צוות רפואי בבית החולים שערי צדק מצטייד בציוד מיגון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מלחמה בשתי חזיתות: תיעוד מביה"ח שערי צדק בשבוע שבו נשברו שיאי התחלואה

בשבוע השיא של הקורונה, בבית החולים שערי צדק בירושלים נאלצו להפנות חולים למקומות אחרים, ובאחד הימים אף לקבוע בזה אחר זה את מותם של שישה מאושפזים במחלקת הקורונה. אורי לוי התלווה למנכ"ל פרופ' עופר מרין בתקופה סוערת, שבה הוא גם מוביל את המאבק של מנהלי בתי החולים מול משרד האוצר • צפו בכתבה
אורי לוי
22 בינואר 2021
22:09
עודכן ב 23:25

"אתה רואה פה שבעה בתי חולים, שאחראים על שני מיליון איש - יושבים בתוך אוהל. זה מחזה בלתי נתפס". כך תיאר פרופסור עופר מרין את מחאת מנהלי בתי החולים מול משרד ראש הממשלה השבוע. שבעה מנהלי בתי חולים ציבוריים כועסים על המדינה בגלל מחסור בתקציבים, לטענתם. וכל זה קורה בשבוע שבו הקורונה שוברת שיאים של תחלואה.

בבית החולים שערי צדק אפשר למצוא את כל גווני האוכלוסייה בירושלים. "נכנסים בשערינו 15 אלף איש ביום", מספר פרופ' מרין. "בחדר המיון אפשר להגיע ל-100 איש ביום שחשודים כמאומתים לקורונה. ובתקופות עמוסות, יותר מ-30% מהם חיוביים. אם תשאל אותי מה היה השבוע הכי קשה, אני אענה - השבוע האחרון".

חדר המיון בשערי צדק תמיד היה צפוץ, אבל היום זה משהו אחר. את סימני הקורונה אפשר למצוא כבר בחניון בית החולים. כמות האמבלונסים במקום נראית כמו בזמן מלחמתי. המיון הביולוגי הוא המפגש הראשון עם המגפה - שם ייקבע אם החולה חיובי או שלילי, ומכאן ייקבע אופי הטיפול. המקום מלא בחדרים סגורים עם חולים שממתינים בחרדה לתוצאות.

רק הרופאים שנמצאים יום יום במחלקות הקורונה יודעים עד כמה קשה מאבקם של החולים. עד כמה אוויר לנשימה הוא מצרך נדיר במקום כזה. "יש חלק גדול מהחולים שנלחמים על הנשימה שלהם", מספר ד"ר רמזי קורד מנהל מחלקת קורונה א' בבית החולים. "אי אפשר לזוז. רוצים ללכת לשירותים? אי אפשר, כי יש קוצר נשימה".

בינתיים, בשערי צדק, כמו בשאר בתי החולים בארץ, נאלצים להידרש לבעיה של העלייה הדרמטית במספר הנשים ההרות שחולות בקורונה. עד להקמת המחלקה הייחודית לנשים בהיריון חולות קורונה, לידות היו נערכות בחדר הצפוף.

בתוך כל ההתמודדות עם הבלגן הזה, מנהלי בתי החולים ממשיכים למחות על מצבם הכלכלי של בתי החולים הציבוריים. "זה לא התחיל בקורונה, רק שהקורונה העצימה את הבעיה", אומר מנהל בית החולים לניאדו נדב חן. המנהלים מבינים שאוהל המחאה כנראה לא יספיק.