פיל ספקטור
צילום: אי-פי

גאון מוזיקלי ורוצח שפל: עולם התרבות נפרד ברגשות מעורבים מפיל ספקטור

פיל ספקטור, שמת מקורונה בגיל 81, היה מצד אחד מפיק על שעומד מאחורי אין ספור להיטים וכמה מהיצירות המשפיעות ביותר במוזיקה הפופולרית, ומצד שני איש בעייתי בלשון המעטה. בריאיון לכאן רשת ב מנסה דני רובס להסביר אם אפשר להפריד בין האדם ליצירתו: "בסופו של דבר בעיותיו האישיות השיגו את הגאון המוזיקלי שבו"
תרבות יום חמישי
22 בינואר 2021
19:02

בעולם התרבות ובתעשיית המוזיקה התקשו השבוע למצוא דרך נכונה להיפרד מפיל ספקטור, שנפטר בשבת האחרונה בגיל 81. מצד אחד - גאון מוזיקלי ומפיק שעומד מאחורי אין ספור להיטים וכמה מהיצירות המשפיעות ביותר במוזיקה הפופולרית, בהם האלבום "Let It Be" של הביטלס, ו-"Imagine" של ג'ון לנון. מצד שני - רוצח שפל. ב-2003 נמצאה גופתה של השחקנית לנה קלארקסון בביתו של ספקטור, והמפיק המוזיקלי הורשע ברצח ונידון למאסר עולם. את חייו הוא סיים בין כותלי בית הסוהר, לאחר שחלה בקורונה.

אז איך באמת מפרידים בין אדם ליצירה שלו? בריאיון אצל עומר בן רובי בתוכנית תרבות יום חמישי בכאן רשת ב, ניסה הזמר ומומחה הביטלס דני רובס לענות על השאלה הזו. "כל מי שממציא משהו בעולם המוזיקה ייזכר לנצח", אומר רובס. "ספקטור המציא את המונח הזה 'מפיק מוזיקלי' כמו שאנחנו מכירים היום. הבן אדם שמגיע לאולפן ואחראי על הכל, אחראי על איך זה נשמע, איך מנגנים. אבל היה מגלומן גדול עם אגו ענק, ועם אישיות כנראה גבולית".

האזינו לריאיון עם דני רובס בכאן רשת ב

על גאונותו המוזיקלית של ספקטור מרחיב רובס: "הוא היה גאון מוזיקלי עם רעיונות שונים לאיך מוזיקה צריכה להישמע. הוא הקים באולפן קבוצה של נגנים, מהטובים ביותר בתולדות המוזיקה, שמנגנים כולם ביחד בקבוצות ענקיות של 40-30 נגנים, ויוצרים את מה שנקרא "The wall of sound", חומות הסאונד. משהו שכמה שהוא גדול וענק, וכאילו מגלומני, הוא גם פריך ומעניין ועוטף את המוזיקה בעטיפה מיוחדת. בהפקות שלו שהוא עשה בסגנון הזה היה משהו שכולם העריצו, מבריאן וילסון מהביץ' בויז ועד הביטלס".

אבל לצד הגאונות ספקטור גם נודע בזכות התנהלותו הבעייתית באולפני ההקלטות, וכיצד הוא הילך אימים על אומנים. "מלנון ועד לאונרד כהן סיפרו שהוא שולף אקדחים ואפילו יורה עליהם", אומר רובס. "על אף שהוא משלנו, יהודי, עולמו המוסרי ועולמו והרוחני היו רחוקים מאוד מהרכות המחבקת והחכמה היהודית. אבל החכמה המוזיקלית חיפתה על זה בגדול".

במהלך השנים נחשפו עוד ועוד סיפורים בעייתיים על ספקטור, ביניהם התעללות ברעייתו לשעבר הזמרת רוני בנט. לבסוף זה הסתיים, כאמור, ברצח של לנה קלארקסון, ומהסיפור הזה גם סוללה של עורכי דין לא הצליחו לחלץ. "היו לא אנקדוטות קודמות לא טובות. בסופו של דבר בעיותיו האישיות השיגו את הגאון המוזיקלי שבו. בשנות ה-80 האחיזה שלו במוזיקה לא הייתה כמו בשנו ה-60 וה-70. אנשים התייחסו אליו כפריט מוזיאונים מהעבר", מסכם רובס.

תגיות:
מוזיקה