גמאל עבד אל נאצר - מתוך "אויבים"

אויבים | גמאל עבד אל נאצר - פרופיל

מדי שבוע נחשוף פרופיל מקיף על מנהיג ערבי שעומד במוקד הסדרה "אויבים". והפעם: המנהיג המצרי מטיל האימה, שגייס מדענים גרמנים לפתח טילים קטלניים נגד ישראל
מערכת כאן
25 בינואר 2021
18:11
שם: גמאל עבד אל נאצר
תפקיד: נשיא מצרים השני
תאריך לידה: 15.1.1918 באלכסנדריה, מצרים
תאריך פטירה: 28.9.1970 בקהיר, מצרים

אויבים | פרופילים
סדאם חוסיין | יאסר ערפאת | גמאל עבד אל נאצר חאפז אל אסדאנואר סאדאתרוחאללה ח'ומייני

גמאל עבד אל נאצר נולד בשנת 1918 למשפחה ממעמד ביניים נמוך. אביו פרנס את המשפחה כפקיד בדואר. כשהיה ילד, אמו מתה במפתיע באופן. נאצר, שגר באותם ימים אצל בני משפחה, גילה על מותה רק כמה שבועות לאחר מכן. עבורו זה היה אירוע קשה שמאוד השפיע עליו.

עוד בנעוריו, התנגד נאצר התנגד לנוכחות הבריטית במצרים: כנער הוא השתתף שוב ושוב בהפגנות נגד הקולוניאליזם וגם ארגן אותן, דבר שהוביל לבילוים ליליים במעצר, וגם לפציעה מכדור ששרט את ראשו. הדיווח העיתונאי על הפצועים באותה הפגנה, היה האזכור הראשון של שמו של נאצר בעיתון. נאצר אהב לקרוא ספרים, במיוחד ביוגרפיות של מנהיגים לאומנים, בהם נפוליאון, ביסמארק, אטטורק, צ'רצ'יל והיטלר.

נאצר פנה לקריירה צבאית, כיוון שעבור צעיר מהמעמד הנמוך, היה זה המסלול למוביליות חברתית. תחילה הוא נדחה על ידי האקדמיה הצבאית, והצליח להתקבל רק אחרי פגישה עם שר ההגנה המצרי באותה תקופה. במהלך שירותו הצבאי שירת כקצין מודיעין, ובמלחמת העצמאות השתתף בקרב על פלוג'ה ומצא עצמו נצור שם יחד עם שאר הקצינים. השהות במצור כנראה היתה מכוננת בתפישת עולמו של נאצר, שראה בתבוסה הערבית השפלה איומה, וחתר מאז לסובב את הגלגל אחור ולהשמיד את ישראל. במהלך שיחות הכניעה, הוא פגש בין היתר את יגאל אלון והרב שלמה גורן, והפך מוכר לשירותי המודיעין הישראלי. 

כיצד נתפס נאצר בעיני האמריקאים והמודיעין הישראלי? מתוך "אויבים" >>

נאצר ורבים מבני דורו בעולם הערבי, לא רק במצרים, התנגדו למודל בתי המלוכה. ב-1952 היה ממנהיגי המהפכה כנגד המלך פארוק, אשר בעקבותיה מונה לשלטון במצרים הגנרל מוחמד נג'יב. בתקופת שלטונו הקצרה של נג'יב, נאצר בפועל הוא זה שמשך בחוטים: עצם המינוי של נג'יב כמנהיג המדינה נבע מפחד של נאצר שהעם המצרי לא יסכים לקבל קצין בדרגה נמוכה כמוהו (דרגת סגן), בתור כמנהיג המדינה. ב-1954 נאצר הדיח את נג'יב ותפס את השלטון בעצמו. אמנם הוא טרח לקיים בחירות, אבל הוא היה מועמד יחיד.

אחד המאפיינים הבולטים של נאצר כמנהיג היתה הכריזמה והשאיפות הגרנדיוזיות שלו. הוא שאף להתנתק מהבריטים ולא רצה לפתח תלות באמריקאים או ברוסים. החלום הגדול שלו היה לאחד תחתיו את העולם הערבי והאפריקאי לאימפריה חדשה, מתוך מכלול תפיסות שקיבל את הכינוי-"נאצריזם". מכלול זה הוגדר בתוך הספר שלו "הפילוסופיה של המהפכה" והתבסס על שלושה מעגלים - המעגל הערבי, המעגל המוסלמי והמעגל האפריקאי. לתפישתו. מצרים בראשותו היתה אמורה להוביל את המעגלים הללו, ואת ההתנתקות שלהם מהאימפריות המערביות והקומוניסטיות. החלום שנאצר שיווק למצרים הוא חלום של הפיכה לאימפריה חדשה, ושל שגשוג כלכלי. זהו חלום שנאצר שאף להגשים, וגם בנה לכך תכניות מעשיות, גם אם לפי מומחים שונים - הוא נכשל ברובן.

מתוך "אויבים"

באופן אירוני, דווקא מבצע קדש ב-1956, בו מבחינה צבאית נאצר איבד את כל סיני, הפך לאחד האירועים שביססו עוד יותר את מעמדו של נאצר במצרים. נאצר אמנם איבד את סיני במאמץ המלחמתי, אבל אז בעזרת כלים מדיניים הוא הצליח גם להשיב למצרים את סיני, לגרש ממצרים את שארית המעורבות הבריטית במדינה והמשיך להלאים את תעלת סואץ. ארה"ב עשתה מאמצים רבים להתקרב לנאצר ולקבע את כוחה במזרח התיכון דרכו: הנשיא האמריקאי אייזנהאואר אף התנכר לתקופות מסוימות כלפי ישראל כדי להתחבב על נאצר, אבל בפועל כל ניסיון לקנות את נאצר התפוצץ לאמריקאים בפרצוף.

ברמה ההצהרתית, נאצר הביע קול תקיף נגד ישראל לאורך כל תקופת שלטונו. אך בפועל, מאחורי הקלעים, נעשו מצדו מספר ניסיונות לגישוש לקידום הסכמי שלום לאורך השנים. ב-1953 הוא נעזר במופתי וקיים תכתובות עם ממשלת מערב גרמניה כדי לבדוק היתכנות להסכם שלום. גם מצד ישראל. לאורך כל השנים נעשו גישושים שקידמו גם משה שרת ומאיר עמית, אבל גולדה מאיר ואשכול לוי חסמו את המהלכים האלה.

מתוך "אויבים"

בישראל נתפס נאצר כאויב המרכזי והוא היווה דאגה אמיתית במערכת הביטחון ובציבור הישראלי. ב-1962 חשף נאצר שהזמין מדענים גרמנים למצרים, על מנת שיפתחו עבורו טילי קרקע קרקע שיוכלו להגיע לכל נקודה בישראל. אירוע זה הכניס את המוסד לסדרת מבצעים שמטרתם היתה לעצור את התכנית.

מלחמת ששת הימים היוותה נקודת שבר משמעותית מבחינתו של נאצר. הוא התכונן אליה תוך שהוא מפגין ביטחון עצמי מלא. המכה שמצרים חטפה היתה איומה, וב-10 ביוני הכריז נאצר על התפטרותו. ההתפטרות הזו נמשכה יום אחד בלבד; המונים יצאו להפגין ברחובות בקריאה לנאצר לחזור לשלטון, ויום למחרת הוא כבר חזר לתפקיד. בתגובה לכיבוש סיני נאצר הכריז על מלחמת ההתשה שנמשכה עד שבועות ספורים לפני מותו.

נאצר סבל במשך שנים משלל בעיות בריאותיות, הידועות בהן הן אוטם שריר הלב בו לקה שנה לפני מותו. ב-28 בספטמבר 1970 נאצר נפטר מהתקף לב. 5 מיליון אזרחים השתתפו במסע הלוויה שלו.

בחזרה לעמוד הראשי >>

אויבים | פרופילים
סדאם חוסיין | יאסר ערפאת | גמאל עבד אל נאצרחאפז אל אסד | אנואר סאדאת | רוחאללה ח'ומייני