מחאת מנהלי בתי החולים הציבוריים
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בתי החולים הציבוריים מחריפים את המאבק: מבקשים ממד"א לא להפנות אמבולנסים

לטענת בתי החולים, החרפת המאבק באה בעקבות סירוב של משרד האוצר לנהל עמם מו"מ "להצלת בתי החולים הציבוריים והמחסור החמור במשאבים" • מנכ"ל משרד הבריאות: פינוי החולים יימשך, מטופלים לא ישמשו כלי במו"מ
נוב ראובני
21 בינואר 2021
14:58
עודכן ב 17:46

על רקע המחאה של בתי החולים הציבוריים עקב המשבר הכלכלי שנקלעו אליו, הודיעו היום (חמישי) שישה מנהלים למנכ"ל מגן דוד אדום אלי בין כי אין להפנות אליהם אמבולנסים החל מיום ראשון. לטענת בתי החולים, החרפת המאבק באה בעקבות סירוב של משרד האוצר לנהל עמם משא ומתן "להצלת בתי החולים הציבוריים והמחסור החמור במשאבים".

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור חזי לוי, יצא נגד ההחלטה וכתב: "לא נוכל לקבל מצב שבו מטופלים משמשים ככלי במשר ומתן. בתי החולים הציבוריים מחויבים לקבל מטופלים המגיעים בשעריהם". עוד הוסיף פרופסור לוי שההודעה שניתנה למד"א לא עומדת בנהלי משרד הבריאות, ושפינוי המטופלים לבתי החולים יימשך כסדרו – לצד המאמצים להסדרת המחלוקת על התקציב. 

בהודעה של מנהלי בתי החולים שערי צדק, לניאדו, מעייני הישועה ושלושה בתי החולים בנצרת, נכתב: ״בעקבות מחסור חמור בציוד ותרופות, הרינו להודיעך כי החל מיום ראשון לא ניתן יהיה להפנות אלינו כלל אמבולנסים וחולים שאינם מוגדרים כזקוקים לטיפול מציל חיים, לרבות מקרי קורונה״. מוקדם יותר היום מחו צוותים רפואיים מול משרד האוצר ומול משרד ראש הממשלה בירושלים.

לטענת המפגינים, בתי החולים הציבוריים עומדים בפני משבר כלכלי בגלל אפליה תקציבית והקורונה שהעמיקה את המשבר. מנהל בית החולים שערי צדק, פרופסור עופר מרין, אמר בהפגנה מול משרד ראש הממשלה: "אנחנו לא יכולים לגמור את החודש. קורא לראש הממשלה להפסיק את המחזה המביש הזה של שבעה מנהלי בתי חולים יושבים באוהל ומבקשים מכתב שהתקציב יחולק בצורה שוויונית".

פרופסור פהד חכים, מנהל בית החולים האנגלי בנצרת, אמר בהפגנה: "בושה. לא ייתכן שאנחנו עומדים פה שבעה מנהלי בתי חולים וכל האנשים שיושבים מאחורינו במזגנים חושבים שיש לנו זמן להיות פה. זה מראה שמבייש את המדינה ומבייש את הצוותים הרפואיים".