולה הקורונה משה חרזי, ממכונת ההנשמה. בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב קיבל עליו ממונה הקורונה לשעבר אחריות לאירוע הקשה: "זו מחלקה שחווה עומס רב וכשלנו בזיהוי האירוע. אני מגבה את כל הצוות ולוקח את הכול עליי ועל הנהלת בית החולים. זו מחלקה שמטפלת כרגע ב-17 חולים, בהם 14 מונשמים".

האזינו לריאיון עם פרופ' גמזו בכאן רשת ב

פרופסור גמזו המשיך ואמר כי אסור שתקלות כאלה יקרו. "העומס לפעמים עושה את שלו והתפקיד שלנו כבית חולים הוא לדאוג שזה לא קורה", הסביר. "זו תקלה רפואית שהביאה לאובדן חיים שאני מצטער עליהם, אני אבל מסתכל קדימה וצריך לחזק את הצוות שלי. אני חושב מה אני לא עשיתי בסדר. תוך שניות איש הצוות צריך לראות. יש חיווי. לפעמים יש לא מעט צפצופים וחיוויים וזה דבר שהוא מורכב. הגיעו אליו כמה דקות מאוחר מדי". 

מנהל איכילוב הוסיף כי בשל העומס, תיפתח בקרוב מחלקת קורונה חמישית בבית החולים: "סגרנו בערך 60-70 מיטות. האם היינו צריכים לסגור יותר ולחזק יותר? התשובה היא כן. במחלקות נמרצות רגילות אין מצב שמישהו קבוע יושב ליד החולים. זו אחריות שלנו. פה הדבר הזה לא קרה ברגע מסויים, עם עומס בלתי רגיל". 

אלמנתו של חרזי, טלי, אמרה הבוקר לכאן חדשות: "בעלי מת לחינם. מקווה שנצא מזה, הוא היה בן אדם אוהב וחייכן".

ביום שישי האחרון, משה חרזי, חולה קורונה בן 47 שסבל ממחלות רקע רבות, אושפז במצב קשה במחלקת טיפול נמרץ קורונה. הוא נפטר לאחר שצינור ההנשמה שלו נתלש ממקומו מבלי שהצוות הרפואי זיהה זאת בזמן. זאת, על אף התרעה קולית שהשמיע המכשיר. הצוות הבחין בתקלה רק כעבור שלוש דקות והגיע באיחרו אל חרזי.

מצבו של חרזי הידרדר בשעות הצוהריים למצב של החייאה ראשונית, וחרף מאמצי הרופאים הוא נפטר כעבור כמה שעות. הנהלת בית חולים פתחה בתחקיר של האירוע, ואמרה כי מבירור ראשון עולה שבאותה עת היה ריבוי של התרעות במחלקת הטיפול נמרץ קורונה, ואנשי הצוות היו עסוקים בטיפול בהן.