ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הסגר צפוי להתארך לפחות עד יום ראשון

גנץ ידרוש אכיפה שוויונים והחזרת ימים בחופש הגדול • גורמים במערכת הבריאות: לחייב בתי חולים לצמצם פעילות • וגם: תוכנית משרד הבריאות להחזרת ענף התרבות • מהלילה: גם השבים מאיחוד האמירויות וברזיל יחויבו בבידוד במלונית • מניין המתים עבר את ה-4,000
כתבי כאן חדשות
17 בינואר 2021
20:54
עודכן ב 22:06

הסגר צפוי להיות מוארך לפחות עד יום ראשון הבא: נכון להערב (ראשון), הסגר בתוקף עד יום חמישי בחצות, כשממילא ביום שישי מערכת החינוך פועלת באופן חלקי, ובקרב מקבלי ההחלטות אין רצון להתחיל בהקלות דווקא בסוף שבוע, בו יש יותר התקהלויות. לכן מסתמן שהסגר יוארך לפחות עד יום ראשון, ובמשרד הבריאות מבקשים להאריך את הסגר בשבוע כדי להוריד את נתוני התחלואה, שעדיין גבוהים. כמו כן, משרד הבריאות עדכן הערב כי מניין המתים מהנגיף עומד על 4,005.

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו נוטה לתמוך בהארכת הסגר אם נתוני התחלואה ימשיכו כך. עם זאת, החלטה סופית על המשך הסגר צפויה להתקבל בישיבת הממשלה ביום שלישי. עם זאת, יש עדיין ויכוח לגבי המועד - בכחול לבן מעוניינים שהדיון יתקיים ביום רביעי, כך שיתבסס על מסד נתונים משמעותי יותר. 

בני גנץ ידרוש בישיבה להציג תוכנית אכיפה שוויונית - בגלל נתוני התחלואה המעידים על כמעט 20% בדיקות חיוביות בחברה החרדית, לעומת כ-5% בחברה הכללית, לצד החזרת ימי הלימודים שבוטלו בחופש הגדול.

בתוך כך, גורמים במערכת הבריאות אומרים כי יש לחייב את בתי החולים לצמצם פעילות ולא להשאיר זאת לשיקול דעתם, כי הם לא מצמצמים מספיק פעילות מסיבות שונות, מה שגורם לעומס גדול יותר על הצוותים הרפואיים.

מנכ"ל משרד הבריאות פרופסור חזי לוי הורה לבתי החולים לפתוח מחלקות ולצמצם פעילות לפי שיקול דעתם. במשרד הבריאות מוטרדים מאד ממצבם הכלכלי הקשה של בתי החולים הציבוריים ומכך שמיום רביעי הם מתכוונים לעבוד במתכונת מצומצמת. ממונה הקורונה פרופסור נחמן אש אומר לכאן חדשות היום  כי "אם ינקטו בתי החולים הציבוריים ביום רביעי בעיצומים - זה יעלה בחיי אדם". הוא הוסיף כי על המדינה לסכם עימם את הנושא התקציבי מיידית.

נוסף על כך, יו"ר איגוד מנהלי היחידות לטיפול נמרץ פרופסור ירון בר לביא אומר כי יש מחסור גדול  באחיות וכי צומצם מספר האחיות לכל מטופל, מה שפוגם בטיפול הרפואי. לדבריו, יש מחסור של כ-1,000 אחיות בטיפול נמרץ.

הממונה אש צפוי לקיים פגישה עם בכירים מערכת הבריאות בנוגע לבידוד לבאים מהמדינות שבהן קיימת המוטציה הדרום אפריקנית. החל מהלילה יבודדו גם השבים מאיחוד האמירויות וברזיל במלוניות, ועל פי ההערכות הבידוד הכפוי יורחב למדינות נוספות באמריקה, באפריקה ובחלקים ניכרים במזרח הרחוק, ייתכן שכבר תוך 48 שעות. עוד שוקלים במשרד הבריאות לדרוש לחייב כל מי שנכנס לישראל בבדיקת קורונה שלילית, כולל אזרחים.

בנושא החזרת ענף התרבות לפעילות ואיום ראש העיר ת"א רון חולדאי כי יפתח את המוסדות בעירו, במשרד הבריאות האשימו אותו בחוסר אחריות, ומגבשים מתווה משלהם לפתיחת ענף התרבות. לפי המתווה, יורשו בכניסה אנשים שהחלימו מקורונה, אנשים שחוסנו ומציגי בדיקה שלילית מ-48 השעות האחרונות.

בהכנת הידיעה השתתפו: גילי כהן, קטי דור, שרון עידן ועמיחי שטיין.