חיסוני פייזר בבי"ח שיבא
צילום: גטי אימג'ס

"חובה לקבל אישור של ועדת הלסינקי כדי להשתמש במידע רפואי"

האם ישראל מבצעת מחקר משותף, בלתי מאושר, עם חברת פייזר בשאלת חיסון העדר? כך טוענת ד"ר תהילה שוורץ-אלטשולר מהמכון הישראלי לדמוקרטיה. לדבריה, מבצע החיסונים של פייזר בישראל צריך היה לעבור אישור של הוועדה המאשרת ניסויים בבני אדם
הבוקר הזה
19 בינואר 2021
09:33

האם פייזר מבצעת מחקר לא מאושר בישראל? זוהי השאלה העומדת במרכז טענתה של החוקרת ד"ר תהילה שוורץ-אלטשולר מהמכון הישראלי לדמוקרטיה, שטוענת הבוקר (שלישי) כי ההסכם של מדינת ישראל עם יצרנית החיסונים דורש אישור של "ועדת הלסינקי" - ועדת אתיקה המאשרת מחקרים שמבוצעים בבני אדם. 

בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב אמרה שוורץ-אלטשולר כי "יש נהלים כשעושים מחקרים במידע רפואי, וישראל - למרות שהתחייבה כך בפני פייזר, לא עמדה בהם". המשפטנית, המשמשת גם כחברת מועצת מרכז האתיקה בירושלים, טוענת שחובה לקבל אישור מוועדת הלסינקי כשעושים שימוש במידע רפואי של אנשים, ואילו ישראל כלל לא ביקשה אישור כזה. 

הריאיון המלא עם ד"ר תהילה שוורץ-אלטשולר מ"הבוקר הזה"

"המצב הזה פוגע גם בפייזר", אמרה בריאיון. "היא לא תוכל להגיש את הממצאים לכתבי עת ולרשויות כי זה לא עבר ועדת הלסינקי". משרד הבריאות הגיב באופן נחרץ לטענות ומסר כי לא מתנהל מחקר, אלא מדובר בהסכם רגיל למכירת חיסונים ובשל כך לא נדרש אישור על ביצוע מחקר בבני אדם. 

"אני כופרת באמירה הזו", הוסיפה שוורץ-אלטשולר. "קראתי את ההסכם עם פייזר ארבע פעמים. מטרת ההסכם עם פייזר היא למדוד ולהעריך אם ייוצר חיסון עדר כשמספר מסוים של תושבים יתחסנו. למה אתם כופרים בזה, מסתירים את זה? אם זה הולך כמו מחקר ומגעגע כמו מחקר - זה מחקר".