-
צילום: אי-פי

משרד הבריאות לא משתמש בכ-100 אלף חיסוני מודרנה שהובאו לארץ בתחילת החודש

עם הגעת החיסונים אמר רה"מ שהם מיועדים לאוכלוסיית מרותקי הבית, ובהמשך אף דובר שאלה יסופקו לצה"ל - אך עד כה לא נעשה בהם שימוש • ממונה הקורונה לכאן רשת ב: אין החלטה שלא להשתמש בחיסונים, אבל עדיין לא הוחלט איך להשתמש בהם
כאן הלילה
20 בינואר 2021
01:42
עודכן ב 09:24

משרד הבריאות אינו משתמש בכ-100 אלף חיסוני חברת מודרנה שהובאו לארץ בתחילת החודש. כך פורסם אתמול (שלישי) בתוכנית "כאן הלילה" בכאן רשת ב. במשרד הבריאות סירבו להגיב בטענה של סודיות רפואית, אך בכיר במערך הקורונה אישר לכאן חדשות את הדברים, ולדבריו מדובר בכמות קטנה העלולה ליצור בלבול עם חיסוני חברת פייזר.

הבוקר התייחס הממונה על המאבק בקורונה, הפרופסור נחמן אש, לפרסום ואמר כי ככל הידוע לו ישראל לא התחייבה לחברת פייזר שלא להשתמש בחיסונים של חברות אחרות. בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב אמר אש כי אין החלטה שלא להשתמש בחיסונים של מודרנה שהגיעו לארץ אבל עדיין לא הוחלט איך להשתמש בהם. "כיוון שמדובר בכמות קטנה יחסית ובמתכונת חיסון שונה, ייתכנו בלבול או טעויות אם ישתמשו בשני סוגי שונים", הסביר.

האזינו לריאיון עם פרופ' נחמן אש בכאן רשת ב

מוקדם יותר התייחס סגן שר הבריאות יואב קיש לנושא ואמר: "חשבנו שיותר קל מבחינת שינוע להשתמש בחיסוני מודרנה בקרב מרותקי בית. קיווינו שמודרנה יהיה רלוונטי לעניין הזה והתברר שלא". בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב, אמר קיש כי הוא מניח שהחלטה במשרד הבריאות על שימוש בחיסונים של מודרנה תתקבל בהקדם.

האזינו לריאיון עם יואב קיש בכאן רשת ב

עם הגעת החיסונים ארצה, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו שהם מיועדים לאוכלוסיית מרותקי הבית, ובהמשך אף דובר שאלה יסופקו לצה"ל, אך עד כה לא נעשה בהם שימוש. במשרד הבריאות לא הגיבו עד כה לאפשרות שהעלה בכיר בקבינט קורונה, כי הדבר נובע מהתחייבות שנתן ראש הממשלה לחברת פייזר, שהקדימה את משלוח החיסונים לכחמישה מליון אזרחים בישראל.

פרופסור נדב דוידוביץ', חבר בצוות המייעץ למשרד הבריאות בקורונה, התראיין בתוכנית "כאן הלילה", והתייחס לחיסוני מודרנה: "ידוע לי שהגיעה כמות קטנה לארץ, הדברים עוברים עדיין תהליכים של אישור, וגם רוצים לראות איך להתאים אותם בצורה הכי טובה. בהתחלה הייתה אפשרות של לתת אותם למרותקי בית אבל מבחינה לוגיסטית זה לא מסתייע, ואז רצו להעביר את זה לצבא אבל בגלל שזה לא מספיק ולא רצו לעשות בלבול עם חיסוני פייזר החליטו בצבא לחסן רק עם פייזר בסופו של דבר".

"אנחנו נזדקק מאוד לחיסונים של מודרנה. המשלוחים הבאמת משמעותיים יגיעו רק בחודש הבא, כשבסופו של דבר יהיו לנו כמה מיליונים של חיסונים. אנחנו נצטרך לעשות את זה בצורה נכונה וחכמה", הוסיף פרופסור דוידוביץ'.

לשאלה אם לא נעשה שימוש ב-100 אלף חיסוני מודרנה שהגיעו בגלל התחייבות לפייזר או שמא מחשש לבטיחות החיסונים, השיב פרופסור דוידוביץ': "היעילות של חיסוני פייזר ומודרנה היא די אותו הדבר. ההבדל הוא  שבמודרנה הפער בין שתי המנות של החיסון שצריך לקחת הוא ארבעה שבועות. להכניס כרגע כמות קטנה של חיסוני מודרנה זה יכול לעשות הרבה מאוד בלגן לוגיסטי. כשיגיעו מנות יותר משמעותיות נוכל להשתמש בזה בצורה נכונה". דוידוביץ' ציין כי כרגע אין מחסור בחיסוני פייזר. בהתייחס לשיתוף המידע בנוגע להסכמים עם חברות התרופות, אמר: "הסכמי הסודיות מייצרים חשדות שווא".

ח"כ יזהר שי התראיין בתוכנית "כאן הלילה" גם הוא, ואמר ליעקב אייכלר: "החיסונים צריכים להיות המרכיב המכריע בהתמודדות עם אתגרי הקורונה. ראש הממשלה שומר לעצמו קרוב לחזה, הוא ועוד מתי מעט של אנשים, את המידע לגבי כמות החיסונין, סוג החיסונים, תאריכים להגעתם ולהתחלת השימוש בהם. שרי הממשלה והקבינט שצריכים לקבל החלטות לגבי חיי כל אזרחי ישראל - אין להם גישה למידע הזה. אין שקיפות מידע לגבי ההסכם עם פייזר".

ח"כ שי, שהתפטר מתפקידו כשר לפני כשבוע והיה חבר בקבינט, התייחס לדיווח בנוגע ל-100 אלף החיסונים שלא נעשה בהם שימוש, ולתהליך קבלת ההחלטות בקבינט הקורונה ואמר: "שאלנו שוב ושוב לגבי החיסונים, תאריכים וכמויות. קיבלנו תיאורים מאוד כלליים בממשלה ובקבינט לגבי מהות החיסונים, מתי יגיעו ואיך יחולקו, אבל הדברים המרכזיים לא נחשפו לפנינו. החיסונים האלה הם רק חלק מהתמונה הכללית כשקיבלנו את ההחלטות לגבי הסגר, והסגר שלפניו - לא באמת ידענו מתי באמת יהיו פה חיסונים בכמות של מאות אלפים ומיליונים. הדבר הקשה על קבלת ההחלטות, לכן גם המודלים שהוצגו בפני הקבינט היו מודלים חסרים, לא באשמת החוקרים כי גם להם אין מידע. אישרנו את הסגר בגלל שהייתה דרישה מפורשת של משרד הבריאות. היו להם ג םהוכחות לגבי הווריאנט האנגלי ותחזיות".