-

אוצרות בבטן האדמה ומרדפים אחרי שודדי עתיקות

הצצה לפעילות היחידה למניעת שוד עתיקות של רשות העתיקות - סדרת הכתבות "ישראל של מטה" בחדשות הערב
גיל ליטמן
23 בינואר 2021
10:44
עודכן ב 27 מרץ 09:01

לכאורה, זה אמור להיות תחום חופר ומייגע. "מה לי ולסיפורים מימי מתושלח ואשתו?", ישאל הצופה הסביר את עצמו. למה אסונות רחוקים, מטבעות קדומים מכוסי-חלודה, שברי חרס ישנים, תככים ומזימות שנרקמו בעולם העתיק – למה כל אלה צריכים לעניין אותי? מה, לא די לי במה שקורה עכשיו?

צפו בפרק הראשון בסדרה:

אחרי שנים ארוכות שגיל ליטמן מסקר את תחום הארכאולוגיה, הוא יכול לבשר לצופה הסביר, שייתכן שיש היגיון בתהיות שלו, אבל המציאות שונה בתכלית. תכשיטים שקישטו את צוואר הנשים שחיו כאן לפני 1,000 ו-2,000 שנים, האסתטיקה שקורנת מפסלים מרהיבים שנוצרו ביד-אומן לפני אלפי שנים, והמסתורין שבכתובות קדומות שנחרטו בימים רחוקים על גבי האבן, כל אלו סיבות להתעניינות הציבורית, ‎אבל הסיבה העיקרית נובעת מהצורך האנושי באסקפיזם.

צפו בפרק השני של הסדרה

ארכיאולוג מחוז ירושלים, עמית ראם, קיבל טלפון מאנשי מוזיאון מגדל דוד שקראו לו לבוא מהר לבדוק איזה ארגז ישן עם ממצאים ארכיאולוגיים שגילו, שכנראה נשכחו מהחפירות הארכיאולוגיות שהיו במקום בעבר. כשהגיע, הוא הופתע לגלות מטבעות כסף מלפני 2,200 שנה, ראשי חצים ומשקולות אבן שאופייניים לימי הבית השני. העיר העתיקה בירושלים מנקודת מבט אחרת – המנהרות הסודיות, והאוצרות הקדומים, והאוצר העות'מאני שמתחת למגדל דוד.

צפו בפרק השלישי של הסדרה

סדרת הכתבות "ישראל של מטה" היא סוג של אסקפיזם ארכיאולוגי מרתק. ‎בסדרה נתלווה לאנשי היחידה למניעת שוד עתיקות של רשות העתיקות ונחשוף מפעילותם של האנשים העוסקים, לכאורה, בארכיאולוגיה של מטה, של העולם התחתון.

נביא תיעוד דרמטי של שתי פשיטות שביצעו אנשי היחידה בחודש האחרון. כמו כן, ‎נבקר בקיסריה של מטה, זו שבקרקעית הנמל העתיק ונעשה מפגש עם אוצרות מדהימים שנחשפו שם: מטמון נוצץ של מטבעות זהב טהור שהובל על סיפונה של ספינה מצרית שנטרפה במימי הנמל לפני אלף שנה, ואוסף מרהיב של פסלים ומכשירים שהיה על סיפונה של ספינת סוחר רומית וטבע לפני 1,600 שנה.

בנוסף נציג כמה אמצעים טכנולוגיים מתקדמים שמסייעים לארכאולוגים להעמיק במחקריהם, ועוזרים להם לפצח עוד ועוד סודות מן העבר. נבדוק מה קורה בימים אלה במצודת דוד. הארכיאולוגים ניצלו את העובדה שהמתחם שבירושלים נסגר לרגל שיפוצים, ובפעם הראשונה מאז שנעשו שם חפירות ארכאולוגיות לפני 40 שנה, הם שבו למתחם, הרימו את קרקע המצודה מחדש וחשפו אתר שיכול לשמש לוקיישן לא רע לצילומי סצינות מרתקות ב"משחקי הכס".