חיסוני פייזר לנגיף קורונה במרכז הרפואי שיבא, בשבוע
צילום: גטי אימג'ס

לאחר שיחה עם מנכ"ל משרד הבריאות: קופ"ח כללית סוגרת את האפשרות לחיסון בני 35 ומעלה

כללית ומאוחדת הודיעו הבוקר על תחילת חיסונים מגיל 35 כדי שלא לבזבז את היכולת לחסן יותר מ-100 אלף בני אדם ביום • פרופ' גליה רהב המליצה בכאן רשת ב לנשים במחצית השנייה להיריון להתחסן • סגן שר הבריאות קיש עדכן ששיעור הבדיקות החיוביות – 9.2%, ירידה במספר הנדבקים: 8,511 אובחנו אתמול • אתמול חוסנו 200 אלף ישראלים
נוב ראובני ושרון עידן
20 בינואר 2021
07:58
עודכן ב 19:25

לאחר פנייה מצד מנכ"ל משרד הבריאות חזרה בה הערב (רביעי) קופת חולים כללית מהודעתה כי תתחיל לחסן מבוטחים מגיל 35 ומעלה. הבוקר הודיעו הכללית וקופת החולים מאוחדת כי הן יפתחו את האפשרות להתחסן מגיל זה. מהכללית נמסר לכאן חדשות כי הדבר נעשה כדי לא לבזבז את היכולת לחסן יותר מ-100 אלף בני אדם ביום. מהמאוחדת טרם נמסר על שינוי במדיניות. בעשרת הימים האחרונים הגיעו לישראל מיליון וחצי מנות חיסון נגד קורונה.

בתוך כך, שלוש מתוך ארבע הנשים בהיריון שחלו בקורונה לאחרונה נדבקו על ידי המוטציה הבריטית, כך עולה מתוצאות הריצוף הגנטי, אותן חשפה מוקדם יותר פרופ' גליה רהב בריאיון לתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב'. פרופ' רהב, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות בבית החולים תל השומר ויו"ר האיגוד למחלות זיהומיות, אמרה בריאיון כי בעקבות התחלואה הקשה שהתגלתה בנשים בשליש האחרון להיריונן וביולדות שהיא ממליצה למי שנמצאת במחצית השנייה להיריון להתחסן - בעיקר בסופו. את המלצתה הפנתה בעיקר לנשים המתגוררות באזורים בהם הקורונה מפושטת ביותר.

האזינו לריאיון עם פרופ' גליה רהב

עם זאת, הדגישה רהב כי לא הייתה ממהרת לחסן נשים שנמצאות בתחילת הריונן ואינן בקבוצת סיכון. "לא הייתי רצה לחסן אותם, כי יש חשש שזה יפגע בהריון", הסבירה. עוד אמרה רהב כי היא תומכת בחיסון תלמידי י"א –י"ב, וכי על מנת להגיע לחיסוניות העדר - יהיה צורך לחסן גם את הילדים בני 12-16.

מוקדם יותר, עדכן סגן שר הבריאות יואב קיש על ירידה במספר הנדבקים היומי בקורונה. לדבריו, אתמול אובחנו 8,511 נדבקים חדשים ושיעור הבדיקות החיוביות ירד ל-9.2%. כמו כן שר הבריאות יולי אדלשטיין עדכן שאתמול חוסנו 200 אלף ישראלים. קיש הוסיף: "אנחנו באירוע מורכב מאוד. המוטציות מדבקות הרבה יותר. בבתים שבהם בעבר מי שהיה נדבק זה ילד, אמא או אבא - היום אנחנו רואים שכל הבית נדבק. ההדבקה בקהילה בגלל המוטציות הרבה יותר משמעותית".

האזינו לריאיון עם יואב קיש

הוא התייחס בדבריו לפרסום בתוכנית כאן הלילה בכאן רשת ב, לכך שמשרד הבריאות לא משתמש בכ-100 אלף חיסונים של חברת מודרנה שהובאו לארץ, ואמר: "אנחנו באירוע מורכב מאוד. המוטציות מדבקות הרבה יותר. בבתים שבהם בעבר מי שהיה נדבק זה ילד, אמא או אבא - היום אנחנו רואים שכל הבית נדבק. ההדבקה בקהילה בגלל המוטציות הרבה יותר משמעותית".

מנהלת היחידה למניעה ובקרת זיהומים במרכז הרפואי שיבא פרופסור גילי רגב התייחסה להתפתחות המוטציות ואמרה בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב: "הקצב של המוטציות מדאיג ולכן נתכונן לאפשרות שנצטרך חיסון חדש לקורונה. כמו בשפעת - מדי שנה להתחסן במשהו עדכני יותר". לדבריה, "אני צופה שלאחר מתן מנת החיסון השנייה לאוכלוסיות הסיכון, נראה ירידה בתחלואה הקשה ובעומס בבתי החולים. ברגע שזה יקרה לא יהיה צורך בסגר. כרגע העומס אצלנו הוא מאוד גדול".

האזינו לריאיון עם פרופ' גילי רגב

אתמול פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי פורום המומחים שמייעץ לממונה הקורנה פרופסור נחמן אש מעריך כי אם לא תהיה יציאה מהסגר באופן איטי והדרגתי עלולים להגיע לסגר רביעי בחודש מארס. אתמול הציג אש בפני השרים נתונים לפיהם ההערכה היא שבשבועות הקרובים הזן הבריטי יהיה הדומיננטי בישראל, מה שעלול לגרום להתפשטות יתר של הנגיף ולגל תחלואה נוסף. כדי לא להגיע למצב זה היציאה מן הסגר הנוכחי צריכה להיות איטית, אומרים גורמים במשרד הבריאות.

אם יהיה סגר רביעי במארס, עלולה להיות לכך השפעה על הבחירות, וועדת הבחירות תצטרך לדון עם משרד הבריאות בהחרגות מהסגר. גורם בוועדת הבחירות אמר לכאן חדשות: אם הממשלה לא תחריג את כל עובדינו מהסגר - לא נוכל לקיים בחירות. הממשלה תצטרך להתיר יציאה מהבית להצבעה והפעלת תחבורה ציבורית.

הפרות בירושלים: שוטר נפצע בראשו בזמן פיזור תלמוד תורה

גם היום, נמשכות הפרות של תקנות הקורונה והסגר השלישי. בתוך כך, המשטרה הפעילה מכת"זית ליד תלמוד תורה שנפתח בניגוד להנחיות בשכונת "עזרת תורה" בירושלים. שוטר נפצע בראשו מאבן שהושלכה על ניידת שהגיעה לתגבר את האכיפה במקום, יותר מעשרה תלמידים מהתלמוד נעצרו.