-

אוצרות בבטן האדמה ומרדפים אחרי שודדי עתיקות

הצצה לפעילות היחידה למניעת שוד עתיקות של רשות העתיקות - סדרת הכתבות "ישראל של מטה"
גיל ליטמן
23 בינואר 2021
10:44
עודכן ב 08 ספטמבר 10:51

לכאורה, זה אמור להיות תחום חופר ומייגע. "מה לי ולסיפורים מימי מתושלח ואשתו?", ישאל הצופה הסביר את עצמו. למה אסונות רחוקים, מטבעות קדומים מכוסי-חלודה, שברי חרס ישנים, תככים ומזימות שנרקמו בעולם העתיק – למה כל אלה צריכים לעניין אותי? מה, לא די לי במה שקורה עכשיו?

אחרי שנים ארוכות שגיל ליטמן מסקר את תחום הארכאולוגיה, הוא יכול לבשר לצופה הסביר, שייתכן שיש היגיון בתהיות שלו, אבל המציאות שונה בתכלית. תכשיטים שקישטו את צוואר הנשים שחיו כאן לפני 1,000 ו-2,000 שנים, האסתטיקה שקורנת מפסלים מרהיבים שנוצרו ביד-אומן לפני אלפי שנים, והמסתורין שבכתובות קדומות שנחרטו בימים רחוקים על גבי האבן, כל אלו סיבות להתעניינות הציבורית, ‎אבל הסיבה העיקרית נובעת מהצורך האנושי באסקפיזם.

סדרת הכתבות "ישראל של מטה" היא סוג של אסקפיזם ארכיאולוגי מרתק. ‎בסדרה נתלווה לאנשי היחידה למניעת שוד עתיקות של רשות העתיקות ונחשוף מפעילותם של האנשים העוסקים, לכאורה, בארכיאולוגיה של מטה, של העולם התחתון.

פרק 1: המרדפים אחרי שודדי העתיקות

נמל קיסריה הוקם במאה הראשונה לפני הספירה על ידי המלך הורדוס. מאז שימש הנמל את כל מי ששהה בארץ הקודש: רומאים, ביזנטים וערבים. לאורך השנים ספינות נטרפו על סלעי הנמל ושקעו במצולות, ואיתן מטען שלפעמים היה יקר ערך. צוללנים חובבים וארכיאולוגים ממשיכים עד היום לגלות את האוצרות במצולות

פרק 2: האוצר העות'מאני העתיק שמתחת למגדל דוד

ארכיאולוג מחוז ירושלים, עמית ראם, קיבל טלפון מאנשי מוזיאון מגדל דוד שקראו לו לבוא מהר לבדוק איזה ארגז ישן עם ממצאים ארכיאולוגיים שגילו, שכנראה נשכחו מהחפירות הארכיאולוגיות שהיו במקום בעבר. כשהגיע, הוא הופתע לגלות מטבעות כסף מלפני 2,200 שנה, ראשי חצים ומשקולות אבן שאופייניים לימי הבית השני. העיר העתיקה בירושלים מנקודת מבט אחרת – המנהרות הסודיות, והאוצרות הקדומים, והאוצר העות'מאני שמתחת למגדל דוד.

פרק 3: הזהב והעתיקות שהתגלו מול חופי קיסריה