מרכז בדיקות לקורונה בתל אביב
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

באוצר עצרו סיוע לרשויות המקומיות שמזהירות: "לא נוכל להמשיך את המאבק בקורונה"

הסיוע לרשויות המקומיות נועד כדי שאלו יוכלו להפעיל סיוע ולתגבר את מערך ההסברה, האכיפה והפיקוח, מערך המתשאלים האפידמיולוגים, תמרוץ למערך בדיקות וסיוע בהצטיידויות טכנולוגיות ברשויות השונות. אך עם סיום שנת 2020 - החליט משרד האוצר שלא להאריך את התקצוב
דנה ירקצי
17 בינואר 2021
13:21

עם כניסת המדינה לסגר השלישי, משרד האוצר החליט לא להאריך את תקציב הסיוע לרשויות המקומיות להתמודדות עם משבר הקורונה. כך פורסם היום (ראשון) בכאן רשת ב. הרשויות המקומיות, שכבר ממילא מסבות תקציבים לטובת התמודדות עם המשבר, מזהירות: לא נוכל לתפעל את מערך המאבק במשבר אם הסיוע לא ימשיך.

בסוף חודש אוגוסט האחרון הוחלט על מודל סיוע לרשויות המקומיות, כדי שאלו יוכלו להפעיל סיוע ולתגבר את מערך ההסברה, האכיפה והפיקוח, מערך המתשאלים האפידמיולוגים, תמרוץ למערך בדיקות וסיוע בהצטיידויות טכנולוגיות ברשויות השונות. עד כה הרשויות תוקצבו בכ-100 מיליון שקלים למטרות הללו עד לסוף 2020, והן אלו שתפקדו בשטח לאורך כל משבר הקורונה לצד פיקוד העורף.

כעת, מש-2020 הסתיימה, משרד האוצר לא מאריך לחודשים הקרובים את התקצוב. ישנן רשויות שקיבלו בחודשים האחרונים תקצוב בסך מאות אלפי שקלים, וכאלו שקיבלו עשרות אלפי שקלים, לפי גודל היישוב ומידת ההישגים שהציגו.

מנכ"ל משרד הפנים מרדכי כהן שלח מכתב בנושא לסגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר, ובו דרש להמשיך ולתקצב את הרשויות, אחרת לא יצליחו הרשויות המקומיות בתפעול המערכים הללו. יו"ר מרכז המועצות האזורית שי חג'ג' גם מזהיר כי אם משרד האוצר לא ימשיך בתקצוב, הרשויות לא יוכלו להמשיך ולתפעל את מערך המאבק בקורונה.

"לא ייתכן שמשרד האוצר לא יתקצב את הרשויות המקומיות והאזוריות בכל נושא הקורונה", אומר חג'ג'. "אם לא יהיה תקצוב הרשויות לא יוכלו לקחת חלק בעצירת שרשרת ההדבקה. צריך לזכור שהרשויות הן אלה שעושים את העבודה בשטח, כולל חקירות אפידמיולוגיות, הסברה וחלוקת מזון.

"השלטון המקומי והאזורי הוכיח את עצמו יותר טוב מהשלטון הארצי. טיפלנו בחלוקת סלי מזון, אכיפה, הסברה, אנחנו מנהלים את החקירות האפידמיולוגיות כי אנחנו יודעים יותר טוב מהחוקרים של משרד הבריאות מה קורה אצלנו ביישוב. כל זה עולה כסף, בלי זה יהיה קשה להפעיל את המערכים הללו".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "סלי הסיוע תוקצבו נוכח התפקידים שהוגדרו לרשויות המקומיות במסגרת תכנית 'הרמזור' במאבק בהתפשטות נגיף קורונה, ולפי הצרכים שמופו בדיונים עם משרד הבריאות, מגן ישראל, משרד הפנים, פיקוד העורף, משטרת ישראל והרשויות המקומיות. המשך תקצוב סלי הסיוע יהיה בהתאם למדיניות קבינט הקורונה והממשלה".