שכונת סנהדריה בירושלים, אתמול
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"מדובר ברוצחים שמבינים שזה יכול להרוג": הזעקה של שדרן הרדיו החרדי שאביו מת מקורונה

דודי שוומנפלד מרדיו קול ברמה זועם על הפרות הסדר במגזר • "אני לא מבין מה קורה כאן סביבי? מה קרה לנו?"
קלמן ליבסקינד ואסף ליברמן
20 בינואר 2021
10:56

השדרן החרדי דודי שוומנפלד מרדיו "קול ברמה" שקבר אתמול את אביו שנפטר מנגיף קורונה, הביע הבוקר (רביעי) את זעמו מההפרות החוזרות ונשנות במגזר. "מדובר ברוצחים ובאנשים שמבינים שזה יכול להרוג", אמר בריאיון בכאן רשת ב. "אני לא מבין מה קורה כאן סביבי, במיוחד מחרדים, כי קדושת החיים היא נר לרגלינו. אתם הרי צדיקים, מה אתם לא עושים כדי להציל כל נפש? מה קרה לנו?".

האזינו לריאיון עם דודי שוומנפלד בכאן רשת ב

שוומנפלד סיפר כי אביו גידל בביתו את אחיו של שוומנפלד, שמתמודד עם מוגבלות. "אחי היה 'בכלא' תשעה חודשים, פשוט כך. לא יצא ולא זז מהבית", סיפר. לדבריו, כשהחל הסגר ההדוק אחיו נאלץ להתפלל לבדו. "במנחה של שבת הוא הרגיש שהוא לא יכול יותר וצרח את נשמתו. ידענו שיש מניין בחצר מצומצם בבניין ממול, במקום פתוח עם מסכות". לדבריו, כשהאח שב לביתו במוצאי שבת, הוא התחיל להתלונן כי אינו מרגיש טוב. "הוא פיתח חום, שיעולים. עשינו לו בדיקת קורונה, אבל עד שהבנו - הוא כנראה נכנס לחדר של אבא". שוומנפלד אמר כי בעקבות המקרה נדבקו גם אחותו והמטפל של האב.

לדבריו, אתמול בהלוויית האב אחד מבני הדודים של שוומנפלד, תושב מאה שערים, נעמד לצדו מבלי מסכה. "אמרתי לו ביידיש 'למה אתה בלי מסכה? אתה יודע שאבא נפטר מקורונה, אז למה אתה בלי מסכה?' אז הוא ענה 'היה לי את זה, כבר עברתי את זה'". שוומנפלד אמר כי הפציר בו לעטות אותה "כי אנשים לא יודעים שעברת את זה והם לומדים ממך".

"אין שום דבר קדוש יותר ביהדות מערך החיים. אדם שלא מתחסן - שלא יעלה על מטוס. אם לא נתחסן זה יימשך עוד שנתיים. חייבים חוק חיסון חובה"

"אני הגעתי למצב שאני לא רוצה לשמוע הסברים. אני רואה הלוויות ואני רואה מתים", אמר שוומנפלד. "כשאתה שומע בשבוע האחרון על יולדות ונשים בהיריון, ועל המוטציה הבריטית או הדרום אפריקנית, אתה יודע שאם לילד יש את זה והוא מדביק את אמא שלו והיא בהיריון - מחר היא מתה" הוא הוסיף. "כרגע יש מוות, כרגע יש מגפה - גם אצל הדתיים וגם אצל החילונים", אמר שוומנפלד.

לדבריו מי שאשמים במצב הם לאו דווקא הרבנים. "רוב הרבנים בכלל לא שומעים תקשורת ולא מעודכנים כמו שצריך. מי שאשם בזה זה הפוליטיקאים שלנו שדי חוששים, והמשטרה וראש הממשלה", אמר שוומנפלד. הוא הוסיף כי הוא בטוח "שאם כל רב או אדמו"ר היו נגישים לסרטוני הוואטספ שאנו מקבלים, נגישים לאינטרנט או לכול דבר אחר - היו סוגרים את המדינה". הוא הוסיף כי "הרבנים מנסים בתמימות להציל את הקהילות שלהם, כי הם מבינים שאי אפשר שנה לסגור אנשים בבית, אחרת אנשים יתחילו לקפוץ מהמרפסות".

שוומנפלד סיים את דבריו בכך שאין שום דבר קדוש יותר ביהדות מאשר ערך החיים. "אדם שלא מתחסן - שלא יעלה על מטוס או יכנס לשום עסק. אם לא נתחסן זה יימשך עוד שנתיים. חייבים חוק חיסון חובה", סיכם.