החדר האטום של משפחת גור בירושלים, ינואר 1991
צילום: יעקב סער, לע"מ

30 שנה למלחמת המפרץ: כך נשמעו רגעיה הראשונים

צמד המילים "נחש צפע" שקטעו את החדשות בישרו את תחילתה של המלחמה • גל השידורים הפתוח והמאוחד לקול ישראל וגלי צה"ל ליווה את אזרחי המדינה לאורך הלילה בו נורו קרוב ל-40 טילי סקאד מעיראק
מערכת כאן חדשות
18 בינואר 2021
11:12

ב-18 בינואר 1991 בשעה 2:03 לפנות בוקר קטעו צמד המילים "נחש צפע" את מבזק החדשות של קול ישראל בהגשת מלאכי חזקיה. זה היה האות שסימן את תחילת מלחמת המפרץ עבור מדינת ישראל, וגם את המעבר למתכונת שידורים מיוחדת, במסגרתה איחדו תחנות הרדיו קול ישראל וגלי צה"ל את שידוריהן לגל פתוח בהגשת צבי לידר ומיכה פרידמן.

בהודעת דובר צה"ל שהובאה בהמשך נמסר כי "בשל התקפת טילים על ישראל הופעלה צפירת אזעקה כללית. כל תושבי ישראל נדרשים לחבוש מיד את המסכות ולהסתגר בחדרים אטומים". עוד נמסר כי אין לרדת למקלטים או לנוע במרחבים פתוחים, להאזין להוראות ברדיו ולהישמע להוראות כוחות הביטחון.

בשידור השתתפו גם הכתבת הצבאית של קול ישראל כרמלה מנשה וכתב גלי צה"ל נועם אבירם. לאורך אותו לילה שוגרו לישראל קרוב ל-40 טילי סקאד על ידי צבא עיראק. אזעקות אמת קטעו את הגל הפתוח שוב ושוב, שלוו בהנחיות לחבישה נכונה של מסכות האב"כ ואיטום החדרים. מידי פעם נקראו המאזינים להסיר את המסכות ולהמתין מספר דקות לפני היציאה מהחדרים האטומים.