חיסוני פייזר לנגיף קורונה במרכז הרפואי שיבא, בשבוע
צילום: גטי אימג'ס

שבוע לאחר מנת החיסון השנייה בשיבא: עלייה של פי 6 עד פי 20 בנוגדנים בקרב מתחסנים

מנהלת היחידה למניעת זיהומים בביה"ח: מקווים לראות ירידה בתחלואה בקרוב • מרכז הצוות לטיפול במגפות: רואים ירידה משמעותית בסיכוי להתאשפז או למות אצל המחוסנים • במשטרה מזהים עלייה בהפרות של מגבלת הקילומטר ביציאה מן הבית
כתבי כאן חדשות
18 בינואר 2021
11:52
עודכן ב 16:02

תוצאות ראשוניות של סקר ראשוני שנעשה על עובדי המרכז הרפואי שיבא שחוסנו לקורונה, מעלה כי בקרב 102 מבין אלף מחוסנים שקיבלו מנה שנייה, חלה קפיצה של בין פי 6 לפי 20 בנוגדנים. כך מסרה הערב (שני) פרופ' גילי רגב יוחאי, מנהלת היחידה למניעת זיהומים במרכז הרפואי, בתדרוך לעיתונאים. פרופ' רגב הוסיפה כי רק שניים מהקבוצה שנבדקה לא פיתחו נוגדנים, אחד מהם מדוכא חיסון.

לדבריה רוב המחוסנים העלו נוגדנים לרמות גבוהות מאוד ביחס למי שנדבקו והחלימו מהמחלה. "זה מעודד מאוד ואנחנו מקווים שנוכל לראות ירידה בתחלואה בתקופה הקרובה, כי אנשים שחוסנו פיתחו נוגדנים", אמרה פרופ' רגב יוחאי.

עוד אמרה מנהלת היחידה כי יש עדויות לכך שאנשים לא מדבקים. לדבריה אמנם נרשמו כמה מקרים של אנשים שנדבקו בנגיף לאחר שקיבלו את החיסון, אולם ערכי הנגיף שנמצאו בגופם היו נמוכים מאוד. "אנחנו במעקב אחרי מחלימים, ויש אנשים שאחרי החלמה נשארים עם ערכי נוגדנים מסוימים", אמרה פרופ' רגב יוחאי. לדבריה "כשיהיו חיסונים רבים יש לשקול מתן חיסונים במנה אחת גם למי שחלו בעבר".

מוקדם יותר התייחס מרכז הצוות לטיפול במגפות, ד"ר טל ברוש, למבצע החיסונים ולחשש של רבים לקבל את הזריקה. "אנחנו כבר אחרי חיסון של מיליונים בעולם. בנתונים של משרד הבריאות כבר רואים ירידה משמעותית בסיכוי של אנשים מחוסנים להגיע לאשפוז או למות", ציין ברוש באוזני אסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב. 

בנושא הסגר אמר ברוש כי אמנם לא רואים ירידה במספר החולים המאומתים, אך נרשמה ירידה במקדם ההדבקה. "לכאורה המגפה לא מתפשטת", אמר ברוש והדגיש כי האפקט של הסגר ושל מבצע החיסונים ניכר.

האזינו לריאיון עם ד"ר טל ברוש

בתוך כך, 28,761 קנסות, בשווי כספי של כ-18.5 מיליון שקלים, ניתנו בשבוע האחרון לאזחרים בגין הפרת הנחיות משרד הבריאות. כך עולה מנתוני המרכז לגביית קנסות ברשות האכיפה והגבייה המתפרסמים הבוקר. מרביתם של הקנסות - 96% - ניתנו בגין אי עטיית מסכה.

המרכז מדווח גם על גבייה מוגברת מאזרחים שקיבלו את הקנסות, כשבשבוע האחרון  נגבו כ-4 מיליון שקלים – כפול מאשר שבוע רגיל כשאין  סגר. מאז תחילת משבר הקורונה שולמו 143,460 קנסות בגובה של 72,511,744. 

עוד נמסר כי לכ-140 אלף אזרחים שהמועד הקובע לתשלום הקנס שקיבלו חלף - התווספו פיגורים בערך של כולל של 35 מיליון שקלים, ואחרי הסגר יחלו במרכז לגביית קנסות בהליכים לגביית התשלום מחשבונות הבנק שלהם.

בתוך כך, במשטרה מזהים עלייה בהפרות של מגבלת הקילומטר ביציאה מן הבית, ומעריכים שהאזרחים יפרו עוד את המגבלה ככל שיתארך הסגר. בד בבד, נרשמים פחות אירועי התקהלות. גורם במשטרה הסביר לכאן חדשות כי הציבור מבין את מצב התחלואה ונמנע מהתקהלויות, אך ככל שנמשך הסגר אזרחים רבים יותר מתקשים לעמוד במגבלת המרחק, והולכים לבקר את משפחותיהם ואת חבריהם.

נמשכת הירידה במקדם ההדבקה

נמשכת הירידה במקדם ההדבקה, וכעת הוא עומד על 1.05. בחברה הערבית ירד מקדם ההדבקה אל מתחת ל-1, ועומד על 0.99. בחברה החרדית מקדם ההדבקה הוא 1.14.

בימים האחרונים נרשמת עלייה במספר החולים בני פחות מ-60 שמצבם קשה, והתחלה של התייצבות, ואף ירידה קלה במספרם של החולים בני יותר מ-60 שמצבם קשה. שיעור הבדיקות החיוביות במגזר החרדי עומד על יותר מ-22%, לעומת כמעט 7% בשאר המגזרים חוץ מבמגזר הערבי.

נכון לאתמול, ידוע על 12,358 ישראלים שנמצאו חיוביים לקורונה לאחר שהתחסנו במנה הראשונה, ו-69 שאובחנו לאחר קבלת המנה השנייה. כך על פי נתוני משרד הבריאות שהוצגו הבוקר בהערכת המצב.

מרבית המאומתים התגלו בתקופה של עד שבועיים לאחר מנת החיסון, תקופה שבה טרם מתפתחת הגנה מספקת מפני הנגיף. 1,410 חולים התגלו בתקופה שבין 21-15 יום לאחר שחוסנו במנה הראשונה, ו-84 חולים בלבד התגלו בתקופה שבין 28-22 ימים מקבלת החיסון, ובהם 69 שהתגלו חיוביים לאחר קבלת המנה השנייה. עוד מצייןמשרד הבריאות כי מקרב המתחסנים - 2% טרם הגיעו לקבל את המנה השנייה לאחר 25 יום מקבלת המנה הראשונה ללא סיבה מוצדקת.

השתתפו בהכנת הידיעה: דקלה אהרן-שפרן, משה שטיינמץ, דנה ירקצי ונוב ראובני