-
צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

משרד הבריאות: תלמידי י"א-י"ב יחוסנו מהשבוע הבא

משרד הבריאות קיבל את המלצת ועדת התיעדוף ויגבש תוכנית לוגיסטית. עם זאת, הוועדה לא החליטה על הסרה מוחלטת של מגבלת הגיל על החיסונים • ההקלות למתחסנים – יתמקדו תחילה בתוך הארץ ויחלו רק בחודש פברואר • במשרד הבריאות חוששים מהתקהלויות בחצרות אדמו"רים בט"ו בשבט
קטי דור, גילי כהן ועקיבא ווייס
21 בינואר 2021
19:55
עודכן ב 23:14

משרד הבריאות הודיע הערב (חמישי) כי קיבל את המלצת ועדת התיעדוף ויחל לחסן את תלמידי כיתות י"א-י"ב, כבר מתחילת השבוע הבא. זאת כדי לאפשר חזרה בטוחה ללימודים בתום הסגר. צוותי המקצוע של משרדי הבריאות והחינוך יחד עם קופות החולים יגבשו תוכנית לוגיסטית לקידום מבצע החיסון לתלמידים.

עם זאת, הוועדה לא החליטה על הסרה מוחלטת של מגבלות הגיל על החיסונים, ותקיים על כך דיון נוסף בשבוע הבא, כפוף לקצב הגעת החיסונים לישראל. ההערכה היא שההחלטה לחסן את תלמידים י"א-י"ב דווקא מורידה את הסיכוי להסרמת מגבלת הגיל. בד בבד, רוב קופות החולים הודיעו שהן יכולות להגדיל את קצב החיסונים עד ל-30% יותר. בכירים במשרד הבריאות טוענים שיש להוריד את מגבלת הגיל על המתחסנים. 

מה יקנה "התו הירוק" למחוסנים, ומתי?

יותר מ-700 אלף ישראלים כבר קיבלו את המנה השנייה של החיסון לקורונה, ומחכים לשמוע על ההקלות שצפויות להם. בשבוע הבא יסוכמו תנאי "הדרכון הירוק" – ששמו שונה ל"התו הירוק" – ומסתמן שההקלות הראשונות יהיו בתוך תחומי הארץ, ולא תתאפשר יציאה מהירה לחו"ל. ההקלות המדוברות מתייחסות בעיקר לחזרת ענף התרבות בשלב הראשון, ובהמשך המסעדות. 

ההקלות צפויות להתחיל רק כשישראל תצא מהסגר, בחודש פברואר, ולא באופן מיידי. הכוונה במערכת הבריאות היא להחזיר תחילה את מערכת החינוך, לאחר מכן את המסחר, ובהתאם לנתוני התחלואה לקבוע על מועד תחילת פעילותו של התו הירוק. 

במשרד הבריאות חוששים מהתקהלויות בחצרות אדמו"רים בט"ו בשבט

במשרד הבריאות חוששים מאירועים המוניים בחצרות האדמו"רים בט"ו בשבט שחל בשבוע הבא. הדסק החרדי במשרד הבריאות קיים היום ישיבת היערכות ראשונה להתמודדות עם הנושא. במשרד מעריכים שהפעם הציבור החסידי יציית להנחיות קורונה, בשונה מאירועי חנוכה. 

אתמול התקיימה שיחה קשה בין ראשי הרשויות החרדיות לממונה הקורונה במגזר החרדי, האלוף רוני נומה. ראשי הרשויות האשימו את נומה שאינו נותן הלם גיבוי בתקשורת. ראש עיריית אלעד, ישראל פרוש, אמר בשיחה: "אם הציבור החרדי השפוי ומוביל הדעה יאבד שוב את האמון בשלטון, נגיע למצב הרבה יותר גרוע. אל תשאיר אותנו לבד מול המתקפה חסרת התקדים בתקשורת. תעמוד מול התקשורת ותגיד את מה שאתה רואה". 

ראש מועצת קריית יערים, יצחק רביץ, הוסיף בשיחה: "אתמול לא נשאר חיסון אחד לרפואה. אנשים רצים להתחסן, תפסיקו להפיץ מידע שקרי על הציבור".