בוריס ג'ונסון, החודש
צילום: אי-פי

ג'ונסון: יש ראיות שהמוטציה הבריטית קטלנית יותר

ראש ממשלת בריטניה אמר היום שהזן החדש של קורונה שהתגלה במדינה גורם לשיעור תמותה גבוה יותר • קופת חולים כללית: בני 17-16 יוכלו להתחסן ממחר בליווי הורה וללא זימון. גם לאומית הזמינה את תלמידי י"א-י"ב להתחסן • פרופ' גליה רהב: שש מתוך 16 הנשים ההרות המאושפזות בבית החולים שיבא נדבקו במוטציה הבריטית
בן יניב ונופר משה
22 בינואר 2021
19:40
עודכן ב 21:59

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון אמר אתמול (שישי) כי ישנם סימנים המעידים כי המוטציה הבריטית לנגיף קורונה מזוהה עם נתוני תמותה גבוהים יותר. פטריק וואלנס, היועץ הרפואי הבכיר לממשלת בריטניה, אמר בתדריך משותף לצד ג'ונסון כי "עם הנגיף המקורי היו מתים 10 מכל 1,000 בני אדם בממוצע, עם המוטציה החדשה הצפי הוא בין 13 ל-14 מתים בממוצע מתוך 1,000 איש" .

בעוד שג'ונסון טען כי המידע המצטבר מעיד שהמוטציה הבריטית אינה עמידה בפני חיסוני הקורונה, אמר יועצו וואלנס כי הם "מודאגים מכך שהמוטציות מברזיל ומדרום אפריקה נראות רגישות פחות לחיסונים". עוד אמרו בתדריך כי הם מאמינים שהמוטציה הבריטית מדבקת ב-30 עד 70 אחוזים יותר מהנגיף הרגיל. 

פרופ' גליה רהב: המצב במחלקות - שדה קרב

ראש היחידה למחלות זיהומיות בבית החולים שיבא בתל השומר, פרופ' גליה רהב, אמרה אמש כי ביומיים האחרונים הפניות למיון מעט ירדו, אולם המצב המחלקות עדיין "שדה קרב". רהב סיפרה ש-16 נשים בהיריון, רובן בהיריון מתקדם, נמצאות בבית החולים, ומתוכן שש שנדבקו במוטציה הבריטית. 

החשש שהמוטציות יפגעו בהצלחת מבצע החיסונים בישראל יביא הלילה לשינוי המדיניות המשמעותי ביותר לגבי הפעלת נמל התעופה בן גוריון. מהלילה בחצות, הטסים לארץ יידרשו להציג לחברת התעופה אישור של בדיקת קורונה שלילית שעשו במהלך 72 השעות שקדמו להמראה, או אישור מתחסן או מחלים של משרד הבריאות. עוד נאמר בהודעה שפרסם המשרד כי נוסע שיצא מישראל לפני שחלף שבוע ממועד החיסון השני, יחוייב בבידוד מלא עם שובו.

בד בבד, קופת חולים כללית הודיעה הערב על הרחבת מבצע החיסונים לבני 17-16. מכללית נמסר כי כי לקוחות הקופה, ילידי 2004-2003, יוכלו להגיע אל מוקדי החיסון ללא זימון ובליווי אחד מההורים. החל מיום ראשון הקרוב החיסון יתבצע על פי זימון מראש - הגעה למתחם החיסון בליווי אחד ההורים או בהצגת אישור חתום מההורים. גם קופת חולים לאומית הודיעה על תחילת התחסנות בני 18-17, שיוכלו ממחר להזמין תור לחיסון.