ארכיון
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

סכנת המוטציה: "אדם אחד הדביק 20-30 בני אדם"

שרון אלרעי פרייס לכאן רשת ב: שרשרת ההדבקה מאדם אחד הגיעה ל-700 בני אדם • הממשלה תדון בהארכת הסגר, משרד הבריאות ידרוש הארכה של שבועיים • כללית מרחיבה את מבצע החיסונים גם לבני 40 ומעלה
סדר יום
19 בינואר 2021
08:34
עודכן ב 11:21

תחלואה בשיא: ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי פרייס סיפרה הבוקר (שלישי) בריאיון לכאן רשת ב על מקרה שהוצג לממשלה שבו אדם שנדבק בזן הבריטי, חזר מאנגליה לישראל, הדביק 30-20 בני אדם, וכתוצאה מכך נדבקו בסך הכול בשרשרת 700 איש. "אם קודם לא כל בני המשפחה נדבקו, רואים שתוך 48 שעות כל המשפחה נדבקת", הוסיפה. 

"המצב לא פשוט. אנחנו בשיא מאז תחילת המגיפה", אמרה אלרעי פרייס בריאיון לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום". לצד זאת היא ציינה כי "מתחילים לראות מגמת השפעה של החיסונים".

האזינו לריאיון עם שרון אלרעי פרייס בכאן רשת ב

לדבריה, במשרד הבריאות ימליצו על הארכת הסגר בשבועיים, בין היתר בשל התפשטות המוטציה הבריטית. היא קראה לגורמי האכיפה "לעשות את הכל, אנחנו בתחלואה מטורפת שגובה חיי אדם, מעל 50 פטירות ביום של אנשים שניתן היה להציל אותם, זו מחלה שהיא ברמת מניעה". 

על מחדל נתב"ג אמרה אלרעי פרייס כי "התרענו במשך שבועות אם לא חודשים שהכניסה של חולים מנתב"ג היא כניסה מיותרת, הדבר הבסיסי והכי חשוב הוא שמירת הבידוד. זאת העת להוריד את התעבורה האווירית, להפחית את הנסיעות והחזרות. הדרישה כרגע היא לעשות את הבדיקות לפני העליה למטוס לכולם".

על התו הירוק אמרה: "אף פעם לא נייצר מתווה שרק מחוסנים ייכנסו אליו, זה לא אתי. אנחנו לא יכולים לייצר מתווים בהם אין כניסה לאנשים שלא יכלו להתחסן. כשנייצר את המתווה נייצר גם את האופציה לבדיקות. מעריכה שתוך חודש-חודש וחצי נוכל להתחיל להפעיל את זה". 

יותר מעשרת אלפים בני אדם אובחנו חיוביים לקורונה אתמול, ושיעור הנבדקים החיוביים מתוך יותר ממאה אלף בדיקות הוא 10.2%. שר הבריאות יולי אדלשטיין עדכן הבוקר (שלישי) כי 114 אלף בני אדם התחסנו במנה השנייה של החיסון, מה שמעלה את מספרם הכולל ל-422 אלף בני אדם. היום תדון הממשלה בהארכת הסגר השלישי. 

במשרד הבריאות עדכנו הבוקר כי 1,114 חולי קורונה מאושפזים בבתי החולים במצב קשה, ו-277 בני אדם מונשמים. 

משרד הבריאות ידרוש בישיבת הממשלה היום להאריך את הסגר בשבועיים – כך פורסם אתמול בחדשות הערב בכאן 11. לפי ההצעה שתוצג לשרים, העומס הרב על בתי החולים ונתוני התחלואה הגבוהים מצריכים הארכה של הסגר לתקופה ממושכת של שבועיים. 

שר האוצר ישראל כ"ץ התייחס בריאיון לכאן רשת ב לאכיפת הסגר וטען כי "משרד הבריאות אמור לנהל את המערכת הדיפרנציאלית, ועד עכשיו זה לא קרה בפועל. אפשר להצביע על חרדים, ערבים וצעירי ת"א - כולם הפרו".

בתוך כך, קופות החולים הודיעו כי הן מרחיבות את מבצע החיסונים שלהן כך שיכלול גם בני 40 ומעלה, החל מהיום. ההרחבה באה על רקע הגעת מלאי חיסונים נוסף.