t
הפגנה בירושלים על מותו של נער הגבעות אהוביה סנדק

בלעדי: הקלטות אלוף פיקוד המרכז על נוער הגבעות

בעקבות המחאות לאחר מותו של אהוביה סנדק נפגש האלוף תמיר ידעי עם רבנים ותושבים בבנימין. בהקלטות שהגיעו לידי כאן חדשות אמר ידעי בין השאר: "כל מי שאני מכיר לא התנדב להכניס את היד לתפוח הלוהט הזה"
כרמל דנגור
20 בינואר 2021
22:26

על רקע הסערה סביב מותו של אהוביה סנדק במהלך מרדף משטרתי בחודש שעבר, קיים אלוף פיקוד המרכז תמיר ידעי, שיחה עם תושבים ורבנים מאזור בנימין כשהקו המוביל בשיחה היה כי בנוער הגבעות צריך לטפל קודם כל בחינוך, ולא בצווי מעצר או הרחקה. בהקלטות מהשיחה שהגיעו לידי כאן חדשות נשמע האלוף ידעי אומר כי איש לא התנדב להכניס את היד לתפוח הלוהט של נוער הגבעות: "בקצה אנחנו, אחד, הוצאנו אותם מחוץ למערכת, והדבר השני זה ששמנו את גורמי האכיפה לבד מולם".

בשיחה, שארכה כשעתיים ובה השתתפו גם ראש המנהל האזרחי, מפקד מחוז ש"י במשטרה, השר מיכאל ביטון וגורמים נוספים ציין האלוף ידעי כי כמעט והומלץ לו שלא לקיים את השיחה, כאשר נודע מספר המשתתפים. "בסופו של יום קברנו ילד בן 16, אהוביה סנדק זכרו לברכה. זה תוצאה רעה מאוד שהיינו רוצים לא להגיע אליה, לא משטרת ישראל, לא הציבור בכלל, וזה לצערי כבר קרה", אמר האלוף.

הוא ציין כי לכל הגורמים יש אחריות למצב: "כל מי שאני מכיר לא התנדב להכניס את היד לתוך התפוח הלוהט הזה. אגב אני אומר את זה צבא, אני אומר את זה גורמים אחרים במשטרה, משרדי ממשלה ותסלחו לי, אבל גם לא המנהיגות המקומית והרבנים הרלוונטים, ואפילו לא התושבים הרלוונטים. כולנו דחקנו אותם, ואמרנו זו לא בעיה שלנו. וזה לדעתי בעיה רק שלנו. אמרו פה - פחד? אני לא חושב שהמילה זה פחד, אבל אני חושב שרתיעה הדדית היא משהו שאני חושב שכולם יוכלו להזדהות איתו".

בחודש האחרון, מאז מותו של סנדק, נרשמה עלייה חדה בפשיעה הלאומנית ובאלימות נגד כוחות הביטחון. על רקע האירועים אמר האלוף ידעי: "בסוף לא מדובר בארגון פשע, ולא מדובר במחבלים נוראיים, בסוף זה ילדים, שחלקם מבולבלים, חלקם יש להם בעיות רווחה. יש כאלה שאתה יכול להכניס אותם לקטגוריה של שובבות נעורים, ויש כאלה שאתה יכול להכניס אותם ליישוב הארץ, ויש כאלה לצערי - שהוא לא עונה לא לקטגוריה הזו ולא לקטגוריה הזו. זה כמו סירה הילדים האלה, סירת מפרש. פשוט צריך ללכוד את האנרגיה שלהם לכיוון הנכון. ואם נלכוד את האנרגיה הזאת לכיוון הנכון, אז יש סיכוי שהם לא ימצאו את עצמם מתעמתים כל היום עם גורמי הביטחון, ושאנחנו נתעמת איתם".

אלוף הפיקוד גילה בשיחה שבכירים במערכת הביטחון, בהם סגן ראש המוסד, מתכננים, באופן נדיר, לבקר בגבעות: "התארגנו מספר חברים, ביניהם ראש אגף התכנון, ראש אכ"א וסגן ראש המוסד, כל מיני חברים טובים, שרוצים לעשות רגע סיור בחוות ובכל מיני מקומות ולשאול ביחד, איך אנחנו יכולים לעזור? הסיפור הכי פשוט מבחינתנו זה להביא עוד חמישה תקנים לימ"ר. אנחנו רוצים לפתור אחרת, אבל אנחנו צריכים שיהיה מי שיענה לטלפון בצד השני".

מארגון חוננו נמסר בתגובה לפרסום ההקלטות: "אי אפשר לדבר אחד בפה ואחד בלב. האחריות על מלחמת האחים שמנהלת המערכת כנגד הנוער הנפלא הזה היא אמנם קולקטיבית, אך כל אדם במנגנון לא יכול לרחוץ בנקיון כפיו. מי שרק בגלל שבא לו וניתן לו כוח בלתי מוגבל חותם על צו למעצר בית של ילד בן 15 או מניעת מפגש של נער עם כל חבריו נושא באחריות אישית לאיבה השוררת כלפי הנוער ואשר הגיעה לשיאה ברצח של אהוביה. אני תקווה שתוביל שינוי מתבקש וחלף ההתעללות בנוער ישקיע הצבא במפגשים מקרבים ופוריים עם רוח הגבורה והחלוציות של אהוביה וחבריו".