מצביעה בקלפי מיוחדת לבוחרים בהסגר בגלל חשיפה אפשרי
צילום: פלאש 90

סגר נוסף - בבחירות? הערכות במשרד הבריאות כי יידרש סגר רביעי בעוד כחודשיים

הפורום המייעץ לממונה קורונה מזהיר מפני יציאה מהירה מהסגר השלישי • לראשונה רואים בישראל השפעה של החיסונים לקורונה • מבצע החיסונים צפוי להתרחב משמעותית
כתבי כאן חדשות
19 בינואר 2021
20:52

רק הערב (שלישי) אישרה הממשלה את הארכת הסגר השלישי, ועל אף שצוין כמה פעמים כי יהיה זה הסגר האחרון - פורום המומחים שמייעץ לממונה הקורנה פרופסור נחמן אש מעריך כי אם לא תהיה יציאה מהסגר באופן איטי והדרגתי עלולים להגיע לסגר רביעי בחודש מארס. כך פורסם היום בחדשות הערב בכאן 11.

היום הציג פרופ' אש בפני השרים נתונים לפיהם ההערכה היא  שבשבועות הקרובים הזן הבריטי יהיה הזן הדומיננטי בישראל, מה שעלול לגרום להתפשטות יתר של הנגיף ולגל תחלואה נוסף. כדי לא להגיע למצב זה היציאה מן הסגר הנוכחי צריכה להיות איטית, אומרים גורמים במשרד הבריאות. השבוע הקרוב יהיה שבוע קריטי מבחינת נתוני התחלואה, ובמשרד הבריאות מקווים לראות התחלה של השפעת החיסונים על התחלואה.

במידה שאכן יהיה סגר רביעי במארס, עלולה להיות לכך השפעה על הבחירות, וועדת הבחירות תצטרך לדון עם משרד הבריאות בהחרגות מהסגר. גורם בוועדת הבחירות אמר לכאן חדשות: אם הממשלה לא תחריג את כל עובדינו מהסגר - לא נוכל לקיים בחירות. הממשלה תצטרך להתיר יציאה מהבית להצבעה והפעלת תחבורה ציבורית.

ירידה בקצב גידול החולים המבוגרים במצב קשה בעקבות החיסונים

למרות נתוני התחלואה הגבוהים כעת והארכת ההגבלות על הציבור, לראשונה רואים בישראל השפעה של החיסונים לקורונה - 4 שבועות וחצי לאחר תחילת מבצע החיסונים. בכירים במערכת הבריאות אומרים הערב כי יש ירידה בקצב הגידול במספר החולים במצב קשה שמעל גיל 60, אל מול התחזית לגידול במספרם.

לדברי הבכירים, הירידה אינה נובעת מהסגר, כיוון שהצפי לגידול במספר החולים המבוגרים במצב קשה ניתן ביחס למספר המאומתים החדשים, ולכן מדובר בתוצאה של השפעת החיסונים. במקביל, מציינים במערכת הבריאות כי הממצאים הללו מעידים אמנם על יעילות החיסון בהורדת תחלואה קשה, אך עדיין אין בכך כדי להעיד על השפעת החיסונים על הורדת שיעור הנדבקים והחולים בקורונה בישראל באופן כללי.

ישראל היא מעצמת חיסונים עולמית, אז למה התחלואה כל כך גבוהה?

בתוך כך, בישראל מתכוונים להרחיב משמעותית את מבצע החיסונים בשבועות הקרובים. בישיבת הממשלה סוכם שתלמידי כיתות י"א-י"ב יחוסנו גם הם - זו תהיה המלצת משרד הבריאות והממשלה לוועדת התעדופים שתצטרך לאשר זאת.

במשרד הבריאות מוטרדים שמחוסנים שקיבלו תעודת מתחסן יצאו לחו״ל ויחזירו איתם מוטציות של הנגיף. בדיונים הפנימיים במשרד, בשיתוף עם משרד התחבורה, עולה האפשרות לחייב בבידוד בחזרה מחו״ל גם את מי שהתחסן, לא ברור אם מכל המדינות או חלקן. ההחלטה הסופית תתקבל לפי היקף ההיענות להתחסנות ללא צורך בתמריצים מטעם המדינה. מוקדם יותר היום אישרה הממשלה את תקנות התעופה, לפיהן כל מי שיבקש להיכנס לישראל יחויב בבדיקת קורונה 72 שעות לפני המראתו לארץ.

השתתפו בהכנת הידיעה: קטי דור, מואב ורדי, גילי כהן, יערה שפירא ושרון עידן