נשיא ארה"ב הנבחר ג'ו ביידן, אתמול
צילום: רויטרס

הכהונה של ג'ו ביידן – במה היא תהיה שונה?

נשיאה ה-46 של ארצות הברית יושבע היום תחת אבטחה כבדה ביותר, והנשיא היוצא דונלד טראמפ לא יהיה שם • ההבדלים בין שני השניים בתחומי אקלים, קורונה, איראן, גיוון ושוויון וישראל
מאיה ראכלין
20 בינואר 2021
13:47

נשיאה ה-46 של ארצות הברית ג'ו ביידן יושבע היום (רביעי). הפעם, בשונה מהטקס שאנחנו רגילים לראות בכל ארבע שנים, את ההמונים המנופפים לנשיא יחליף מיצג דגלים, האבטחה הכבדה תהיה כבדה עוד יותר, והנשיא היוצא דונלד טראמפ לא יהיה שם. טראמפ כבר סיכם את כהונתו בנאום מוקלט ששודר אתמול, וביידן כבר שטח את משנתו המתוכננת - אך במה הכהונה שלו תהיה שונה? 

@kan_news

מה מתכנן הנשיא הבא? מאיה ראכלין מסבירה

♬ צליל מקורי - כאן חדשות

אקלים

ביידן מחזיר את האקלים לסדר היום. הממשל החדש ממש רואה במשבר האקלים איום, לא רק לקיום אלא גם לכלכלה, לרווחה ולביטחון. רוצה לחזור להסכם פריז שטראמפ יצא ממנו, ומבטיח להגיע לאפס פליטות עד 2050.

קורונה

המטרה של ביידן - לחסן מאה מיליון תושבים אמריקאים במאה הימים הראשונים בתפקיד. במקביל הוא יתמקד בעטיית מסכות ושמירת מרחק, דבר שהממשל הקודם לא התייחס אליו כראוי. ביידן אמר שהוא אפילו שוקל לחייב עטיית מסכות. הוא מינה כבר צוות מומחים שיעזור לו לגבש תכנית להילחם במגפה.

איראן

ביידן הוא חלק מהממשל האמריקני שחתם על הסכם הגרעין עם איראן ב-2015, ולפי מה שראינו עד עכשיו – הוא רוצה להחזיר אותו. השליחים שהוא מינה והנציגים לעניין, היו גם הם חלק מהחתימה על ההסכם. וגם האיראנים, לא ממש מהללים את הכניסה שלו, אבל מברכים כמובן על היציאה של טראמפ מהבית הלבן. וכנראה הם מחכים מאד להתחיל לדבר עם הממשל באופן רשמי.

גיוון ושוויון

הקבינט שג'ו ביידן הקים, הוא כנראה אחד הקבינטים המגוונים בהיסטוריה של ארה"ב. קבע שיא במספר הנשים, שהוא הפעם - פשוט שווה למספר הגברים. זה הקבינט הראשון עם רוב של אנשים צבעוניים, ויש לו גם נציגות ראשונה של שר הגנה אפרו-אמריקני, הלטיני הראשון שמכהן בשרד הבריאות ושירותי ציבור, השר הגיי הראשון, שר התקשורת ההיספאני הראשון, האישה הראשונה להוביל את קהילת המודיעין האמריקני, סגנית ראשונה לשר ההגנה, האישה הראשונה בתפקיד שרת האוצר, ועוד מלא.

ישראל

ביידן מאד מחויב לישראל, אבל אנחנו כבר ממש לא נהיה בראש סדר העדיפויות שלו, או בראש סדר הפוטו-אפים כמו שטראמפ. כנראה הדוד מאמריקה לא ימשיך לשלוח לנו מתנות כמו בארבע השנים האחרונות. ביידן ידוע בתור מתנגד להרחבת ההתנחלויות - דבר שלטראמפ לא הפריע, והוא אפילו הכניס במסגרת תכנית השלום. היחסים בינו לבין ישראל טובים, אבל ביחס למה שהיה כאן בכהונה הקודמת, אולי זה לא ירגיש ככה.